Reklama

Niedziela Wrocławska

Dobrze, kiedy Pan Jezus nie jest sam

Monstrancje z Najświętszym Sakramentem, wystawionym codziennie w kaplicach i na ołtarzach kościołów są stałym zaproszeniem Jezusa skierowanym do każdego. Czy planujesz wśród codziennych zajęć spotkanie z samym Jezusem, który czeka na Ciebie w Najświętszym Sakramencie?

Niedziela wrocławska 21/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

adoracja

Bożena Sztajner/Niedziela

Kościoły całodziennej adoracji

W Polsce każdego dnia powstaje nowe miejsce całodziennej adoracji – podaje krakowski ruch modlitewny Adoremus, który powstał 1 maja 2011 r., w dniu beatyfikacji Jana Pawła II i swoim zasięgiem chce ogarnąć wszystkie parafie w Polsce. W archidiecezji wrocławskiej takich miejsc, gdzie każdego dnia wystawiony jest Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie, jest kilkanaście. W wielu parafiach możliwość adorowania Pana Jezusa powstała w ciągu ostatnich lat. W namysłowskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła codzienna adoracja trwa już ponad 28 lat, od 5 kwietnia 1988. Są miejsca, gdzie adoracja Pana Jezusa trwa także w nocy. Siostry benedyktynki sakramentki w swoim klasztorze na wrocławskich Pawłowicach, których dzień upływa na modlitwie i pracy, w milczeniu adorują Pana Jezusa przez całą dobę. – Zmieniamy się kolejno co godzinę przed tabernakulum, tak by Pan Jezus nigdy nie był sam – mówią uśmiechnięte siostry zza klauzurowej kraty.
We Wrocławiu całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu trwa w dziewięciu kościołach, a także w parafialnych kościołach w Namysłowie, Oławie, Oleśnicy i Trzebnicy. Najświętszy Sakrament jest wystawiony w kaplicach adoracji po pierwszej porannej Mszy św. aż do wieczora. W ciągu dnia odprawiane są przed obliczem Pana Jezusa nabożeństwa, jak np. Koronka do Miłosierdzia Bożego, spotykają się przy Nim czciciele wspólnoty Krwi Chrystusa, członkowie Żywego Różańca. W niektórych kościołach odprawiana jest Msza św. o godzinie 12.00 w południe.
W 1977 r. kard. Henryk Gulbinowicz wydał dekret „O czci Przenajświętszego Sakramentu na terenie archidiecezji” (z dn. 9 czerwca 1977 r.), którym wprowadził zwyczaj adoracji Najświętszego Sakramentu we wszystkich kościołach parafialnych archidiecezji w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Oprócz tego każda parafia raz w roku ma wyznaczony dzień adoracji wieczystej. Powszechne są wystawienia w pierwsze czwartki i pierwsze piątki miesiąca, a także podczas wielu nabożeństw.

Reklama

Na ulicy, w poszukiwaniu Jezusa

Zaproszenie, by wejść do kościoła i spędzić z Nim czas, jest wciąż aktualne, choć nie nachalne. „Nie bądź tak ślepy ani tak nierozważny, żeby nie wejść w głąb każdego tabernakulum, kiedy spostrzeżesz mury lub wieże domu Pańskiego. On na ciebie czeka” – pisał św. Josemaria Escriva w swoim zbiorze zapisków „Droga”.
– Obserwujemy dziś, że nie zawsze sprawdza się droga „masowego duszpasterstwa tłumów”; ludzie szukają głębi w swojej formacji, a także na modlitwie. Dziś ludzie mają tak wiele różnych atrakcji, że szukają jednak tej głębi: formacji i pogłębionej modlitwy.

Jak Cię adorować, Panie?

Jedni przychodzą, by tylko chwilę pobyć w ciszy i złapać moment równowagi w ciągu dnia. Inni czytają Pismo Święte. Jeszcze inni najchętniej przed Najświętszym Sakramentem modlą się słowami różańca czy litanii. – Trudno komukolwiek narzucić jednakowy styl modlitwy adoracji – mówi o. Marek Augustyn. – Każdy sam może wybrać, każdy decyduje sam, jak chce spędzić ten czas przed Bogiem.
– W ciągu dnia przychodzą tu pojedyncze osoby, niektórzy spędzają dużo czasu przed Panem Jezusem, czytają Pismo Święte, którego egzemplarz jest zawsze dostępny i leży na klęczniku w kaplicy adoracji – mówi o. Marek Augustyn, proboszcz franciszkańskiej parafii przy ul. Kruczej we Wrocławiu o kaplicy codziennej adoracji w tym kościele św. Karola Boromeusza. – Czasami widzę, że do kaplicy zajrzy młodzież w drodze do szkoły, ludzie przychodzą na Mszę św. o 12.00 i po niej też wielu zostaje adorować Pana Jezusa.
Adorowanie Boga w ciszy jest byciem z Nim blisko, dzieleniem się z Nim swoimi myślami, planami, pragnieniami. Jest oddawaniem, zawierzaniem, słuchaniem. Pozorna cisza przed tabernakulum mówi bardzo wiele, jeśli się w nią wsłuchać. To głos samego Boga.
– Myślę, że z pewnością jest to źródło siły – mówi o. Marek Augustyn.

Reklama

* * *

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Miałam okazję uczestniczyć w wolontariacie w Jerozolimie, który polegał na włączeniu się w modlitwę – adorację Najświętszego Sakramentu – w intencji pokoju. Adoracja przez kilkanaście dni – co najmniej godzinę dziennie – pomogła mi docenić ten wielki dar. Trwanie w Bożej obecności wprowadza ład i pokój w sercu. Nie dzieje się to automatycznie – wymaga otwartości człowieka, na szczęście Bóg jest cierpliwy i czeka na nas. Raz odnaleziony pokój serca nie trwa wiecznie – trzeba każdego dnia go pielęgnować – podejmować na nowo starania o niego.
W naszej parafii mamy możliwość codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. W kaplicy adoracji w naszym kościele trwa ona przez cały dzień – od zakończenia porannej Mszy św. do rozpoczęcia wieczornej Eucharystii. Myślę, że warto choćby na chwilę – przechodząc obok kościoła – wejść i pobyć z Chrystusem, który dla nas stał się Chlebem, by zaczerpnąć siły do życia, by oddać Mu nasze radości, nasze smutki i cierpienia.
Świadectwo Anny z parafii Opatrzności Bożej

* * *

Miejsca Adoracji Najświętszego Sakramentu

Wrocław

Katedra św. Jana Chrzciciela, pl. Katedralny 18
Dni powszednie 16.00-18.00 w kaplicy Zmartwychwstania

Kościół Opatrzności Bożej, ul. Nowodworska 64
Dni powszednie 7.30-18.00

Kościół św. Mikołaja (oo. Paulini) ul. św. Antoniego 30
Dni powszednie 9.00-12.00 i 15.00-18.00 (wakacje 15.00-18.00)

Kościół św. Wojciecha (oo. Dominikanie), pl. Dominikański 2
Dni powszednie 7.00-19.00 w kaplicy św. Józefa

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Horbaczewskiego 20
Dni powszednie 7.00-18.00 oraz niedziele 13.30-16.00 (wakacje do 18.00)

Kościół Ducha Świętego, ul. Bardzka 2/4
Dni powszednie 8.00-18.00
I sobota miesiąca adoracja całonocna
I niedziela miesiąca po każdej Mszy św. oraz 15.00-17.00

Reklama

Kościół św. Augustyna (oo. kapucyni), ul. Sudecka 90
Dni powszednie 7.00-19.00 w kaplicy Adoracji
Kościół św. Karola Boromeusza (oo. franciszkanie), ul. Krucza 90
Dni powszednie 7.30-17.50 w Kaplicy Matki Bożej Łaskawej

Kościół św. Ignacego Loyoli (oo. Jezuici), ul. W. Stysia 16
Czwartki 18.30-21.00

Kościół św. Elżbiety, ul. Grabiszyńska 103
Piątki 19.00-20.00

Kościół Chrystusa Króla, ul. Młodych Techników 17
Poniedziałki 19.30-20.30
Oratorium, sala Angelus

Kościół Opieki św. Józefa, ul. Ołbińska 1
Piątki 15.00-18.00

Kościół Matki Bożej Bolesnej, Strachocin, ul. Tatarakowa 1
Środy 9.30-21.30 oraz piątki 18.30-20.00

Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, Pawłowice, ul. Przedwiośnie 76-78
Adoracja całodobowa

Brzeg Dolny, kościół pw. Chrystusa Króla,
Czwartki od 18.30;
Soboty 18.30-20.00
I niedziela miesiąca po każdej Mszy św. oraz 13.00-17.00

Góra Śląska, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
I czwartek miesiąca cały dzień
I piątek miesiąca cały dzień
I niedziela miesiąca po każdej Mszy św.

Milicz, kościół św. Andrzeja Boboli
Czwartki 17.00-18.00

Namysłów, kościół Świętych Piotra i Pawła
Dni powszednie 7.00-19.00

Oleśnica Śląska, kościół pw. Jana Ewangelisty, kaplica MB Różańcowej
Całodzienna adoracja

Oława, kościół Świętych Piotra i Pawła
Dni powszednie 9.30-17.50
Niedziele 14.00-16.00 oraz 16.45-17.50

Oława, sanktuarium NMP Matki Pocieszenia
Czwartki 17.00-18.00
I piątek miesiąca 16.00-18.00

Trzebnica, bazylika św. Jadwigi, kaplica św. Jana Chrzciciela (lewa nawa)
Dni powszednie 7.00-19.00
Niedziele 7.30-18.00

Siechnice, kościół Niepokalanego Serca NMP
Czwartek 18.30-20.00
I niedziela miesiąca 12.00-17.30

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pobyć z Kimś Ukochanym

Początki „JA JESTEM” były trudne, ale dziś mamy blisko 60 kapłanów, którzy co tydzień przychodzą na godzinną adorację do świątyni św. Wojciecha. Zapraszamy do nas kolejnych księży… – mówi ks. Dariusz Talik, rektor kościoła.

Anna Bandura: Rozpoczęliście codzienną adorację kapłanów 16 października 2021 r., w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Jak wyglądały początki „JA JESTEM”?

Ks. Dariusz Talik: Pragnienie adorowania Najświętszego Sakramentu przez kapłanów zrodziło się w sercach kilku księży jednocześnie, co było dla nas niezwykłym doświadczeniem. Wieczystych adoracji w Krakowie było na ten czas sporo, ale takiej, która gromadzi kapłanów – nie. Zaczynaliśmy w 35 osób i miało się wrażenie, że Pan Jezus będzie zostawał sam albo w obecności kilku wiernych. Ale nas to nie zraziło, bo początki działalności Mesjasza były podobne. Zaczął od dwóch uczniów, potem znalazł kolejnych, wreszcie było ich 72 i tak dalej…

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję