Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Międzywojewódzki Konkurs „1050 lat Chrześcijaństwa W Polsce”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2016, str. 7

[ TEMATY ]

konkurs

Chrzest Polski

Joanna Ferens

O ikonie miłosierdzia opowiedział zebranym bp Marian Rojek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego oraz z Wydziałem Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu, w związku z przypadającą w tym roku 1050. rocznicą Chrztu Polski, zorganizowało międzywojewódzki konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z 57 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego i podkarpackiego.

Honorowi patroni i cel konkursu

Honorowy patronat nad konkursem objęli: bp Marian Rojek, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski, posłowie na Sejm RP: Genowefa Tokarska, Agata Borowiec, Piotr Olszówka, Sławomir Zawiślak, Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Biłgorajski i Kierownik LSCDN w Zamościu Bogdan Leszczuk. Celem konkursu było uczczenie ważnej dla Polaków rocznicy, budowanie wrażliwości historycznej i religijnej, pogłębienie wiedzy o początkach chrześcijaństwa i państwa polskiego oraz podjęcie refleksji nad wpływem chrześcijaństwa na życie Polaków.

Finał

Finał konkursu odbył się 25 kwietnia. Gościem honorowym uroczystości był ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Konkurs został przeprowadzony w trzech dziedzinach: test wiedzy, plastyczny i literacki. W konkursie wiedzy, na stronie internetowej KLO został zamieszczony bank 1050 pytań. Spośród nich wylosowano zostało 50, na które w teście pisemnym odpowiadali uczestnicy zgłoszeni do konkursu. W kategorii literackiej nadsyłano prace pisemne na temat: „Sacrum we mnie i wokół mnie”, zaś w kategorii plastycznej młodzież malowała prace plastyczne na temat: „Znaki chrześcijaństwa wpisane w pejzaż”.

Reklama

Łaska spłynęła na nas

Kolejnym punktem programu był spektakl zatytułowany „Łaska spłynęła na nas… Cuda za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Katolickiego Liceum, wg scenariusza nauczyciela języka polskiego, Ewy Byry. Spektakl jest również jednym z elementów przygotowujących Biłgoraj do obchodów 400-lecia objawień św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, którego kulminacyjnym punktem będzie nadanie kościołowi parafialnemu św. Marii Magdaleny statusu sanktuarium tej wielkiej patronki: – 400 lat temu dwóch pastuszków z Soli usłyszało bicie dzwonów i zobaczyło Panią, która powiedziała, że jest św. Marią Magdaleną i chce, aby tutaj oddawano cześć Bogu oraz nawoływała do pokuty i modlitwy, a także prosiła o kaplicę, zaś na miejscu objawienia wybiło źródło z cudowną wodą. Dlatego ten spektakl jest niejako zapowiedzią wydarzeń, które będą miały miejsce 22 lipca, kiedy to zostanie odczytany dekret związany z ustanowieniem naszej parafii sanktuarium św. Marii Magdaleny, za co już dziś Księdzu Biskupowi dziękuję, że przychylił się do naszej prośby – dziękował dyrektor Katolickiego Liceum i proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, ks. Witold Batycki.

Słowo Pasterza

Ksiądz Biskup w krótkim słowie skierowanym do wszystkich uczestników konkursu zwrócił uwagę na dwa aspekty, w sensie duchowym związane z przeżyciem i treściami jubileuszowych obchodów Chrztu Polski. – Rocznica przyjęcia chrześcijaństwa przez nasz naród wypada w charakterystycznym czasie – Roku Miłosierdzia Bożego. I na ten czas zostało przygotowane specjalne logo, na którym widzimy znak Chrystusa, który dźwiga człowieka. Chcę zwrócić uwagę na dwa znaki. Mamy tu dwie postacie – Chrystusa i Adama, wobec tego powinno być czworo ludzkich oczu. Jednak kiedy przyjrzeć się dokładniej, można zauważyć, że tych oczu jest troje, ponieważ jedno oko Adama jest wspólne z okiem Chrystusa. Podpowiada nam to bardzo głęboką myśl tajemnicy chrztu św., bo to w chrzcie stajemy się tak bliscy Chrystusowi, że patrzymy Jego wzrokiem, nasze oczy łączą się z Jego oczami. Druga kwestia to usta, które są blisko siebie i nie chodzi tu tylko o bliskość pocałunku ludzkiego. Trzeba patrzeć na to w aspekcie stworzenia – to jest tchnienie Boga, który daje życie człowiekowi – mówił Ksiądz Biskup.

Podsumowanie

Bp Marian Rojek, podsumowując wydarzenie, stwierdził, że zarówno wszystkim uczestnikom, jak i ich opiekunom należy się wielki szacunek za wkład pracy włożony w przygotowanie do konkursu. – Widać tu wielki wkład nauczycieli, wychowawców, katechetów, kapłanów i rodziców, którzy mobilizują młodzież do tego, by się nie poddawały w czasie różnych kryzysów czy wątpliwości, jednocześnie wspierają swoich wychowanków, dając im siłę, nadzieję i otuchę – podsumował Pasterz diecezji.

2016-05-12 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie są obojętni na los człowieka

2020-07-02 22:44

[ TEMATY ]

życie

konkurs

pro‑life

ks. Łukasz Romańczuk

Kadr z etiudy konkursowej przygotowanej przez uczniów z Jordanowa Śląskiego

Uczniowie klasy V "a", ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jordanowie Śląskim, zdobyli wyróżnienie za etiudę pt: "Nie bądź obojętny" w ramach XVI Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. 

Etiuda przygotowana przez uczniów z Jordanowa Śląskiego podejmowała problem przemocy w rodzinie. Opowiada ona historię dziewczynki, która nie jest rozumiana przez swoją mamę, co prowadzi do pobicia, a w konsekwencji do śmierci dziecka. W etiudzie pojawiają się osoby, które wykazują się brakiem zainteresowania problemem głównej bohaterki. Maja Michalkiewicz, odtwórczyni głównej roli powiedziała: "Przez tę pracę konkursową chciałam przekazać, że bicie dzieci przez rodziców nie jest dobrym rozwiązaniem i może doprowadzić nawet do tragedii."

Praca jest dziełem uczniów całej klasy, którzy oprócz etiudy przygotowali także na konkurs audycje radiową oraz prace plastyczne.

Na konkurs wpłynęło ponad 1100 prac w trzech kategoriach, literackiej, plastycznej, multimedialnej

Jak zaznaczają organizatorzy konkursu: "Jesteśmy pod wielkim wrażeniem talentów młodych konkursowiczów, którzy wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu. W przesłanych pracach można było dostrzec refleksję nad wartością życia i godnością człowieka. Podejmowane były tematy trudne, takie jak: trud i zmagania ludzi niepełnosprawnych, życie osób w podeszłym wieku oraz cierpienie nieuleczalnie chorych dzieci. Daliście nam konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life. Pokazaliście, że wartość ludzkiego życia jest dla Was niezwykle ważną kwestią. Za takie podejście, bardzo dziękujemy!

Udział w konkursie tak licznej grupy osób pokazał, że dzieciom nie jest obojętny los człowieka, nawet tego najmniejszego i bezbronnego. 

CZYTAJ DALEJ

Papież powiedział, że jest bardzo zasmucony decyzją w sprawie Hagii Sophii w Stambule

2020-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że jest "bardzo zasmucony" decyzją o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet. Do decyzji władz Turcji odniósł się podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Papież podkreślił, że myśli o Hagii Sophii. "I jestem bardzo zasmucony" - wyznał. (PAP)

Przeczytaj także: Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan, UNESCO ostrzega

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziękuję Polakom za mobilizację

2020-07-12 21:52

[ TEMATY ]

wybory

Mateusz Morawiecki

wybory 2020

PAP/Leszek Szymański

Dziękuję Polakom za ogromną mobilizację i rekordową frekwencję; jestem przekonany, że ostatecznie wygra prezydent Andrzej Duda - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

"Wyniki sondaży exit-poll są korzystne dla Prezydenta @AndrzejDuda. Czekamy na końcowe wyniki. Chciałbym podziękować Polakom za ogromną mobilizację i rekordową frekwencję. Jestem przekonany, że ostatecznie wygra #DUDA2020!" - napisał Morawiecki. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/tgo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję