Reklama

Polska

Bp Pindel: patriota to ewangeliczny sługa nieużyteczny, który nie szuka dla siebie korzyści

Do patrzenia szerzej na ojczyznę i uświadomienia sobie, że wszyscy są dziećmi jednego Ojca zachęcał bp Roman Pindel, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Biskup bielsko-żywiecki wskazał na to, że określenie „słudzy nieużyteczni” z Ewangelii odnosi się także do patrioty, poświęcającego się dla ojczyzny, bo czuje taki obowiązek. W modlitwie uczestniczył m.in. bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

PB

Biskup bielsko-żywiecki w homilii wezwał do dziękowania Bogu za ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach niewoli, czerpania lekcji z przeszłości i teraźniejszości. Zachęcał jednocześnie do spojrzenia na dzisiejsze Święto Niepodległości w świetle Słowa Bożego. Wskazując na słowa św. Pawła skierowane do Tytusa, biskup zauważył, że ojczyznę buduje się w domu rodzinnym. „Jaka jest rodzina taki jest patriotyzm. Taka jest cała Polska, jakie są rodziny” – dodał.

„Jeżeli chrześcijanin żyje według Słowa Bożego, to krytyk, przeciwnik, człowiek złośliwy nie znajdzie uzasadnienia dla oskarżenia, drwienia, czy wystąpienia przeciwko niemu. Ale takie zachowania domowe, według zdrowej nauki, jest przecież elementem ładu społecznego. Dobra rodzina, w której wychowuje się dobrze dzieci dla założenia dobrej rodziny to przecież skarb dla ojczyzny, to podstawa dla małej ojczyzny i miejscowości oraz całej Polski” – konkludował kaznodzieja.

Wskazując na intencje św. Pawła, hierarcha podkreślał, że praca organiczna polegająca na budowaniu silnej rodziny to społeczny i obywatelski obowiązek, lecz także służy kształtowaniu miłości do prawdziwej ojczyzny, która jest w niebie.

Biskup zauważył, że w Liście Pawłowym można znaleźć zachętę do szerszego patrzenia na ojczyznę. „Żebyśmy nie zapomnieli, że jesteśmy dziećmi jednego Ojca, który jest niebie „Może nas różnić język, historia. Mogą nas różnić wydarzenia przeszłe, bitwy i ludobójstwa nawet. Ale możemy mieć szacunek do tych, którzy mają trudną przeszłość. Trudną dla siebie i dla nas” – podkreślił biskup bielsko-żywiecki.

„Nawet jeżeli bardzo kochamy naszą ojczyznę, poświęcamy się bardzo, i wspominamy krzywdy i zbrodnie dokonane na naszych przodkach, to przecież Bóg patrzy inaczej, On jest Ojcem wszystkich ludzi, także i tych, którzy żyją obok nas, którzy mają inną historię i nawet do dziś mają swą narrację odnośnie przeszłych wydarzeń” – zauważył.

Reklama

Biskup podkreślił, że wbrew często obiegowym opiniom człowiek, który nie ceni sobie dziedzictwa własnej ojczyzny nie jest zdolny do życzliwego, otwartego, pokojowego spotkania z przedstawicielem innej tradycji czy narodu. Odsyłał przy tym do przykładu Jana Pawła II, któremu doświadczenie i umiłowanie ojczyzny ułatwiało spotkanie z ludźmi na wszystkich kontynentach.

Bp Pindel w nawiązaniu do czytania Ewangelii, zauważył że określenie „słudzy nieużyteczni” odnosi się nie tylko do szafarzy Słowa Bożego, ale też do tych którzy budują wspólnotę Kościoła i ojczyzny. „A równocześnie takie słowa są właściwe dla człowieka, który zasługuje na miano patrioty, człowieka który jest na antypodach szukania korzyści, narzędziowego traktowania wartości narodowych, symboli, haseł” – stwierdził. Dodał, że wiara i patriotyzm idą razem w parze. „Niektórzy z tych, którzy walczyli i ginęli w obronie ojczyzny zasłużyli na tytuł świętego czy błogosławionego” – powiedział.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, przedstawiciele dowództwa wojska, policji i straży pożarnej, harcerze oraz bielscy komandosi. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli z pochodniami na pobliski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej. Po wspólnej modlitwie biskupów katolickiego i luterańskiego odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów przez delegacje, uczestniczące w obchodach święta.

2014-11-11 20:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od prośby do dziękczynienia

– Jezus chce w każdym momencie swojego życia – od narodzin po śmierć na krzyżu – wypełnić wolę Ojca – przypomniał bp Roman Pindel w czwartek, 4 czerwca, podczas wieczornego rozważania różańcowego.

W tym dniu przypadło święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W kościołach całej diecezji wierni modlili się w tym dniu szczególnie za kapłanów. Wikariusz generalny ks. dr Marek Studenski podkreślił, że od początku trwania epidemii modlą się na Różańcu, prosząc o łaski potrzebne w tym trudnym czasie. A teraz nadeszła chwila, aby dziękować, bo ten czas, chociaż był czasem doświadczenia i cierpienia, był również czasem łaski.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję