Reklama

Matko Kościoła, prowadź nas drogami ewangelizacji

2016-05-24 13:23

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 22/2016, str. 1-2

al. Daniel Rynkiewicz
Ksiądz Arcybiskup przyjmuje imieninowe życzenia

W dzień Zesłania Ducha Świętego narodził się do życia Kościół – wspólnota ludzi ochrzczonych w imię Trójcy Przenajświętszej. Przy Apostołach trwała na modlitwie Maryja, stając się Matką Kościoła, piastunką całej wspólnoty wiary i nas, którzy tworzymy widzialne oblicze rodziny Kościoła. Jest od 1972 r. z woli ówczesnego rządcy bp. Jerzego Stroby Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła także patronką naszej diecezji, dlatego poniedziałek po Pięćdziesiątnicy jest zawsze dniem wielkiego święta – dziękczynienia za obecność Maryi na naszej ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Tegoroczne świętowanie zgromadziło w bazylice archikatedralnej bardzo szerokie gremium zjednoczonych na modlitwie. Wymiarów modlitewnego skupienia było kilka. Wpierw ten oczywisty, związany z uwielbieniem Patronki naszej archidiecezji. Kolejny to umocnienie serc licznego grona misjonarzy fatimskich, którzy już w ponad 120 parafiach głosili maryjne orędzie, przygotowując wiernych do przyszłorocznego jubileuszu 100-lecia objawień trójce portugalskich pastuszków wielkich tajemnic dotykających przemiany ludzkiego serca, przylgnięcia do Różańca i Serca Maryi Niepokalanej. Trzeci, istotny powód radości modlitewnej, to rozpoczynający się II Tydzień Ewangelizacyjny, który zjednoczył w Matce Kościołów wszystkie wspólnoty modlitewne i ruchy duszpastersko-ewangelizacyjne. Zostały one tutaj umocnione błogosławieństwem na świadczenie o Bogu na ulicach Szczecina.

Reklama

Wreszcie ważnym stał się także podczas uroczystej celebry fakt, że Pasterz metropolii, abp Andrzej Dzięga, obchodził w tym dniu uroczystość patronalną św. Andrzeja Boboli. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył Dostojny Solenizant wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem, seniorami: bp. Janem Gałeckim i bp. Marianem Błażejem Kruszyłowiczem oraz ponad 40 kapłanami. W słowie Bożym Metropolita Szczecińsko-Kamieński przybliżył wszystkim charyzmat życia Maryi, uwypuklając te cechy Bogurodzicy, które są aktualne do naśladowania w naszych czasach. W tym kontekście nawiązał również do trwających w naszej archidiecezji Misji Fatimskich, podkreślając wartość precyzyjnego odczytania orędzia fatimskiego, tak aby móc zrealizować go w naszych czasach. Wskazał także na znaczenie środowiska rodziny jako najistotniejszego fundamentu, gdzie buduje się wiara szczególnie młodego pokolenia, skąd następnie można rozpocząć prawdziwą ewangelizację świata.

Uroczystość Patronki archidiecezji zakończyły życzenia wypowiedziane przez duchowieństwo, a także przedstawicieli ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych, którzy tuż po Eucharystii pozostali na czuwaniu w bazylice, a niektórzy wyruszyli już na ulice Szczecina, by docierać z radosnym przekazem wiary do wszystkich spotykanych ludzi. Ks. Robert Gołębiowski

Tagi:
uroczystość

Uroczystości Sybirackie w Legnicy

2019-10-08 14:19

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 41/2019, str. 5

26 września Sybiracy Ziemi Legnickiej obchodzili uroczyście 30-lecie istnienia swojego Koła, połączone ze wspomnieniem Dnia Sybiraka i 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej

Ks. Piotr Nowosielski
Eucharystii jubileuszowej przewodniczył biskup legnicki

Uczestnicy zgromadzili się najpierw w legnickim kościele pw. Świętej Trójcy, aby wziąć udział we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Frankfurt n. Odrą: Pierwsza Ekumeniczna Konsultacja Biskupów nad Odrą i Nysą

2019-10-16 00:00

Kamil Krasowski

We Frankfurcie nad Odrą 15 października podczas "Pierwszej Ekumenicznej Konsultacji Biskupów nad Odrą i Nysą" spotkali się hierarchowie z diecezji i kościołów z polsko-niemieckiego pogranicza. Wspólne nabożeństwo ekumeniczne było także okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego (OeC) we Frankfurcie nad Odrą.

W konsultacjach stronę polską reprezentowali prymas senior, emerytowany arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński, arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec, biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski oraz biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Waldemar Pytel i ewangelicki biskup wojskowy Mirosław Wola.

Stronę niemiecką reprezentowali m.in. arcybiskup Berlina Heiner Koch, biskup diecezji Görlitz Wolfgang Ipolt, superintendentka Kościoła luterańskiego Saksonii Antje Pech, ks. Justus Werdin z Kościoła ewangelickiego w Berlinie oraz ks. Georg Langosch z Kościoła prawosławnego we Frankfurcie nad Odrą.

W wspólnym polsko-niemieckim nabożeństwie ekumenicznym uczestniczyli także ks. Rafał Mocny z Katolickiego Centrum Studenckiego w Słubicach, ks. Tadeusz Kuźmicki z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, odpowiedzialny za dialog ekumeniczny w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie ks. prał. Zbigniew Kobus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem