Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawierzenie ku przyszłości

O nowym Akcie Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i o wyzwaniach wynikających z wiary Narodu z abp. Wacławem Depo rozmawia ks. Mariusz Frukacz

Niedziela częstochowska 20/2016, str. 1

[ TEMATY ]

wywiad

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo podpisuje Akt Zawierzenia Matce Bożej – Jasna Góra, 2 maja 2016 r.

Abp Wacław Depo podpisuje Akt Zawierzenia Matce Bożej – Jasna Góra, 2 maja 2016 r.

KS. MARIUSZ FRUKACZ: – Rozmawiamy w czasie historycznym, tuż po zakończeniu obrad biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze, w przeddzień złożenia nowego Aktu Zawierzenia Matce Bożej – w 1050. rocznicę Chrztu Polski i przed pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do naszej Ojczyzny. Proszę o refleksje na temat tej ważnej chwili dziejowej.

ABP WACŁAW DEPO: – Wyrażam radość i wdzięczność Panu Bogu za to, że kolejną stacją dziękczynienia, po Gnieźnie i Poznaniu, za 1050-lecie Chrztu Polski jest Jasna Góra, jako duchowa stolica Polski. Księża Biskupi podczas wspólnej Eucharystii potwierdzili, a jednocześnie zaprosili przedstawicieli wszystkich stanów i pokoleń, żebyśmy tutaj byli razem. Kolejnym wydarzeniem, do którego się przygotowujemy, również poprzez modlitwę, będzie przeżycie Światowych Dni Młodzieży, w tym szczególnej wizyty apostolskiej Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze. Osobiście widzę to w perspektywie wcześniejszej zapowiedzi i jednocześnie pragnienia Ojca Świętego. Musimy bowiem wspomnieć dzień 12 października 2013 r., kiedy Ojciec Święty wybrał Jasną Górę spośród 10 innych sanktuariów świata na szczególne miejsce modlitwy o pokój. I ta intencja radości, o której mówimy przy okazji Światowych Dni Młodzieży z całym entuzjazmem wiary, jest bardzo ważnym przesłaniem. Dar pokoju bowiem jest jak nigdy bardzo pożądany i oczekiwany przez wszystkich i jednocześnie każdy z nas musi mieć swój udział w tej modlitwie.

Reklama

– W Bibliotece Jasnogórskiej 2 maja 2016 r. byliśmy świadkami historycznego wydarzenia – podpisania przez Księży Biskupów nowego Aktu Zawierzenia naszej Ojczyzny Matce Bożej. Jak Ksiądz Arcybiskup widzi to wydarzenie, jako pasterz częstochowski po biskupie Stefanie Barele, który podpisał Milenijny Akt Oddania w 1966 r.?

– Jasna Góra jest nazywana słusznie „genius loci”. Jest to pewien fenomen, który wpisuje się już od pokoleń w historię naszego Narodu i Kościoła. I dlatego miałem świadomość, że podpisujemy ten ważny dokument w tym samym miejscu, co 50 lat temu – 3 maja 1966 r. Jeszcze wcześniej miały miejsce Jasnogórskie Śluby Narodu, wypowiedziane 26 sierpnia 1956 r. A więc jesteśmy kolejnym pokoleniem, które zobowiązane jest do tego, żeby ten dar pomnożyć, także poprzez własny wysiłek i łaskę, którą każdy z nas otrzymuje. Mamy świadomość charyzmatu tego miejsca i wydarzenia, które dokonało się nie tylko dla nas, stanowiących Kościół i wspólnotę Narodu, ale dla tych, którzy przyjdą po nas. I dlatego warto podpisywać takie akty, które potwierdzają wolę narodu i jednocześnie potwierdzają łaskę, którą otrzymujemy nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

– Czy możemy wyrazić przekonanie o aktualności teologii narodu kard. Stefana Wyszyńskiego 50 lat po Milenium?

– Kard. Wyszyńskiego musimy traktować jako dar dla Kościoła na przestrzeni i na przełomie tysiącleci. Słusznie nazywamy go Prymasem Tysiąclecia. Widzimy go jako proroka, który ułożył program z natchnienia Bożego i szczególnego wstawiennictwa Matki Bożej. Słowa zapisane przed 50 laty dzisiaj mają również swój bardzo aktualny wymiar. Może nie jest to ten sam język, ale tematy są takie same. Jeden z najważniejszych to godność osoby ludzkiej, widziana jako dar, który otrzymujemy od Boga. Papież emeryt Benedykt XVI bardzo dobitnie stwierdził, że dzisiaj może nie dyskutujemy na temat nieobecności Boga w świecie, lecz zaczynamy oskarżać Boga, nie widząc swojego współudziału, a tym samym współodpowiedzialności. Dlatego Maryja jest dla nas nauczycielką zawierzenia Bogu we wszystkim i tej postawy chcemy się uczyć.

2016-05-12 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jesteście powołani do niepłodności?

Małgorzata Trawka: – Oktawa Wielkanocna w tym roku była dla Was szczególnym momentem, w Waszej rodzinie pojawiło się nowe życie.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję