Reklama

Polska

Jak opowiadać o świętych? - odbyła się premiera prasowa filmu o Karolinie Kózkównie

To próba znalezienia odpowiedniego języka, jak przekazać nasze opowieści - mówili twórcy filmu "Karolina". Premiera prasowa odbyła się dziś w Warszawie.

[ TEMATY ]

film

bł. Karolina

karolina-film.pl

Obraz opowiada o dwóch przyjaciółkach, uczennicach liceum filmowego, które dostają zadanie nakręcenia pracy dyplomowej, poświęconej Karolinie Kózkównie. Nastolatki nic nie wiedzą o wiejskiej dziewczynie, która żyła sto lat temu i została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc się przed gwałtem. Film opowiada o sprzeciwie dziewcząt wobec narzuconego tematu, ich stopniowym odkrywaniu niezwykłej bohaterki, w końcu - ich fascynacji jej osobą.

Opowieść o Karolinie przepleciona jest opowieścią o bohaterach - Kaśka jest skonfliktowana z matką, małżonkowie po kilkuletniej separacji próbują do siebie powrócić, stary mężczyzna zwaśniony jest z Panem Bogiem, a jego wnuk - kleryk przeżywa kryzys powołania. Wielu z bohaterów przyjeżdża do Zabawy, do sanktuarium męczennicy i każdy otrzymuje pewność, jak ma wyglądać jego dalsze życie, gdyż film, który chcą nakręcić Kasia i Magda ma szukać odpowiedzi na pytania jak żyć, za co warto oddać życie.
Reklama

- To próba znalezienia odpowiedniego języka, poszukiwanie, jak możemy mówić o sprawach Kościoła - mówił po seansie aktor Piotr Cyrwus grający rolę kustosza sanktuarium w Zabawie. Stwierdził, że ma świadomość jak trudno jest podbić bastion Warszawa, wypełniony wyrafinowanymi odbiorcami i ubolewał, że z powodu kruchości i nieuchwytności tematu ludzie wierzący wciąż nie potrafią o swojej wierze rozmawiać. Wyjaśniał, że jako katolik chciał zaangażować się w powstanie filmu. - Ważne żebyśmy od czegoś zaczęli, żebyśmy mówili o naszych sprawach, zastanawiali się, jak drugiemu mówić o Bogu. Musimy nauczyć się tego języka, to nie jest łatwe, ale musimy próbować. Jednak ani on, ani pozostali aktorzy nie słyszeli o Kózkównie przed rozpoczęciem filmu. - Chciałabym żeby w Polsce coś się ruszyło, żeby pokazać, że Kościół ma nie tylko wady, ale i zalety - wyjaśniła czemu zagrała w filmie Marlena Burian, odtwórczyni głównej roli. Wyznała, że w Karolinie zafascynowała ją najbardziej jej nieskazitelność. Reżyser Dariusz Regucki opowiadał o pracy nad filmem, którego budżet nie stanowił nawet dziesiątej część środków, przeznaczonych na klip, promujący Polskę - 1,4 mln zł. Mówił o bardzo trudnych warunkach, w których pracowała przemęczona ekipa, ale też o mocnej motywacji, gdyż kto dziś mówi o czystości? I o poszukiwaniu nowego języka, który pozytywnie odebrałaby młodzież.

Oficjalna premiera filmu odbędzie się 18 listopada, dokładnie w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera kinowa odbędzie się w najbliższy weekend 22 i 23 listopada.

W głównej roli wystąpiła Marlena Buriam (Kasia i Karolina) i Barbara Duda (Magda). Karol Olszewski zagrał kleryka Przemka - cała trójka to absolwenci liceum aktorskiego w Krakowie. Towarzyszą im tak znakomici aktorzy jak Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lenczar.

Reklama

Prace nad filmem poprzedziła akcja internetowa - na apel odpowiedziało 2 tys. darczyńców, którzy zdecydowali się na finansowanie projektu.

"Karolina". Scenariusz i reżyseria Dariusz Regucki. Występują Marlena Burian, Karol Olszewski, barbara Duda, Jerzy Duda, Dorota Pomykała, Anna radwa i in. Producent Stowarzyszenie Rafael. www.karolina-film.pl

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc się przed gwałtem, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II beatyfikował ją 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.

2014-11-13 16:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Henryk Hoser SAC: Karolina Kózkówna jest wyzwaniem dla dzisiejszej epoki

Msza Święta z okazji setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

W Medziugoriu bije serce młodego Kościoła

2021-08-05 15:33

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Od niedzieli w Medziugoriu trwa 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych. Wydarzenie każdego roku przyciąga młodych katolików z całego świata. W miejscu objawień Matki Bożej każdego dnia uczestnicy spotykają się na wspólnej modlitwie, słuchają katechez i rozważają Słowo Boże.

Największą grupę pielgrzymów przybyłych do tego bośniackiego sanktuarium stanowią Polacy. Opiekuje się nimi ks. Łukasz Górzyński, dyrektor otwartego właśnie Domu Pielgrzyma. „Medziugorie to miejsce, gdzie można się duchowo odrodzić, doświadczyć Bożej obecności” – zapewnia pallotyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję