Reklama

Polska

Polscy Biskupi oddali naród Maryi

Tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski była wielkim dziękczynieniem za Chrzest Polski w 1050. rocznicę tego wydarzenia oraz za Milenijny Akt Oddania, w jego 50. rocznicę

Niedziela Ogólnopolska 20/2016, str. 8-9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

Bożena Sztajner/Niedziela

3 maja 2016 r. biskupi ponownie oddali Naród Matce Bożej

3 maja 2016 r. biskupi ponownie oddali Naród Matce Bożej

Z udziałem Episkopatu Polski i licznej rzeszy wiernych 3 maja br. na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Centralnym punktem obchodów była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim, podczas której został złożony Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dzień wcześniej (2 maja) polscy biskupi podpisali w Bibliotece Jasnogórskiej nowy Akt Zawierzenia Matce Bożej, który wraz z Milenijnym Aktem Oddania w Niewolę Maryi z 3 maja 1966 r. został umieszczony w specjalnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – Obmyci przed 1050 laty łaską chrztu św., wspominając misję św. Wojciecha i sięgając do samego początku głoszenia Ewangelii na polskiej ziemi, uświadamiamy sobie, że w pielgrzymce pokoleń przyszło nam dzisiaj wziąć odpowiedzialność za tę wielowiekową chrześcijańską spuściznę (...). Pragniemy zawierzyć Matce i Królowej to wszystko, co służy prawdziwej i autentycznej odnowie naszej Ojczyzny, poczynając od duchowych i moralnych fundamentów, poprzez szukanie pojednania i zgody, troski o każdego człowieka i poczucia odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny, aż po obywatelską roztropność – powiedział Ojciec Generał.

Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za to, że 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak Jezusowego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, znak życia wiecznego. To najważniejsze wydarzenie w dziejach naszej Ojczyzny. W 1050. rocznicę Chrztu Polski trzeba nam wrócić do tamtego Milenijnego Aktu Oddania z 1966 r. i ponowić nasze całkowite oddanie się Maryi, ponieważ zmieniła się zasadniczo nasza sytuacja społeczna i polityczna i powstały poważne problemy z naszą wolnością. Można nawet powiedzieć, że mamy dzisiaj do czynienia z wypaczonym pojęciem wolności – stwierdził Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Dla wielu nam współczesnych wolność stała się niejako religią. Tam, gdzie wywyższa się człowieka kosztem Boga, tam liczy się tylko niczym nieskrępowana wolność poszczególnych jednostek. W ten sposób podstawowym problemem, z jakim dzisiaj musimy się zmierzyć, jest problem odpowiedzialnego korzystania z wolności, tak w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Wolność bowiem to nie jest tylko brak tyrańskiej władzy i ucisku, wolność nie oznacza też swobody czynienia wszystkiego, na co się ma ochotę. Wolność ma swoją wewnętrzną logikę, która ją określa i uszlachetnia: jest podporządkowana prawdzie i urzeczywistnia się w poszukiwaniu prawdy. Oderwana od prawdy o człowieku wolność przeradza się w życiu indywidualnym w samowolę, a w życiu politycznym – w przemoc silniejszego i w arogancję władzy.

Reklama

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że powrót do Aktu Zawierzenia Maryi jest nam również potrzebny dlatego, że uległo zmianie miejsce chrześcijaństwa w Europie. – Chrześcijaństwo, czyli prawda o Bogu i człowieku, o zbiorowości ludzkiej, o świecie i ich wzajemnych relacjach, zajmowało do niedawna kluczową pozycję w całym organizmie kultury europejskiej, nadawało tej kulturze sens i spoistość – powiedział. – Odejście od chrześcijaństwa, odejście od prawdy musiało doprowadzić do dezintegracji Europy. W ostatnich dziesięcioleciach usiłowano zapobiec katastrofie; usiłowano przywrócić straconą jedność Europy przez umieszczenie w centrum jej duchowego organizmu jakiejś nowej prawdy, jakiegoś laickiego dogmatu. Ale prawda jest tylko jedna. Może się ona rozrastać, można ją pogłębiać, lecz nie można jej zmieniać – podkreślił abp Gądecki. – Droga do prawdy jest tylko jedna: powrót do chrześcijaństwa, powrót do świata ewangelijnych wartości – dodał.

– W nowym położeniu naszej Ojczyzny – po 1050 latach od Chrztu Polski – potrzebujemy nowego Aktu Zawierzenia naszych losów Maryi. Nasza historia potwierdziła wielokrotnie, że Polacy są zdolni do zawierzenia, czyli do dojścia do takiego przeświadczenia, że dobro ostatecznie zwycięża, do wewnętrznego otwarcia na to, co nas ostatecznie przekracza. Z takim wyposażeniem przyszliśmy dzisiaj na Jasną Górę, aby zawierzyć Maryi nowy etap polskiego życia indywidualnego i zbiorowego – zakończył homilię Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przed Mszą św. o zawierzeniu Matce Bożej mówił ze Szczytu Jasnogórskiego ks. prof. Teofil Siudy z Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Następnie rozpoczęła się modlitwa w formie misterium pt. „Maryja w dziejach Narodu Polskiego”, którą przygotował Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Misterium zakończono modlitwą o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, której przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-05-11 08:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: bp Artur Miziński przejął urząd sekretarza generalnego KEP

[ TEMATY ]

episkopat

Artur Stelmasiak

Bp Artur Miziński oficjalnie przejął dziś urząd sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Podpisanie stosownych dokumentów poprzedziła Msza św. w kaplicy Sekretariatu KEP w Warszawie. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Obecny był m.in. dotychczasowy sekretarz KEP, a obecnie metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.

Bp Artur Miziński, 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej został wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski 10 czerwca podczas zebrania plenarnego Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukacja katolicka obejmuje całościową wizję życia

2022-12-01 14:26

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym do uczestników Światowego Kongresu Edukacji Katolickiej, odbywającego się od 1 do 3 grudnia w Marsylii, papież nakreśla swoją wizję globalnego i integralnego nauczania. Franciszek mówi o proroczym wymiarze powołania Kościoła, które wykracza poza przekaz konkretnych dziedzin wiedzy, ale otwiera na mądrość pozwalającą wzrastać w człowieczeństwie.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że edukacja dla Kościoła wiąże się z udzieleniem głosu Słowu, które nie jest jedynie ludzkie, i które nas przekracza. Nie ogranicza się jedynie do wymiaru konfesyjnego, ale jego treść jest otwarta na wszystkie dziedziny wiedzy i na każdego, kto jej poszukuje. Działalność szkoły katolickiej nie sprowadza się wyłącznie do nauczania przedmiotów, ale obejmuje integralną formację osób. Chodzi o umożliwienie człowiekowi poznanie samego siebie, uznanie siebie za istotę zdolną kochać i być kochaną.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję