Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wszystko postawili na Maryję

Miesiąc maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Czas szczególny dla każdego, kto kocha Matkę Bożą, a swoją miłość wyraża poprzez śpiew Litanii Loretańskiej czy podjęcie pielgrzymkowego trudu. O maryjnej pobożności, pielgrzymowaniu i apostolacie Legionu Maryi z ks. Krzysztofem Hawro, zastępcą kierownika duchowego Komicjum Legionu Maryi w naszej diecezji rozmawia Anna Maciukiewicz

Anna Maciukiewicz: – „Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim, Matko jest od lat…” – to słowa jednej z maryjnych pieśni. Ale to nie tylko słowa, lecz i rzeczywistość.

Ks. Krzysztof Hawro: – Dokładnie tak. Piękno polskiego maja leży w naszej pobożności, która od wieków buduje narodową tradycję. Wystarczy tylko w godzinach wieczornych udać się do świątyni czy do przydrożnej kapliczki i wsłuchać się w śpiew litanii i pięknych pieśni maryjnych. To nadaje piękna temu maryjnemu miesiącowi.

– Piękno maryjnej pobożności bliskie jest Legionowi Maryi, a to bliskie przecież księdzu stowarzyszenie ludzi świeckich.

Ks. K. H. – Tak. Zgodnie z decyzją Księdza Biskupa od blisko roku wspieram ks. prał. Zdzisława Ciżmińskiego w opiece duszpasterskiej nad Legionem Maryi. Przez ten czas zauważyłem wielką bliskość i duchową łączność legionistów z Maryją. Czasami nawet ta pobożność i duchowość legionistów zawstydza mnie jako kapłana.

– To, co cechuje Legion Maryi, to nie tylko maryjna pobożność. Ważne miejsce w życiu każdego legionisty zajmuje podejmowany apostolat.

– Jednym z głównym zadań Legionu Maryi jest apostolat. Naszej pracy apostolskiej towarzyszą słowa jednej z legionistek, sł. Bożej Edel Mary Quinn, która powiedziała: „Przywilejem jest móc pracować dla naszej Królowej i Jej Syna i musimy starać się dać z siebie wszystko, gdyż w Jej służbie minimum nie wystarcza”. My, jako legioniści, zdajemy sobie sprawę z tego, że minimum nie wystarcza, dlatego oprócz apostolatu modlitwy podejmujemy apostolat czynu, stąd można nas spotkać podczas odwiedzin chorych przy szpitalnych łóżkach, w więzieniach, domach dziecka, w domach opieki społecznej.

Reklama

– Ale w apostolat Legionu Maryi wpisuje się też pielgrzymi trud.

– Jako ludzie, którzy szczycą się tym, że służymy pod płaszczem Maryi, podejmujemy się organizacji pielgrzymek do sanktuariów, głównie maryjnych. Ale naszego pielgrzymowania nie ograniczamy tylko do wyjazdów celem zwiedzania różnych miejsc kultów. Legion Maryi organizuje też spotkania modlitewne, dni formacyjne, rekolekcje. Czymś pięknym i ubogacającym duchowo jest Acies Legionu Maryi – spotkanie, na które przyjeżdżają legioniści z różnych prezydiów. Wielkim wydarzeniem jest też organizowana co roku pielgrzymka Legionu Maryi.

– Jakie plany pielgrzymkowe na najbliższy czas podejmuje Legion Maryi?

– W najbliższym czasie jako wspólnota Legionu Maryi będziemy przeżywać wspominaną już przeze mnie Diecezjalną Pielgrzymkę Legionu Maryi. W tym roku nasze spotkanie odbędzie się w sobotę 28 maja w bazylice Objawień św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy. Tegoroczna pielgrzymka ma szczególny wymiar, bo to, co podkreślane jest przy różnych okolicznościach, tak i tu musi zostać zauważone. Nasze pielgrzymowanie odbywa się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski, a także w 60. rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu. Ponadto 28 maja przypada 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Czy w pielgrzymce do Radecznicy zostaną „zauważone” te ważne rocznice?

– Oczywiście. Byłoby błędem przejść obojętnie koło tych ważnych wydarzeń. Nasze pielgrzymowanie rozpoczniemy przy kaplicy św. Antoniego, tam, gdzie bije źródełko. Tam będzie miała miejsce pierwsza cześć naszego spotkania. Po wprowadzeniu, odśpiewaniu godzinek o św. Antonim, będzie miała miejsce liturgia odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. To będzie nawiązanie do rocznicy Chrztu Polski. Następnie z modlitwą różańcową na ustach udamy się do bazyliki, gdzie będzie Eucharystia, połączona z odnowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu. Naszym szczególnym zamiarem jest też ukazanie zgromadzonym tego dnia w bazylice legionistom związków sł. Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Radecznicą.

– Kto może wziąć udział w pielgrzymce?

– Przede wszystkim do pielgrzymowania do sanktuarium św. Antoniego zapraszamy wszystkich legionistów. Jednak nie chcę ograniczyć tego zaproszenia, bo wiem, że czcicieli Matki Bożej oraz św. Antoniego jest więcej. Dlatego zapraszam wszystkich, którzy posłyszą w sercu głos wzywający do pielgrzymowania do Radecznicy, bo będzie to też dobra okazja, by poznać nas jako Legion Maryi. To też dobry moment na wstąpienie w nasze szeregi.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zloty generalne Legionu

Janów

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Odbiegając od tradycyjnej formuły komentowania czytanego w daną niedzielą fragmentu Ewangelii, Franciszek odniósł się wprost do wojny na Ukrainie. Przypomniał wielkie cierpienia narodu ukraińskiego. „Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione!” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję