Reklama

Niedziela Małopolska

Świetne doświadczenie

Nie mają obowiązku organizować tego typu wydarzeń. Zdecydowali się przygotować konferencję, bo uważają, że jest potrzebna, bo służy dobru

Niedziela małopolska 19/2016, str. 5

[ TEMATY ]

konferencja

Joanna Banasik

Uczestniczki konferencji nie tylko z uwagą słuchały, ale też dzieliły się swą wiedzą i przemyśleniami

Uczestniczki konferencji nie tylko z uwagą słuchały, ale też dzieliły
się swą wiedzą i przemyśleniami

Wszystko zaczęło się ponad rok temu, kiedy Magdalena Guziak-Nowak, red. naczelna „Drogi” i dziennikarka „Przewodnika Katolickiego” wymyśliła cykl konferencji „Nastolatki. 2.0” i zorganizowała spotkanie z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami nastolatków przygotowane przez redakcję „Drogi”.

Współpraca

Ale tegoroczną konferencję „Nastolatki 2.0. Sekspresja” zrealizował już zespół, w składzie którego znalazły się m.in. dziennikarki z miesięcznika „Wychowawca” i z Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Gdy dopytuję o genezę współpracy, Magdalena Guziak-Nowak wyznaje: – Pomysł był taki, żeby chwała Boża rosła. Chcieliśmy połączyć siły na polu promocyjnym, ale też wymienić się różnymi doświadczeniami. Naczelna „Drogi” mówi, że istotne były różne środowiska, do których te redakcje docierają. Wyjaśnia: – My mamy kontakt przede wszystkim z czytelnikiem młodzieżowym. Natomiast „Niedzielę” czy „Wychowawcę” czytają rodzice, wychowawcy, nauczyciele, czyli osoby, które mają zasadniczy wpływ na to, jak nasze nastolatki się rozwijają. Toteż doszliśmy do wniosku, że jeżeli połączymy nasze doświadczenia, to zwiększymy siłę oddziaływania i możemy zrobić więcej dobra.

Reklama

Redaktor odpowiedzialna „Niedzieli Małopolskiej” Agnieszka Konik-Korn przyznaje, że od razu się zgodziła na udział w organizowaniu wydarzenia, gdy redakcja została zaproszona do współpracy. Przypomina też, że w minionych latach „Niedziela Małopolska” kilkakrotnie organizowała konferencje dotyczące ważnych, czasem pomijanych medialnie tematów. Opowiadając o intensywnych przygotowaniach, podkreśla: – Każdy miał zadania do wykonania, dzięki czemu mogliśmy sprawnie się przygotować do wydarzenia. To świetne doświadczenie, kiedy media katolickie mogą skutecznie ze sobą współpracować, a dziennikarze polegać na sobie.

Teoria i praktyka

Redaktor Teresa Król z „Wychowawcy” nie kryje uznania dla kreatywnych i konsekwentnych w realizacji wyznaczonych celów pań redaktorek: – Trzeba przyznać, że środowisko młodych, skupione wokół „Drogi” oraz „Niedzieli”, umiejętnie tę konferencje przygotowało. Podeszli do projektu w profesjonalny sposób. Odbyło się wiele spotkań, narad, konsultacji. Zastanawialiśmy się, kogo zaprosić, jak to zorganizować. Red. T. Król przyznaje, że bardzo się ucieszyła, iż młodzi podejmują zagadnienia związane z seksualnością nastolatków: – Oni wnoszą świeżość w spojrzeniu na te tematy, świetnie to czują. My, doświadczeni nauczyciele, weszliśmy w pewne stereotypy, nie zawsze nadążamy za tym, co niesie rzeczywistość.

W tegorocznej konferencji, nad którą honorowy patronat sprawował MEN, zaproszeni goście, znający poruszaną tematykę nie tylko z teorii, ale także, a może przede wszystkim z perspektywy gabinetów psychoterapeutycznych, w których niosą pomoc, zaprezentowali m.in. następujące tematy: „Świat jako wielka impreza. Jesteś sexy, dostajesz zaproszenie”, „Tatuaże, blizny, okaleczenia; im brzydziej, tym ładniej”, „Popatrz, jak to robią w filmie! Fikcja a rzeczywistość”. Co warte podkreślenia, formuła konferencji sprzyjała nie tylko słuchaniu, ale też dyskusjom z udziałem prelegentów. Uczestnicy konferencji (100 osób!) chętnie z tej formuły korzystali, przedstawiając w sposób profesjonalny i swoje przemyślenia na poruszane w wykładach tematy, i uwagi dotyczące samej konferencji. Ponadto dzielili się swą wiedzą i doświadczeniem.

Reklama

Moje rozmówczynie z satysfakcją informują, że już na kilka dni przed konferencją zabrakło miejsc i trzeba było zgłaszającym się udzielać odmownej odpowiedzi. Magdalena Guziak-Nowak stwierdza: – Mamy takie poczucie, że zorganizowaliśmy konferencję, w czasie której udało się nazwać rzeczywistość taką, jaka naprawdę jest. Podkreśla też owocną i cenną współpracę m.in. z Kliniką Małżeńską Małopolskiego Centrum Psychoterapii.

Dyskusje

Teresa Król dodaje, że debata ukazała także potrzebę dyskusji na poruszane tematy. Zauważa: – Pewne sytuacje, przykłady, które były przytaczane w czasie konferencji, na pewno niezwykle wzbogaciły słuchaczy, w tym nauczycieli i metodyków przygotowujących materiały na godziny wychowawcze, na zajęcia wychowania do życia w rodzinie.

Z kolei Agnieszka Konik-Korn mówi, że liczni uczestnicy pytali o możliwość organizacji podobnych spotkań w innych, nieraz bardzo odległych od Krakowa miastach. I podkreśla: – Widać, że potrzeba nam konkretnej wiedzy, jak ochronić młodzież przed zranieniami na całe życie, jednocześnie szanując ich wolność i prywatność. Wielu osobom na tym zależy i myślę, że warto kontynuować te doroczne spotkania.

Dodam jeszcze, iż jest już pomysł na kolejną konferencję „Nastolatki. 2.0”. W czerwcowym numerze „Wychowawcy” zostaną opublikowane materiały z konferencji, a dzięki uprzejmości radia prelekcje są dostępne do odsłuchania na stronie www.nowohuckie.pl.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Konferencja Naukowa Etyki Mediów w Krakowie

W imieniu organizatora - Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zapraszamy do uczestnictwa w obradach XI Konferencji Naukowej Etyki Mediów w Krakowie "Zaufanie w mediach – zaufanie do mediów. Trust in the media," która odbędzie się 24-25 maja przy ul. M. Bobrzyńskiego 10, w murach Biblioteki Głównej UPJPII w Krakowie.

Zaufanie w mediach i zaufanie do mediów stanowią wyznacznik jakości relacji społecznych i jakości mediów. Dlatego troszcząc się o poprawę i doskonalenie tej jakości, trzeba podnosić poziom społecznego zaufania w mediach i poprzez media. Przestrzenią takiej troski o etyczność mediów dla dobra każdego człowieka są organizowane przez nas od 11 lat Konferencje Etyki Mediów. W czasie tegorocznej konferencji będziemy analizować z różnych perspektyw medioznawczych, między innymi: wartość relacji społecznych i relacji medialnych oraz dziennikarstwa jako zawodu zaufania publicznego, a także odpowiedzialność mediów za budowanie społeczeństwa opartego na zaufaniu.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję