Reklama

Częstochowa – jubileusz

Srebro to cenny kruszec

2016-05-24 13:23

Edyta Hartman
Edycja częstochowska 22/2016, str. 4, 8

Edyta Hartman
Jubilaci, od lewej: ks. Wojciech Drobiec, ks. kan. Adam Zyzik, ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, ks. kan. Piotr Mizera

Dzień 16 maja na stałe jest wpisany w kalendarz uroczystości w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Częstochowie-Kiedrzynie. Nic dziwnego, wszak imieniny patrona zobowiązują. Nie inaczej było i w tym roku, choć tegoroczny odpust parafialny miał wyjątkowy przebieg ze względu na przypadające w 2016 r. 25-lecie kapłaństwa gospodarza parafii – ks. kan. Adama Zyzika, dziekana dekanatu pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zresztą tych jubileuszy kapłana w tym roku jest więcej. Oprócz srebrnego jubileuszu kapłaństwa w tym roku mija 15 lat, odkąd ks. Adaś – jak o nim się tu powszechnie mówi – przybył do kiedrzyńskiej wspólnoty i zaskarbił sobie serca i wdzięczność parafian, a we wrześniu będzie on również obchodził 50. urodziny. Zapewne bywały i trudne chwile, choć tych radosnych jest więcej. 1 maja minął rok, odkąd Msze św. są sprawowane w nowo wybudowanej świątyni, która z miesiąca na miesiąc pięknieje i nabiera blasku. – Idąc przez życie, pozostawiamy ślady – mówił w homilii ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Lisińcu, obchodzący w tym roku 55-lecie święceń, w której ks. Zyzik pracował jako wikariusz przed przejściem do Kiedrzyna. – I tym śladem ks. Adama jest właśnie nowy kościół. Te kamienie będą wołać i mówić o tobie i o was, drodzy parafianie, bo to ślad waszej wiary i miłości – podkreślał doświadczony duszpasterz, życząc, by tak było zawsze.

Ze srebrnym jubilatem świętowali najbliżsi kursowi koledzy – ks. kan. Piotr Mizera, proboszcz parafii pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach nad Okszą, który również posługiwał w Kiedrzynie, przybył tu jako neoprezbiter w 1991 r., i ks. Wojciech Drobiec – wikariusz w częstochowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, notabene rodzinnej parafii ks. Adama.

Reklama

Mszę św. odpustowo-jubileuszową uświetniała obecność pocztów sztandarowych: Żywego Różańca, koła gospodyń, strażaków i Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli, które to czynnie włączyło się w oprawę liturgiczną, a w muzyczną – chór pod przewodnictwem miejscowego organisty, który swą działalność rozpoczął we wrześniu 2015 r. Oczywiście nie zabrakło podniosłego „Te Deum” – „Ciebie, Boga, wysławiamy” oraz życzeń, które popłynęły w stronę jubilatów, a szczególnie Księdza Proboszcza od: dzieci, parafian i grup modlitewnych działających w parafii.

– Człowiek ma władzę większą od aniołów – dziękując za życzenia i ciepłe słowa, odniósł się do kapłaństwa ks. Adam, cytując słowa św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. – To wielkie, ale i wymagające wyróżnienie, za które każdego dnia dziękuję. I zobowiązuję się, że każdego dnia jako wspólnota będziemy coraz bardziej Maryjni i Andrzejowi, o co prosił nas przed rokiem, dokładnie 1 maja 2015 r., arcybiskup senior Stanisław Nowak, sprawując w tej świątyni pierwszą Eucharystię.

19 maja, dokładnie w dzień święceń kapłańskich, ks. Adam razem z kolegami kursowymi udał się do seminarium przy ul. Bernardyńskiej w Krakowie, gdzie wspólnie zdobywali pierwsze szlify jako seminarzyści, oraz na pielgrzymkę do Łagiewnik, by tam, u Apostołów Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, prosić o błogosławieństwo Boże na dalsze lata posługi. Świętowanie tego dnia zakończyły Msza św. w częstochowskiej archikatedrze pod przewodnictwem abp. Nowaka i udział w Apelu Jasnogórskim. W modlitwie w sanktuarium uczestniczył abp Wacław Depo.

Tagi:
jubileusz

Reklama

Wielkie święto w wałbrzyskiej parafii

2019-07-16 11:54

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 29/2019, str. 2-3

Jubileusze 30-lecia powstania oraz 5-lecia konsekracji kościoła obchodziła uroczyście w dniu dorocznego odpustu parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu. Trzecim religijnym wydarzeniem było bierzmowanie młodzieży w parafii

Ryszard Wyszyński
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Okolicznościowej Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszy i parafialnego święta 27 czerwca przewodniczył ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. Wśród celebransów byli: ks. Kazimierz Marchaj, pierwszy proboszcz, kierujący obecnie parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Kudowie-Zdroju, ks. prał. senior Bogusław Wermiński, poprzedni wieloletni proboszcz wspólnoty pw. Świętych Aniołów Stróżów, ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, kustosz bolesławieckiej bazyliki maryjnej, ks. Grzegorz Umiński, sekretarz Księdza Biskupa, kapłani dekanatu Wałbrzych-Południe z ks. dr. Wiesławem Rusinem na czele oraz ks. kan. dr Dariusz Danielewicz, proboszcz parafii. Patronką kościoła i religijnej wspólnoty Nowego Miasta jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, której wizerunek znajduje się w centralnym miejscu nad ołtarzem. Historia tego obrazu jest znacznie starsza niż parafia, a jego losy są przejmujące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościelny dress code, czyli w co się ubrać do kościoła

2019-07-10 09:40

Magda Nowak
Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 22-23

Przy temperaturach dochodzących do 30 stopni Celsjusza to zupełnie naturalne, że zakładamy coraz lżejsze ubrania i zaczynamy wyglądać jak plażowicze, nawet w miejscach, w których taki ubiór jest niestosowny. A to już stanowi problem. Dlatego warto przypomnieć zasady, które pomogą nam dostosować strój do miejsca i okoliczności, w których się znajdziemy

pixabay.com

Szczególnym miejscem, w którym należy nie tylko godnie się zachować, ale i być stosownie ubranym, jest kościół. Potrzebny jest nam zatem kościelny dress code. Opiera się on na tych samych założeniach i pełni podobne funkcje co dress code biznesowy. Przede wszystkim chodzi o szacunek do miejsca i spotkanej w nim osoby – w tym przypadku do Pana Boga – oraz o niezwracanie na siebie uwagi. Savoir-vivre jednoznacznie określa wymogi, a ich naczelna zasada brzmi: elegancko i odświętnie.

Dla pań

Kobiecy ubiór do kościoła to opcja „skromnie” – ubrania nie są ani obcisłe, ani prześwitujące i nie wystaje spod nich bielizna. Właściwy strój to taki, który u nikogo nie wywołuje negatywnych reakcji i nie rozprasza uwagi. Należy więc unikać: sukienek oraz bluzek z odkrytymi ramionami i plecami, zbyt głęboko wyciętego dekoltu, spódniczek i sukienek mini, krótkich spodenek, bluzek, które nie zakrywają brzucha, oraz legginsów.

Dla panów

Idący do kościoła panowie także powinni być eleganccy i odświętni, dlatego strój roboczy czy też sportowy tym razem powinni zostawić w szafie. W świetle etykiety, która jest w tym przypadku bezwzględna, elegancki mężczyzna wybierając się na Mszę św. powinien włożyć garnitur, do tego koszulę (najlepiej białą), krawat oraz półbuty. Dopuszczalne są też koszule, spodnie z materiału lub jeansy, ale bez przetarć. Koszulka typu T-shirt, jak mówią specjaliści, to strój dobry na rower lub jogging. Niedopuszczalne są natomiast krótkie spodenki. Gdy chodzi o buty, to u pań i u panów jest podobnie. Według zasad savoir-vivre’u, klapkom plażowym i japonkom mówimy stanowcze – nie.

Godnie, nie swobodnie

Latem na drzwiach kościołów pojawiają się plakaty, które przypominają, by na czas wizyty w świątyni przywdziać strój godny, a nie swobodny. Bernardyn z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – o. Tarsycjusz Bukowski mówi: – Przy wszystkich wejściach do sanktuarium mamy tablice informacyjne ze znakami graficznymi o stosownym ubiorze do kościoła. Również podczas ogłoszeń prosimy o właściwe ubieranie się. Czasem jednak się zdarza, że rzeczywiście ktoś nie jest stosownie ubrany. Z czego to wynika? Być może z niewiedzy, że świątynia jest miejscem świętym i wymaga odpowiedniego stroju.

Paulini na Jasnej Górze również wykorzystują tablice informacyjne i ogłoszenia duszpasterskie. Włączyli się ponadto w ogólnopolską akcję: „W progi Boże w godnym ubiorze”. – Niektórzy uważają, że wysoka temperatura zwalnia z odpowiedzialności. Czasami nasza straż jasnogórska czy straż maryjna zwracają komuś uwagę, ale niestety, spotyka się to często z niezrozumieniem, a nieraz i gniewem – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Zakonnik uważa, że ludzie zatracili poczucie sacrum, i podkreśla: – Potrzeba edukacji i przywrócenia wrażliwości na to, że święte miejsce wymaga odpowiedniego ubioru.

Warto sobie uświadomić, że w krajach takich jak Chorwacja, Włochy czy Malta niewłaściwy ubiór uniemożliwia wejście do świątyni. Coraz więcej ludzi jest zdania, że te reguły powinny zacząć obowiązywać także u nas.

Zdaniem specjalisty
Tatiana Szczęch – stylistka, doradca wizerunkowy z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi wykłady i szkoli w zakresie autoprezentacji, psychologii kolorów i zasad kodu ubioru (dress code). Ekspert HR Polska ds. wizerunku. Współzałożycielka portalu Spell Your Shape.
– Co Pani sądzi o strojach, które mają na sobie latem osoby wchodzące do kościoła?
– Coraz więcej w nas swobody. To dobrze, bo kiedy ubranie staje się naszą drugą skórą, sami czujemy się lepiej i pewniej. Jest jednak pewna granica, której nie wypada przekroczyć – granica dobrego smaku. Mam na myśli, oczywiście, bycie zbyt wyzywającym, bo lato sprzyja odkrywaniu ciała. Problem w tym, że u każdego z nas ta granica przebiega w różnych miejscach. To kwestia wychowania i edukacji – tak, także edukacji. Zasady ubioru są częścią etykiety i powinny być nam znane tak dobrze, jak zasady zachowania przy stole. Bywa jednak różnie.
– Czy coraz częściej zauważane na ulicach, a nieraz także w kościołach, „skąpe” stroje to już norma?
– Owszem, w stylu miejskim zaczynamy stosować modę plażową. Nie, nie jest to norma i nie sądzę, by kiedykolwiek się to zmieniło. Po prostu taki ubiór nie jest w dobrym tonie.
Rozmawiała Magda Nowak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem