Reklama

Niedziela Częstochowska

Pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela

Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w dniach 16-26 kwietnia br. przedstawiciele Kościoła częstochowskiego pielgrzymowali do Portugalii i Hiszpanii

Niedziela częstochowska 19/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Wacław Depo

Hiszpania

Portugalia

Archiwum ks. Mariusza Trojanowskiego

Fatima – procesji przewodniczy abp Wacław Depo

Fatima – procesji przewodniczy abp Wacław Depo

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Bóg jest miłosierny. Ostatnie słowo należy do Boga, który jest Miłością”. Jak zaznaczył w rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Marian Szczerba, organizator pielgrzymki i kanclerz częstochowskiej Kurii, miała ona miejsce w 8. roku Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą objawień Matki Bożej Fatimskiej.

Reklama

– Pragnę wyrazić wdzięczność wobec Pana Boga za to kolejne pielgrzymowanie naszej grupy archidiecezjalnej, które w tym roku wpisuje się w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Każda pielgrzymka jest rodzajem drogi podążania za Chrystusem w Jego Kościele. Trzeba podkreślić, że jest to nie tylko akt wiary, ale i odwagi, która wyraża się poprzez czujność człowieka wobec swojej słabości, i przygotowuje człowieka do wewnętrznej przemiany serca – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo. – Celem naszego pielgrzymowania była Maryja, Matka Zbawiciela i Matka Kościoła, której objawienia w Fatimie w roku 1917 spowodowały powrót do pokuty i modlitwy dla ratowania świata – mówił Ksiądz Arcybiskup.

– Patronem naszego pielgrzymowania był także św. Jakub Apostoł – pierwszy spośród uczniów Pana Jezusa, który poniósł śmierć męczeńską. Santiago de Compostela, gdzie znajduje się jego ciało, jest miejscem zawierzenia Bogu Europy i świata. Odprawiliśmy tam Eucharystię w języku łacińskim i przypomnieliśmy sobie słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II, o konieczności powracania do korzeni wiary, żeby pozostać sobą – zaznaczył Ojciec archidiecezji.

Metropolita Częstochowski nie krył radości, że mógł przewodniczyć tej wyjątkowej pielgrzymce. – Szczególnym miejscem, które osobiście przeżyłem, było nawiedzenie klasztoru św. Doroty w Pontevedra, gdzie przez kilka lat mieszkała s. Łucja i gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej. Dzisiaj ten klasztor jest zamknięty. To bardzo bolesne, że nie ma tam już nikogo ze wspólnoty zakonnej. Drzwi klasztoru otwierała nam osoba świecka, która dysponuje kluczami do niego. Prawdopodobnie to miejsce kolejnych objawień zostanie zamknięte już na zawsze i – decyzją władz – będzie przeznaczone do innych celów. Stąd też refleksja, że na drogach naszego pielgrzymowania trzeba Panu Bogu polecać problem powołań. Nie tylko na ścieżkach portugalskich czy hiszpańskich, ale też na drodze kolejnego naszego zawierzenia, jakim jest pielgrzymka do Łagiewnik (7 maja br. – przyp. red.). Bardzo się cieszę, że te pielgrzymki wpisują się w świętowanie 90-lecia istnienia naszej „Niedzieli” i w naszą niedawną pielgrzymkę do Rzymu właśnie z tej okazji – podsumował abp Wacław Depo (fotogaleria str. VI-VII).

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dziękujemy Bogu za dar życia bp. Kubiny i bp. Bareły

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Msza św.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Dzisiaj przychodzimy, aby dziękować Bogu za dar życia bp. Teodora Kubiny i bp. Stefana Bareły” – mówił w homilii abp Wacław Depo, który wieczorem 12 lutego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z okazji 35. rocznicy śmierci trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1964-1984 i 68. rocznicy śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w latach 1925-1951.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. kapłani z Kapituły Archikatedralnej. W Mszy św. wzięły udział osoby życia konsekrowanego oraz rodzina bp. Bareły, z bratem Stanisławem oraz wierni z parafii Kodrąb, rodzinnej parafii trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej. Liturgii towarzyszył śpiew chóru „Basilica Cantans”, pod kierunkiem Włodzimierza Krawczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 40 lat Jasnej Góry na łódzkim Widzewie

2021-09-19 09:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Osiedle bez kościoła

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję