Reklama

Niedziela Przemyska

Mocą papieskiej bulli

Niedziela przemyska 22/2016, str. 1

[ TEMATY ]

list

Rafał Czepiński

Franciszek Biskup, Sługa Sług Bożych, Czcigodnemu Bratu Adamowi Szalowi, dotychczasowemu biskupowi tytularnemu Lavellano i biskupowi pomocniczemu metropolitalnego Kościoła Przemyskiego obrządku łacińskiego, wybranemu na biskupa tegoż Kościoła, pozdrowienie i Apostolskie Błogosławieństwo.

My sami, podejmując z poczuciem wielkiej odpowiedzialności urząd Następcy Piotra, zatroskani o duchowy postęp i duszpasterskie potrzeby wiernych w różnych częściach świata, ogłaszamy im radosną nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa i Jego zbawcze dzieła. Teraz nosimy w sercu szczególną troskę o umiłowany Kościół Przemyski obrządku łacińskiego, któremu po ustąpieniu Czcigodnego Brata Józefa Michalika, chcemy wyznaczyć nowego gorliwego Pasterza.

Reklama

Ty zaś, Czcigodny Bracie, której to wspólnoty jesteś synem i gorliwie tam jako kapłan i biskup trudziłeś się w posłudze parafialnej, w Seminarium Duchownym i w Kurii Biskupiej, ujawniając wyjątkowe dary serca i umysłu, a nade wszystko doświadczenie w administrowaniu, okazujesz się godny i wydajesz się odpowiedni do objęcia tego urzędu.

A zatem po zasięgnięciu rady Kongregacji do spraw Biskupów, rozwiązawszy węzeł ze wspomnianym Kościołem tytularnym i z urzędem biskupa pomocniczego, naszą władzą apostolską ustanawiamy Cię Arcybiskupem Metropolitą Przemyskim Obrządku Łacińskiego, wraz z przysługującymi Tobie uprawnieniami i nałożonymi według prawa obowiązkami.

Zachęcamy, aby duchowieństwo i lud tejże owczarni, pomni na miłość i przywiązanie do Kościoła, uznali tę naszą wolę i przyjęli Ciebie ochotnym sercem, jako swego duchowego przewodnika i głosiciela prawdy.

Mocno ufamy, że w przyszłości Ty sam, Czcigodny Bracie, codzienną gorliwą służbą, wsparty wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Patronki archidiecezji przemyskiej, będziesz wytrwale wspierał wiernych powierzonych Twojej pasterskiej trosce, nie tylko w słuchaniu Bożego słowa, lecz nade wszystko w prowadzeniu codziennego życia według tego, co gorliwsze i bardziej wierne sumieniu.

Sporządzono w Rzymie, u św. Piotra w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, dnia 30 kwietnia, Roku Pańskiego 2016, w czwartym roku Naszego Pontyfikatu.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po przerwie

Pan Sylweriusz pisze:
Po prawie 3,5-letniej przerwie postanowiłem znowu napisać do Pani parę słów. Dla przypomnienia, mój pierwszy list wysłałem w listopadzie 2010 r., a ostatni – w listopadzie 2016 r. Co skłoniło mnie do ponownego kontaktu? Zdaję sobie sprawę, że to, co napiszę, może być niemiłe dla niektórych osób, ale my – starsze pokolenie – mamy pewne wpojone bądź wyniesione z domu pryncypia. Uważam, że Pani umiejętnością było łączenie życia religijnego z życiem codziennym. Może miałem tak duże zrozumienie dla spraw poruszanych przez Panią, gdyż często mówiły o sprawach naszej młodości, a także o obecnych czasach. I nie tylko. Nasze pokolenie przeżyło bardzo różnorodne czasy. Wojna, Powstanie Warszawskie, komunizm i jego upadek, ruch solidarnościowy, pontyfikat papieża Polaka. No i jest czas obecny... Dziś mogę tylko Pani podziękować i życzyć jak najszerszego powrotu, po tej przymusowej przerwie, w naszych katolickich mediach.
O sobie nie będę pisał, gdyż moje życie zmieniło się radykalnie (choroba moja i żony). Ale – głowa do góry! Należy cieszyć się każdym przeżytym dniem. Jest Pani wielce zasłużoną osobą dla wielu bezimiennych osób, które Panią czytają lub słuchają...

CZYTAJ DALEJ

Powstanie zwykłych ludzi

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia.org

Pierwsze dni sierpnia 1944. Patrol por. Stanisława Jankowskiego ps. agaton z batalionu „Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieści

Pierwsze dni sierpnia 1944. Patrol
por. Stanisława Jankowskiego
ps. agaton z batalionu „Pięść”
na pl. Kazimierza Wielkiego
w drodze do Śródmieści

Na temat Powstania Warszawskiego wciąż toczą się gorące spory. Czy stać nas na to, by choć trochę wznieść się ponad jednostronne narracje, kategoryczne osądy – i po prostu być blisko ludzi tamtego czasu?

Zabiegani, czasem zagubieni w codzienności, rzadko mamy okazję porozmawiać o przeszłości; nawet tej, która – mimo że „było to przecież tak dawno” – wpłynęła na nasze indywidualne losy. Czy 1 sierpnia zmienia tę perspektywę? Czy zagłada stolicy w 1944 r. była wydarzeniem o sile rażenia rozrywającej naszą obojętność? Stawianie pytań o historię wymaga jednak nieco trudu, ale poruszeniu delikatnej struny w naszym wnętrzu wyraźnie pomagają fotografie z Powstania, pokazywane w telewizji kroniki powstańcze, filmy czy wspomnienia zapisane na papierze. Otwierają one na oścież bramy naszej wyobraźni. Na pewno cena, którą zapłaciliśmy w Powstaniu, już jest powodem, aby o tym dyskutować.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję