Reklama

Za ten obraz narażali życie

2016-05-24 13:23

Anna Buchar
Edycja wrocławska 22/2016, str. 8

Anna Buchar
Parafia pw. św. Marcina w Nowolesiu

Pomiędzy bujnie zalesionymi Wzgórzami Strzelińskimi, w uroczym i zacisznym miejscu przy drodze krajowej Strzelin – Ziębice leży osada Nowolesie. W niej znajduje się sanktuarium maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej z Komarna z niewiarygodną, ale prawdziwą historią tułaczki z Kresów Wschodnich.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu

Pierwsza wzmianka o kościele w Nowolesiu pochodzi z 1368 r., jednak obecna świątynia wybudowana została w roku 1867. W 1945 r. w wyniku układów międzynarodowych rozpoczęły się masowe przesiedlenia. Po latach II wojny światowej z różnych stron Polski i świata przybywali skołatani Polacy. Piastowska ziemia ojców ściągnęła rozproszone dzieci. W pierwszych dniach lipca 1946 r. z parafii Komorno (spod Lwowa) wraz ze swoim proboszczem ks. Marianem Czechem wyruszył transport repartiantów, który skierowany został do miejscowości Nowolesie i Dankowice. Pobożny lud jechał ze swoją Patronką, Matką Bożą Różańcową, czczoną w Komornie od XVII wieku. Cudowny obraz został przywieziony z narażeniem życia i był ukrywany w zbożu. Po staraniach miejscowych duszpasterzy i ludu nowoleskiego obraz Matki Bożej Różańcowej został uroczyście intronizowany 8 grudnia 1957 r. przez biskupa ordynariusza archidiecezji wrocławskiej Bolesława Kominka.

Dekretem erekcyjnym kard. Henryka Gulbinowicza z dniem 11 lutego 1989 r. została utworzona rzymskokatolicka parafia Nowolesie z siedzibą w Białym Kościele, której proboszczem mianowany został ks. Stanisław Włodarski. Od tego czasu duszpasterz parafii oraz jej mieszkańcy zaczęli starać się o przyznanie tytułu sanktuarium. Rozpoczęły się intensywne prace remontowe kościoła, odnowiono obraz Matki Bożej. I tak oto 28 sierpnia 1997 r. ówczesny metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił dekretem sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w parafii Nowolesie. 4 października 1997 r. odbyła się uroczystość ustanowienia i poświęcenia sanktuarium. Co ciekawe, wypadło to w 80. rocznicę objawienia Matki Bożej w Fatimie i w 40. intronizacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z Komarna w ołtarzu głównym kościoła w Nowolesiu.

Reklama

11 czerwca br. na wzgórzu przy sanktuarium postawiony zostanie krzyż na pamiątkę jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Co ciekawe, w tym roku jubileusz 150-lecia istnienia obchodzi kościół pw. św. Marcina w Nowolesiu, który od 19 lat jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przyciąga rzesze pielgrzymów.

Historia świątyni w Białym Kościele

Wieś Biały Kościół była własnością rycerską. Z fundacji „szlachetnego Bogusława” około połowy XIII wieku wzniesiono tu kamienny kościół. Pierwsza wzmianka o wyposażeniu kościoła przez biskupa wrocławskiego Tomasza pochodzi z 1264 r. Jak historia ojczyzny, tak i dzieje kościoła zaznaczyły się pożarami, wojnami i latami odbudowy. Od 1984 do 1994 r. obecny proboszcz parafii ks. Stanisław Włodarski przy wsparciu Kurii Metropolitalnej i okolicznych darczyńców wznosił z ruin świątynię pod wezwaniem Panny Maryi. Przy poświęceniu kościoła 26 maja 1994 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza zostało nadane kościołowi wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Tagi:
parafia

Reklama

Srebrny jubileusz bolesławieckiej parafii

2019-07-03 08:40

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 27/2019, str. VI

Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa święci w bieżącym roku jubileusz 25-lecia powstania. Wraz z nią podobny jubileusz pracy w niej święci ks. prał. Andrzej Gidziński, proboszcz parafii

Ks. Piotr Nowosielski
Wyniosła świątynia jest widoczna wśród okolicznej zabudowy

Jak wspomina początki parafii jej proboszcz? – W maju 1994 r. bp Tadeusz Rybak powiedział mi, że powstanie nowa parafia w Bolesławcu i zapytał, czy chciałbym podjąć się jej tworzenia. Odpowiedziałem twierdząco i tak to się zaczęło – mówi ks. Andrzej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

2019-07-16 14:18

pab / Polańczyk (KAI)

Nad Jeziorem Solińskim rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2019”. Do czwartku ewangelizatorzy będą odbywać rekolekcje oraz przygotowywać się pod względem warsztatowym. Akcja ewangelizacyjna rozpocznie się w piątek.

wikipedia.org

– W naszej ekipie są ludzie z różnych środowisk i z różnych stron Polski. Rekolekcje to czas, żeby złapać wspólnotę ze sobą. To też warsztaty do akcji. Uczestnicy bardzo doceniają tan czas. Najpierw my się umacniamy, żeby później iść i przekazać to dalej – mówi w rozmowie z KAI ks. Mateusz Rutkowski, moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej.

W akcji uczestniczy 70 osób dorosłych. Niektórzy przyjechali całymi rodzinami. Jedną z ewangelizatorek, która przyjechała kolejny już raz, jest Jadwiga Komenda. – Na przybliżanie się do Pana Boga nigdy nie jest za późno i nigdy nie można powiedzieć, że już jestem na tyle uformowany, że nie potrzebuję rekolekcji – mówi o przeżywanym obecnie czasie. – Ten czas pomaga budować wspólnotę i przygotować się do wyjścia do ludzi – dodaje.

– Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów mocno wpisała się w moje życie. Odczuwam pragnienie, żeby tu być. Nawet urlop podporządkowuję pod ewangelizację – opisuje.

Ks. Maciej Ziębiec, redemptorysta z Torunia. W pierwszej homilii wskazywał, że Chrystus stawia pytanie: „Po co tutaj jesteś, co chcesz zrobić z tym czasem?”.

W czwartek wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku abp Józef Michalik będzie przewodniczył Mszy św. posłania dla ewangelizatorów. W piątek i sobotę zaplanowany jest specjalny performance na Zaporze Solińskiej.

W piątek wieczorem ulicami Polańczyka przejdzie Droga Krzyżowa, a w sobotę w tamtejszym amfiteatrze „Christo Dancing”, który poprowadzi DJ Cris. – Ma to być doświadczenie Kościoła, który nie jest w grobie, ale się bawi i potrafi to robić bez używek – zaznacza ks. Rutkowski.

W niedzielę natomiast na plaży odbędzie się festyn i koncert zespołu Bankruci.

Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów koordynuje Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej i Katolickie Stowarzyszenie „Unum”. Włączają się w nią inne ruchy i stowarzyszenia katolickie działające na terenie archidiecezji przemyskiej.

Bieszczadzkiemu spotkaniu patronuje metropolita przemyski abp Adam Szal.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: marianie zapraszają do zwiedzania kaplicy na Jaszczurówce

2019-07-16 19:06

jg / Zakopane (KAI)

W te wakacje z inicjatywy księży marianów wprowadzono nieodpłatną profesjonalną usługę przewodnicką w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Można także w jej podziemiach zobaczyć wystawę twórców lokalnych pt. "Oto drzewo krzyża".

zakopedia.pl

Inicjatorem oprowadzania bezpłatnego po Kaplicy na Jaszczurówce był proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, marianin ks. Grzegorz Belczak. Z oprowadzania można skorzystać codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godzinach 9.30 – 14.30.

- Prelekcja dotyczy również historii Jaszczurówki, parku narodowego, budownictwa regionalnego oraz wybitnych postaci związanych w tym miejscem - podkreśla ks. Belczak.

Jednocześnie w okresie wakacyjnym w podziemiach kaplicy będzie czynna codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 wystawa z pracami lokalnych artystów. Tym razem tematem wiodącym wystawy, organizowanym po raz 32 jest sentencja "Oto drzewo krzyża". Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wśród twórców wystawiających swoje prace jest m.in. Anna Liscar. Artystka od wielu lat wykonuje dla abp. Marka Jędraszewskiego obrazki, które potem hierarcha rozdaje w czasie spotkań z wiernymi.

Wystawa gromadzi obrazy malowane na szkle, które są jednym z rodzajów sztuki ludowej Podhala. Galeria zrzesza wspólnotę kilkunastu artystów nadal tworzących oraz rodzin artystów już zmarłych. Sztuka malowania na szkle, którą oni się trudnią, zorientowana jest przede wszystkim na tematy związane z religią, choć przejawia różnorodność form i stylów.

Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Rozpoczęto ją budować w 1904 r., a poświęcono w 1907 r. Administracyjnie leży w granicach parafii pw. Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli, prowadzonej przez księży marianów. Stanowi bardzo ważny zabytek stylu zakopiańskiego. Jest bardzo chętnie i licznie odwiedzanym miejscem przez turystów.

Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, gdzie posługę duszpasterską sprawują Księża Marianie, a kaplica jest pod ich opieką od 1984 roku. Msze Święte w kaplicy sprawowane są o godzinie 17.00 (dni powszednie), o godzinie 10.00 i 17.00 (niedziele i święta).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem