Reklama

Książki

Nowe wydanie soborowych wypowiedzi bp. Karola Wojtyły

Staraniem działającego w Rzymie przy Fundacji Jana Pawła II Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu ukazała się nowa publikacja pism bpa Karola Wojtyły „Vaticanum II: czas twórczego myślenia. Wypowiedzi soborowe”. Książka zawiera dokumentację pracy biskupa krakowskiego podczas trwania Soboru Watykańskiego II (1962-1965). Część pism pochodzi z archiwów w Watykanie i Paryżu i nie była wcześniej publikowana.

Książka składa się z sześciu rozdziałów. Pierwszy: „Propozycje na Sobór i pierwsze debaty” zawiera list do komisji przygotowującej obrady oraz trzy wypowiedzi związane z pierwszą sesją, dotyczące schematów o liturgii, o Objawieniu i o środkach społecznego przekazu. W drugim rozdziale „Odkrywając tajemnicę Kościoła” zamieszczono sześć wypowiedzi odnoszących się do schematu o Kościele a także dwie na temat apostolstwa świeckich oraz życia i posługi kapłanów. Trzeci rozdział „Wolność religijna” przedstawia sześć wypowiedzi związanych z problematyką wolności sumienia i wyznania. W czwartym rozdziale „Kościół i świat” zgromadzono siedem wypowiedzi dotyczących konstytucji o Kościele w świecie współczesnym. Piąty rozdział „Dialog i współpraca Kościoła ze światem” zawiera tzw. projekt krakowski schematu XIII, który Wojtyła przedstawił podczas trzeciej sesji jesienią 1964 r. W tym rozdziale zamieszczono także niepublikowany wcześniej tekst o stosunku Kościoła do ateizmu, który metropolita krakowski dołączył do projektu krakowskiego w lutym 1965 r. na spotkaniu komisji soborowej w Ariccia pod Rzymem. Szósty rozdział „Z warsztatu pracy nad schematem XIII” zawiera jedenaście niepublikowanych dotąd pism powstałych w ramach pracy Wojtyły w komisji przygotowującej konstytucję „Gaudium et spes”. W Aneksie zamieszczono teksty w językach oryginalnych, tj. w języku łacińskim a także dwa w języku francuskim. Publikację otwiera słowo wstępne abpa Szczepana Wesołego, który podczas Soboru pracował w biurze prasowym. W publikacji zamieszczono również wprowadzenie teologiczno-historyczne oraz bibliografię dotyczącą tematyki Soboru Watykańskiego II w nauczaniu Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Warto zaznaczyć, że publikacja „Vaticanum II: czas twórczego myślenia” stanowi część „tryptyku” pism soborowych Karola Wojtyły. Oprócz tego tomu, Fundacja Jana Pawła II (Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie) wydała jeszcze dwie książki: „Odnowa Kościoła i świata Refleksje soborowe”, zawierająca pisma pastoralne z lat 1962-1966 oraz „Kościół w tajemnicy odkupienia. Interpretacja Vaticanum II” będąca zbiorem tekstów naukowych z okresu 1965-1977. Autorem opracowania tych trzech publikacji jest ks. Andrzej Dobrzyński. Książki można nabyć w Wydawnictwie św. Stanisława BM w Krakowie.

Wspomniane publikacje ukazują znaczenie Soboru Watykańskiego II w życiu i nauczaniu Karola Wojtyły. Jan Paweł II przez lata swojego pontyfikatu realizował wskazania Vaticanum II w życiu Kościoła. Bez wątpienia można powiedzieć, że był wielkim nauczycielem i realizatorem Soboru Watykańskiego II.

2014-11-12 19:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice Trzech Króli - nowa książka G. Górnego i J. Rosikonia

Czy wspomniani jedynie w Ewangelii św. Mateusz Trzej Królowie istnieli naprawdę, czy jest to piękna fantazja uczniów i naśladowców Jezusa? - odpowiedzi na to pytanie szukają znany autor książek religijnych Grzegorz Górny oraz wybitny fotograf Janusz Rosikoń. Książka popularnego tandemu "Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego narodzenia" ukazała się w oficynie Rosikon press przy współpracy Fundacji "Orszaku Trzech Króli".

Grzegorz Górny zadaje na wstępie książki pytanie, czy Trzej Królowie byli historycznymi postaciami czy wytworem wyobraźni? - Odpowiada na nie w dziesięciu rozdziałach, w których wyjaśnia, kim był św. Mateusz, czy Ewangelie są wiarygodne, jak ustalić datę narodzin Jezusa Chrystusa, czy rzeczywiście narodził się On w Betlejem w czasie spisu ludności, kim był król Herod, kim byli Królowie - mędrcy i skąd pochodzili i czy Gwiazda Betlejemska naprawdę rozbłysła na przełomie dwóch epok?

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

2022-12-06 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pięć tysięcy dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z ubogich rodzin, a także dzieci z rodzin ukraińskich, które goszczą w Polsce, wzięło udział w koncercie mikołajkowym zorganizowanym przez Fundację Integracja JPII.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję