Reklama

Niedziela Częstochowska

Pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela

Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w dniach 16-26 kwietnia br. przedstawiciele Kościoła częstochowskiego pielgrzymowali do Portugalii i Hiszpanii

Niedziela częstochowska 19/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Wacław Depo

Hiszpania

Portugalia

Archiwum ks. Mariusza Trojanowskiego

Fatima – procesji przewodniczy abp Wacław Depo

Fatima – procesji przewodniczy abp Wacław Depo

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Bóg jest miłosierny. Ostatnie słowo należy do Boga, który jest Miłością”. Jak zaznaczył w rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Marian Szczerba, organizator pielgrzymki i kanclerz częstochowskiej Kurii, miała ona miejsce w 8. roku Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą objawień Matki Bożej Fatimskiej.

Reklama

– Pragnę wyrazić wdzięczność wobec Pana Boga za to kolejne pielgrzymowanie naszej grupy archidiecezjalnej, które w tym roku wpisuje się w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Każda pielgrzymka jest rodzajem drogi podążania za Chrystusem w Jego Kościele. Trzeba podkreślić, że jest to nie tylko akt wiary, ale i odwagi, która wyraża się poprzez czujność człowieka wobec swojej słabości, i przygotowuje człowieka do wewnętrznej przemiany serca – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo. – Celem naszego pielgrzymowania była Maryja, Matka Zbawiciela i Matka Kościoła, której objawienia w Fatimie w roku 1917 spowodowały powrót do pokuty i modlitwy dla ratowania świata – mówił Ksiądz Arcybiskup.

– Patronem naszego pielgrzymowania był także św. Jakub Apostoł – pierwszy spośród uczniów Pana Jezusa, który poniósł śmierć męczeńską. Santiago de Compostela, gdzie znajduje się jego ciało, jest miejscem zawierzenia Bogu Europy i świata. Odprawiliśmy tam Eucharystię w języku łacińskim i przypomnieliśmy sobie słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II, o konieczności powracania do korzeni wiary, żeby pozostać sobą – zaznaczył Ojciec archidiecezji.

Metropolita Częstochowski nie krył radości, że mógł przewodniczyć tej wyjątkowej pielgrzymce. – Szczególnym miejscem, które osobiście przeżyłem, było nawiedzenie klasztoru św. Doroty w Pontevedra, gdzie przez kilka lat mieszkała s. Łucja i gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej. Dzisiaj ten klasztor jest zamknięty. To bardzo bolesne, że nie ma tam już nikogo ze wspólnoty zakonnej. Drzwi klasztoru otwierała nam osoba świecka, która dysponuje kluczami do niego. Prawdopodobnie to miejsce kolejnych objawień zostanie zamknięte już na zawsze i – decyzją władz – będzie przeznaczone do innych celów. Stąd też refleksja, że na drogach naszego pielgrzymowania trzeba Panu Bogu polecać problem powołań. Nie tylko na ścieżkach portugalskich czy hiszpańskich, ale też na drodze kolejnego naszego zawierzenia, jakim jest pielgrzymka do Łagiewnik (7 maja br. – przyp. red.). Bardzo się cieszę, że te pielgrzymki wpisują się w świętowanie 90-lecia istnienia naszej „Niedzieli” i w naszą niedawną pielgrzymkę do Rzymu właśnie z tej okazji – podsumował abp Wacław Depo (fotogaleria str. VI-VII).

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studenci i absolwenci na Jasnej Górze

Ponad 3 tys. studentów, absolwentów, nauczycieli i duszpasterzy przybyło od 24 do 26 kwietnia br. na Jasną Górę w ramach 79. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Młodzieży Akademickiej. Wśród nich byli również częstochowscy żacy wraz ze swoimi duszpasterzami

Organizatorzy pielgrzymki (wśród nich ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie) są wykonawcami testamentu swoich poprzedników, którzy w 1936 r. do tronu Pani Jasnogórskiej przybyli po raz pierwszy. Studenci pod przewodnictwem ks. Edwarda Szwejnica ślubowali wtedy Częstochowskiej Bogarodzicy, że co roku będą do Niej przybywać. Od tamtej pory pielgrzymka świata akademickiego na Jasną Górę odbywa się regularnie. Wśród pątników dwukrotnie (w roku 1942 i 1943) znalazł się Karol Wojtyła, student polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Nawracać się do Boga

2021-07-31 22:33

Fot. Grzegorz Kryszczuk

31 lipca wspólnota parafialna w kościele przy ul. Stysia przeżywała wyjątkowy odpust. Tego dnia Kościół wspomina założyciela zakonu jezuitów.

Tegoroczne uroczystości odbywały się w trwającym Roku Ignacjańskim, który przebiega pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję