Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź – Wilno

Szlakiem Bożego Miłosierdzia

Niedziela łódzka 19/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum parafii

Pielgrzymia grupa z parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej

Pielgrzymia grupa z parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej

Trwa Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia Bożego. W Roku Jubileuszowym nie chodzi o to, by teoretycznie rozważać, co to jest miłosierdzie, ale o to, by je przeżyć. Uwzględniając potrzeby duchowe wiernych parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej, z inicjatywy proboszcza ks. Grzegorza Jędraszka, w dniach 16-20 kwietnia br. odbyliśmy pielgrzymkę do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie.

Tutaj właśnie znajduje się otaczany przez wiernych niezwykłą czcią obraz Jezusa Miłosiernego. Namalowany w 1934 r. przez Eugeniusza Kazimierowskiego, na zamówienie ks. Michała Sopoćki, obraz należy do najbardziej znanych w historii Kościoła i we współczesnym świecie wizerunków Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Jest to obraz niezwykły, bo jego współautorem jest sam Pan Jezus, który właśnie w takiej postaci ukazał się Siostrze Faustynie w celi płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 22 lutego 1931 r. i według tej wizji polecił namalować swój obraz.

Reklama

Włączając się w przesłanie Roku Miłosierdzia Bożego, pielgrzymi gorąco modlili się podczas Mszy św. odprawionej przed Ołtarzem Miłosierdzia Bożego z obrazem „Jezu, ufam Tobie”. Podczas dwóch dni pobytu w Wilnie zwiedziliśmy również i modliliśmy się w wielu innych pięknych gotyckich i barokowych kościołach: Świętych Piotra i Pawła, św. Anny, św. Jana, św. Teresy, św. Rafała, a także w archikatedrze oraz w kaplicy z Cudownym Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, do której wracaliśmy wielokrotnie. Odwiedziliśmy również wiele historycznie ważnych miejsc, takich jak cmentarz na Rossie, Uniwersytet im. Stefana Batorego, Góra Trzech Krzyży.

Poza Wilnem program pielgrzymki obejmował także zwiedzanie Kowna z kościołem św. Jerzego i archikatedrą, w której podczas pobytu na Litwie w 1993 r. Mszę św. odprawiał św. Jan Paweł II. Zwiedziliśmy historyczne miasto Troki, gdzie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny podczas Mszy św. oddaliśmy hołd Matce Bożej Trockiej.

Pielgrzymka pozwoliła pielgrzymom czynnie włączyć się w obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia Bożego oraz głęboko przeżyć spotkanie z Jezusem naszym i Matką Miłosierdzia, do której wizerunku do Wilna pielgrzymują od wieków wierni.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Pindel: pielgrzymka to dobry sposób na ewangelizację

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Roman Pindel

wikipedia.org

„Pielgrzymka zewangelizowała niejednego człowieka” – zwrócił uwagę bp Roman Pindel podczas Eucharystii w bielskiej bazylice w Hałcnowie inaugurującej 29. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.

W tym roku z powodu pandemii pielgrzymowanie ma inny kształt niż dotychczas i polega na formie mieszanej: niektórzy pątnicy wędrują indywidulanie, większość jednak uczestniczy duchowo, łącząc się poprzez transmisję internetową i radiową.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę

2021-07-28 07:40

Paweł Wysoki

Sekretariat Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę rozpoczął działalność 27 lipca. Codziennie aż do wyruszenia pielgrzymki (4 sierpnia) przed archikatedrą lubelską dyżurują wolontariusze w godz. 19.00-17.00. Istnieje możliwość zapisów na pielgrzymkę, jak również wsparcia funduszu „Idę z Tobą”.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2021-07-28 16:13

plakat organizatorów

    Zbliża się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inauguracja uroczystości odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia. Przez cały tydzień wierni gromadzić się będą na modlitwie w bazylice i na dróżkach. Uroczystości centralne zaplanowano na niedzielę 22 sierpnia.

    Tydzień uroczystości w sanktuarium rozpocznie Msza św. o godz. 15.00, której będzie przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów. Po Eucharystii wyruszy Procesja Boleści Maryi do Domku Matki Bożej, gdzie modlitwę zakończą uroczyste nieszpory.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję