Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Matko Kościoła, prowadź nas drogami ewangelizacji

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

uroczystość

al. Daniel Rynkiewicz

Ksiądz Arcybiskup przyjmuje imieninowe życzenia

Ksiądz Arcybiskup przyjmuje imieninowe życzenia

W dzień Zesłania Ducha Świętego narodził się do życia Kościół – wspólnota ludzi ochrzczonych w imię Trójcy Przenajświętszej. Przy Apostołach trwała na modlitwie Maryja, stając się Matką Kościoła, piastunką całej wspólnoty wiary i nas, którzy tworzymy widzialne oblicze rodziny Kościoła. Jest od 1972 r. z woli ówczesnego rządcy bp. Jerzego Stroby Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła także patronką naszej diecezji, dlatego poniedziałek po Pięćdziesiątnicy jest zawsze dniem wielkiego święta – dziękczynienia za obecność Maryi na naszej ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Reklama

Tegoroczne świętowanie zgromadziło w bazylice archikatedralnej bardzo szerokie gremium zjednoczonych na modlitwie. Wymiarów modlitewnego skupienia było kilka. Wpierw ten oczywisty, związany z uwielbieniem Patronki naszej archidiecezji. Kolejny to umocnienie serc licznego grona misjonarzy fatimskich, którzy już w ponad 120 parafiach głosili maryjne orędzie, przygotowując wiernych do przyszłorocznego jubileuszu 100-lecia objawień trójce portugalskich pastuszków wielkich tajemnic dotykających przemiany ludzkiego serca, przylgnięcia do Różańca i Serca Maryi Niepokalanej. Trzeci, istotny powód radości modlitewnej, to rozpoczynający się II Tydzień Ewangelizacyjny, który zjednoczył w Matce Kościołów wszystkie wspólnoty modlitewne i ruchy duszpastersko-ewangelizacyjne. Zostały one tutaj umocnione błogosławieństwem na świadczenie o Bogu na ulicach Szczecina.

Wreszcie ważnym stał się także podczas uroczystej celebry fakt, że Pasterz metropolii, abp Andrzej Dzięga, obchodził w tym dniu uroczystość patronalną św. Andrzeja Boboli. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył Dostojny Solenizant wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem, seniorami: bp. Janem Gałeckim i bp. Marianem Błażejem Kruszyłowiczem oraz ponad 40 kapłanami. W słowie Bożym Metropolita Szczecińsko-Kamieński przybliżył wszystkim charyzmat życia Maryi, uwypuklając te cechy Bogurodzicy, które są aktualne do naśladowania w naszych czasach. W tym kontekście nawiązał również do trwających w naszej archidiecezji Misji Fatimskich, podkreślając wartość precyzyjnego odczytania orędzia fatimskiego, tak aby móc zrealizować go w naszych czasach. Wskazał także na znaczenie środowiska rodziny jako najistotniejszego fundamentu, gdzie buduje się wiara szczególnie młodego pokolenia, skąd następnie można rozpocząć prawdziwą ewangelizację świata.

Uroczystość Patronki archidiecezji zakończyły życzenia wypowiedziane przez duchowieństwo, a także przedstawicieli ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych, którzy tuż po Eucharystii pozostali na czuwaniu w bazylice, a niektórzy wyruszyli już na ulice Szczecina, by docierać z radosnym przekazem wiary do wszystkich spotykanych ludzi. Ks. Robert Gołębiowski

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: uroczystości 76. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

uroczystość

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Obchody 76. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpoczną się wczesnym rankiem 14 sierpnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Uroczystości zainauguruje poranne nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba – „Transitus św. Maksymiliana”.

Po nabożeństwie wyruszą dwie pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz: z Centrum w Harmężach i z kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. Grupy spotkają się razem przy obozowej bramie z napisem „Arbeit macht frei” w byłym obozie, skąd wspólnie przejdą w kierunku Bloku 11.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję