Reklama

Świat

Ks. Melina: wychowanie do miłości prawdziwym tematem Synodu Biskupów

Wychowanie do miłości jest prawdziwym problemem, którym powinni zająć się uczestnicy zgromadzenia Synodu Biskupów nt. rodziny w 2015 r. Opinię taką wygłosił ks. prof. Livio Melina, kierujący Papieskim Instytutem Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

kapłan

Synod o rodzinie

Amarvudol/pl.wikipedia.org

Ks. prof. Livio Molina

Ks. prof. Livio Molina

W rozmowie z amerykańską agencją CNA wskazał, że „właściwe wychowanie do miłości” jest ważniejsze niż problem osób rozwiedzionych, zawierających nowe związki małżeńskie, na który „błędnie zwrócono uwagę” podczas zgromadzenia Synodu w 2014 r. - Prawdziwym problemem jest niezdolność do podjęcia ostatecznej decyzji o małżeństwie - stwierdził włoski teolog.

Innym gorącym tematem są „obiektywne cele małżeństwa”, rozumianego jako sakrament miłości. - Mówienie o obiektywnych celach pomaga zrozumieć, że małżeństwo nie jest wydarzeniem prywatnym, lecz raczej dotyczy całego społeczeństwa - tłumaczy ks. Melina.

Wychowaniu do miłości, obiektywnym celom małżeństwa oraz związkowi małżeństwa i Eucharystii w kontekście synodalnej dyskusji o możliwości udzielania komunii św. osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach poświęcone będą trzy publiczne dyskusje, jakie Instytut zorganizuje przed październikowym zgromadzeniem Synodu. Chce na nich przedstawić jasne nauczanie Kościoła w tych kwestiach, wnosząc w ten sposób swój wkład do „drogi synodalnej”.

Reklama

Instytut, założony przed 34 laty z inicjatywy św. Jana Pawła II, ma 11 placówek na całym świecie. Wypełnia on misję zleconą wówczas przez papieża, jaką jest „odkrywanie powołania rodziny w świetle Bożego objawienia i ludzkiego doświadczenia”. - Z jednej strony musimy być uważni na codzienne życie rodzin, zarówno ich bolesne doświadczenia, jak również doświadczenie piękna i świętości, a z drugiej strony musimy na nie patrzeć z perspektywy i w świetle biblijnego objawienia - mówi ks. Melina.

Działalność Instytutu została pochwalona w dokumencie przygotowawczym do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów nt. duszpasterstwa rodzin, jakie odbyło się w październiku br. Jednak żaden z jego wykładowców nie został zaproszony do udziału w obradach synodalnych. Jednym z czołowych przedstawicieli Instytutu jest Polak, prof. Stanisław Grygiel.

2014-11-13 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dominikana: nie będzie nakazu aresztowania byłego nuncjusza

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

sąd

BOŻENA SZTAJNER

Nie będzie nakazu aresztowania byłego nuncjusza apostolskiego w Dominikanie. Koordynator sądów śledczych w Santo Domingo, Román Berroa Hiciano odmówił wydania międzynarodowego nakazu aresztowania abp. Józefa Wesołowskiego, oskarżonego o zmuszanie małoletnich do świadczenia płatnych usług seksualnych. Poinformował o tym na swej stronie internetowej tamtejszy dziennik „Diario Libre”.

Osobne sądy śledcze, nieistniejące w większości państw, zajmują się rozstrzyganiem kwestii, w których prawo wymaga interwencji sędziego na etapie śledztwa i przygotowania procesu, np. poprowadzenia wstępnego przesłuchania czy wydania orzeczenia w ramach procedury doraźnej.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

2022-06-24 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Monika Książek

Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy… W Biblii wielokrotnie mowa jest o pocieszaniu. Temat pociechy powraca raz po raz zwłaszcza u proroków. W proroctwach Izajasza wyróżnia się nawet osobną część, zwaną Księgą Pociechy. Zaczyna się ona od słów: „Pocieszcie, pocieszcie mój lud! - mówi wasz Bóg” (Iz 40,1).

Do tej części Izajaszowego dzieła należą między innymi Pieśni o Słudze Pana – jedne z najważniejszych starotestamentalnych proroctw o Mesjaszu. Przez tego też proroka Pan Bóg wypowiada jedną z najbardziej poruszających obietnic dotyczących pocieszenia: „Radujcie się wraz z Jerozolimą, weselcie się w niej wszyscy, co ją miłujecie! Cieszcie się z nią bardzo wy wszyscy, którzyście się nad nią smucili, ażebyście ssać mogli aż do nasycenia z piersi jej pociech; ażebyście ciągnęli mleko z rozkoszą z pełnej piersi jej chwały. Tak bowiem mówi Pan: «Oto Ja skieruję do niej pokój jak rzekę i chwałę narodów - jak strumień wezbrany. Ich niemowlęta będą noszone na rękach i na kolanach będą pieszczone. Jak kogo pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę. W Jerozolimie doznacie pociechy»” (Iz 66,10-13).

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do uczestników Światowego Forum Miejskiego: Ewangelia ubogaca miasto

2022-06-26 20:08

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Episkopat News

– Ewangelia ubogaca miasto – powiedział abp koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas w homilii podczas Mszy w intencji uczestników Światowego Forum Miejskiego sprawowanej w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Z uznaniem mówił o staraniach prowadzących do polepszenia jakości życia w mieście - o czyste powietrze i posegregowane śmieci, o dobrą infrastrukturę, sprawna komunikacją i dobre tereny rekreacyjne.

W rozpoczynającym się w niedzielę 26 czerwca Światowym Forum Miejskim (WUF11) bierze udział ok. 20 tys. uczestników z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję