Reklama

Ze Lwowa

W 35. rocznicę ocalenia Jana Pawła II

Przez 3 dni relikwie i osobiste rzeczy św. Jana Pawła II przebywały we Lwowie. W dniach 13-15 maja br. modliło się przy nich kilkanaście tysięcy osób. Rzymskokatolicka parafia pw. św. Jana Pawła II poprosiła Krzysztofa Witkowskiego – właściciela Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie o przywiezienie części swoich zbiorów, które podczas wystawiania ich we Lwowie miały przypominać osobę i naukę Papieża Polaka w 35. rocznicę zamachu na jego życie. Na lwowskim hipodromie, w miejscu celebracji papieskiej w 2001 r., przy krzyżu z papieskiego ołtarza, zorganizowano modlitwę i uczczono relikwie św. Jana Pawła II. Następnie wierni przeszli w procesji na miejsce położone tuż obok, gdzie będzie budowany kościół pw. św. Jana Pawła II. Odbył się tam parafialny piknik.

Reklama

Z wielką czcią przyjęto pamiątki papieskie w cerkwi pw. św. Andrzeja. Na greckokatolickiej liturgii kazanie wygłosił ks. prał. Andrzej Sobota – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Na zakończenie nabożeństwa majowego przemówił Krzysztof Witkowski i przekazał parafii papieski talerz. Część relikwii i pamiątek pozostawiono na całą niedzielę – dla oddania im czci długie kolejki ustawiały się przed cerkwią.

W największej greckokatolickiej parafii Lwowa – pw. Narodzenia Matki Bożej, która gościła św. Jana Pawła II w 2001 r., ponad 10 tys. wiernych długo czekało, by oddać cześć relikwiom, pomodlić się przy papieskim ornacie i dotknąć go. Pamiątką pobytu Ojca Świętego i poświęcenia przez niego tej cerkwi są tablica i pomnik św. Jana Pawła II. Proboszcz – o. Orest Fredyna wraz z ks. Sobotą poprowadzili procesję dookoła cerkwi, do której wprowadzili pamiątki papieskie. Na liturgię przyjechał mer Lwowa Andrij Sadowy. Wierni podchodzili do pamiątek nieustannie, aż do późnego popołudnia, kiedy trzeba było już zabrać je do Częstochowy.

Pamiątki papieskie były też wystawione podczas Mszy św. w rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jana Pawła II, która gromadzi się w greckokatolickiej kaplicy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim. Nieoczekiwanie ks. Sobota ogłosił wówczas, że dla poświęcenia krzyża na miejscu budowy parafialnego kościoła pw. św. Jana Pawła II papież Franciszek wysyła kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – „pierwszą po sobie osobę w Kościele”. Ma on przyjechać na Ukrainę w czerwcu br.

2016-05-25 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję