Reklama

Niedziela Świdnicka

Sympozjum „Oblicza miłosierdzia”

Niedziela świdnicka 22/2016, str. 1

[ TEMATY ]

sympozjum

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec wygłosił homilię podczas Mszy św. na zakończenie Dni św. Jana Pawła II „Pamięć i Obecność” w Świdnicy

Bp Ignacy Dec wygłosił homilię podczas Mszy św. na zakończenie Dni św. Jana Pawła II
„Pamięć i Obecność” w Świdnicy

Droga do wielkości w Kościele prowadzi poprzez dobrą, gorliwą, wytrwałą modlitwę, ponieważ człowiekowi do szczęścia, do normalnego życia, potrzebny jest Bóg i Jego miłosierdzie. Ci, którzy odwracają się od Boga albo spychają Go na margines życia, lub gdy traktują Go jedynie jako jakiś dodatek, nigdy nie zaznają pokoju i nie poznają smaku życia. Brak modlitwy jest źródłem sporów, kłótni, wojen, zazdrości, a także i zła, które prowadzi do zatracenia – mówił bp Ignacy Dec 17 maja podczas Eucharystii w katedrze świdnickiej rozpoczynającej sympozjum nt. „Oblicza miłosierdzia. Od św. Jana Pawła II do papieża Franciszka”.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy w ramach XI Dni Jana Pawła II „Pamięć i Obecność”. Prelegentami sesji popularnonaukowej, której przewodniczył ks. dr hab. Dominik Ostrowski, wicerektor WSD w Świdnicy, byli: ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, biskup świdnicki, ks. dr hab. Jarosław Lipniak z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. dr Witold Baczyński z WSD w Świdnicy oraz ks. dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas diecezji świdnickiej.

Reklama

Jako pierwszy głos zabrał bp Ignacy Dec. Mówił do zebranych w auli seminarium duchownego kapłanów, studentów teologii i zaproszonych gości o miłosierdziu w nauczaniu św. Jana Pawła II, wskazując na trójwymiarową sferę człowieka wobec miłosierdzia. Ta sfera, jak zauważył prelegent, przejawia się w czynach, słowie i modlitwie. Wyjaśniając poszczególne postawy człowieka wobec miłosierdzia Bożego, Biskup Świdnicki mówił, że jeśli możemy coś dobrego uczynić, to wypełniamy czyn miłosierdzia. Jeśli nie jesteśmy w stanie wypełnić czynu, to pozostaje słowo. A jeśli nie jest możliwe pomóc słowem, to pozostaje modlitwa, która namacalnie wskazuje na miłosierdzie Boże.

Kolejnym prelegentem był ks. dr Witold Baczyński, który w trakcie swojego przedłożenia mówił o pokoju jako jednym z owoców miłosierdzia w ujęciu Benedykta XVI. Ks. dr hab. Jarosław Lipniak, przedstawiając temat: „Szukać Bożego miłosierdzia i stać się jego narzędziem – teologia papieża Franciszka”, wskazał, że w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia nie chodzi o to, by teoretycznie rozważać, co to jest miłosierdzie i je definiować, ale o to, by je przeżywać, by dzielić się nim z innymi. Ostatnim prelegentem był ks. dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas diecezji świdnickiej, który mówił o wezwaniu do budowania cywilizacji miłości, jako działalności Caritas diecezji świdnickiej w służbie człowiekowi.

Uczestnicy sympozjum doszli do ważnych wniosków dotyczących znaczenia i miejsca Bożego miłosierdzia w życiu Kościoła. Wysunięto postulaty, że należy zrobić wszystko, aby miłosierdzie Boże jeszcze bardziej było obecne w życiu wierzących. Wierni powinni znać dobrze miłosierdzie Boże nie tylko z nauczania Kościoła; powinni mieć świadomość, że każdy ochrzczony jest głosicielem miłosierdzia Bożego. Należy również przyłożyć większą wagę do przekazu treści, jakie niesie ze sobą miłosierdzie Boże.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po Jej śladach

Niedziela małopolska 11/2019, str. VI

[ TEMATY ]

sympozjum

Małgorzata Czekaj

Ks. proboszcz Zdzisław Balon wita uczestników seminarium, po lewej obraz Pani Myślenickiej

Ks. proboszcz Zdzisław Balon wita uczestników seminarium, po lewej obraz Pani Myślenickiej

Kim jest Matka Jezusa? Co oznacza dla Kościoła Jej macierzyństwo? Czego uczy nas Najświętsza Dziewica? – na te oraz inne pytania związane z osobą Matki Boga starali się odpowiedzieć uczestnicy Seminarium Mariologicznego w Myślenicach, zorganizowanego w ramach obchodów 50. rocznicy koronacji obrazu Pani Myślenickiej

Obecny od kilku wieków w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wizerunek Madonny przytulającej Dzieciątko Jezus został ukoronowany w 1969 r. przez kard. Karola Wojtyłę.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję