Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa – jubileusz

Srebro to cenny kruszec

Niedziela częstochowska 22/2016, str. 4, 8

[ TEMATY ]

jubileusz

Edyta Hartman

Jubilaci, od lewej: ks. Wojciech Drobiec, ks. kan. Adam Zyzik, ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, ks. kan. Piotr Mizera

Jubilaci, od lewej: ks. Wojciech Drobiec, ks. kan. Adam Zyzik,
ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, ks. kan. Piotr Mizera

Dzień 16 maja na stałe jest wpisany w kalendarz uroczystości w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Częstochowie-Kiedrzynie. Nic dziwnego, wszak imieniny patrona zobowiązują. Nie inaczej było i w tym roku, choć tegoroczny odpust parafialny miał wyjątkowy przebieg ze względu na przypadające w 2016 r. 25-lecie kapłaństwa gospodarza parafii – ks. kan. Adama Zyzika, dziekana dekanatu pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zresztą tych jubileuszy kapłana w tym roku jest więcej. Oprócz srebrnego jubileuszu kapłaństwa w tym roku mija 15 lat, odkąd ks. Adaś – jak o nim się tu powszechnie mówi – przybył do kiedrzyńskiej wspólnoty i zaskarbił sobie serca i wdzięczność parafian, a we wrześniu będzie on również obchodził 50. urodziny. Zapewne bywały i trudne chwile, choć tych radosnych jest więcej. 1 maja minął rok, odkąd Msze św. są sprawowane w nowo wybudowanej świątyni, która z miesiąca na miesiąc pięknieje i nabiera blasku. – Idąc przez życie, pozostawiamy ślady – mówił w homilii ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Lisińcu, obchodzący w tym roku 55-lecie święceń, w której ks. Zyzik pracował jako wikariusz przed przejściem do Kiedrzyna. – I tym śladem ks. Adama jest właśnie nowy kościół. Te kamienie będą wołać i mówić o tobie i o was, drodzy parafianie, bo to ślad waszej wiary i miłości – podkreślał doświadczony duszpasterz, życząc, by tak było zawsze.

Reklama

Ze srebrnym jubilatem świętowali najbliżsi kursowi koledzy – ks. kan. Piotr Mizera, proboszcz parafii pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach nad Okszą, który również posługiwał w Kiedrzynie, przybył tu jako neoprezbiter w 1991 r., i ks. Wojciech Drobiec – wikariusz w częstochowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, notabene rodzinnej parafii ks. Adama.

Mszę św. odpustowo-jubileuszową uświetniała obecność pocztów sztandarowych: Żywego Różańca, koła gospodyń, strażaków i Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli, które to czynnie włączyło się w oprawę liturgiczną, a w muzyczną – chór pod przewodnictwem miejscowego organisty, który swą działalność rozpoczął we wrześniu 2015 r. Oczywiście nie zabrakło podniosłego „Te Deum” – „Ciebie, Boga, wysławiamy” oraz życzeń, które popłynęły w stronę jubilatów, a szczególnie Księdza Proboszcza od: dzieci, parafian i grup modlitewnych działających w parafii.

– Człowiek ma władzę większą od aniołów – dziękując za życzenia i ciepłe słowa, odniósł się do kapłaństwa ks. Adam, cytując słowa św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. – To wielkie, ale i wymagające wyróżnienie, za które każdego dnia dziękuję. I zobowiązuję się, że każdego dnia jako wspólnota będziemy coraz bardziej Maryjni i Andrzejowi, o co prosił nas przed rokiem, dokładnie 1 maja 2015 r., arcybiskup senior Stanisław Nowak, sprawując w tej świątyni pierwszą Eucharystię.

19 maja, dokładnie w dzień święceń kapłańskich, ks. Adam razem z kolegami kursowymi udał się do seminarium przy ul. Bernardyńskiej w Krakowie, gdzie wspólnie zdobywali pierwsze szlify jako seminarzyści, oraz na pielgrzymkę do Łagiewnik, by tam, u Apostołów Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, prosić o błogosławieństwo Boże na dalsze lata posługi. Świętowanie tego dnia zakończyły Msza św. w częstochowskiej archikatedrze pod przewodnictwem abp. Nowaka i udział w Apelu Jasnogórskim. W modlitwie w sanktuarium uczestniczył abp Wacław Depo.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dałem radę

Niedziela wrocławska 39/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka Bugała

Abp Marian Gołębiewski

Abp Marian Gołębiewski

Z arcybiskupem seniorem archidiecezji wrocławskiej Marianem Gołębiewskim z okazji 80. rocznicy urodzin rozmawia Adrianna Sierocińska

ADRIANNA SIEROCIŃSKA: – Spotykamy się w przeddzień 80. rocznicy urodzin Księdza Arcybiskupa. Czy te lata szybko minęły?

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję