Reklama

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

2014-11-14 08:01

episkopat.pl

runran / Foter.com / CC BY-SA

W niedzielę 16 listopada w Zabawie koło Tarnowa odbędą się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski. Tegoroczne uroczystości są wpisane w trwający jubileusz 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

18 listopada br. mija 100. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych będą związane z jego patronką. Główne uroczystości 100-lecia śmierci bł. Karoliny zaplanowano od 14 do 18 listopada w sanktuarium w Zabawie – rodzinnej miejscowości Błogosławionej. Punktami rozpoczynającymi obchody, w piątek 14 listopada, będą: Godzina Miłosierdzia, Różaniec i wypominki w intencji nawrócenia sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych.

W sobotę o godzinie 11.00 uroczystości rozpocznie Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka – zaangażowanego w proces beatyfikacyjny bł. Karoliny. Na ten dzień zaplanowano także Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa Błogosławionej. W programie jest także przedpremierowy pokaz filmu fabularnego pt. „Karolina” poprzedzony spotkaniem z producentem, reżyserem i aktorami. O godzinie 13.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

W niedzielę 16 listopada będą miały miejsce główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Mszy świętej w intencji ofiar wypadków i ich rodzin przewodniczyć będzie abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia z Watykanu. W południe zebrani będą modlić się przy pomniku „Przejście”, zostanie też posadzone drzewo pamięci. W Godzinie Miłosierdzia wierni będą modlić się o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców wypadków. Wydarzeniom tego dnia będzie towarzyszyć akcja honorowego krwiodawstwa oraz koncert organowy.

Reklama

W czasie Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w sposób szczególny pamiętamy też o tych, którzy ratują ludzkie życie, wśród nich są polscy misjonarze i misjonarki zaangażowani w pomoc chorym na misjach. Warto wspomnieć, że stowarzyszenie MIVA Polska prowadzi w tym czasie zbiórkę środków na zakup ambulansów do misyjnych szpitali.

W ramach troski o bezpieczeństwo na drogach w poniedziałek 17 listopada o godzinie 9.00 w Starostwie Powiatowym w Tarnowie rozpocznie się seminarium naukowe poświęcone problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży, a w kinie Marzenie o godzinie 12.30 zostanie zaprezentowany program edukacyjny Road Show.

W liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i w dzień setnej rocznicy jej śmierci - 18 listopada o godzinie 15:00 odbędzie się jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem jej męczeństwa w Wał-Rudzie. Przewodniczyć jej będzie bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, a rozważania poprowadzi ks. Janusz Foltyn z Ruchu Czystych Serc z Nowego Sącza. Tego dnia do Zabawy i Wał-Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli Błogosławionej. Uroczystości zakończy Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża. Liturgia rozpocznie się o g. 17.30 w Sanktuarium w Zabawie.

Bł. Karolina Kózkówna została zamordowana 18 listopada 1914 roku przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. W 1987 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Jest patronką ofiar przemocy, a także Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz szkolnych kół Caritas. Polscy biskupi podczas zebrania plenarnego w październiku 2013 roku na wniosek biskupa tarnowskiego postanowili, aby bł. Karolinę Kózkównę obwołać – obok św. Stanisława Kostki – patronką młodzieży polskiej.

Tagi:
wspomnienia wypadek zmarli

Lublin: tragiczny wypadek z udziałem siostry zakonnej

2019-05-06 17:06

dab / Lublin (KAI)

Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek rano przy kościele pw. św. Agnieszki w Lublinie. W wyniku potrącenia zmarła 87-letnia siostra zakonna ze zgromadzenia sióstr felicjanek.

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Według ustaleń lubelskiej Policji, do zdarzenia doszło w poniedziałek rano, na parkingu na lubelskiej Kalinowszczyźnie. 33-latek, cofając autem dostawczym, nie zauważył zakonnicy znajdującej się na parkingu. Potrącił 87-letnią felicjankę, która w wyniku poważnych obrażeń głowy poniosła śmierć na miejscu. Kierowca auta był trzeźwy.

Sprawę bada prokuratura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zabawa: młodzi zamieszkają w namiotach przy sanktuarium bł. Karoliny

2019-06-26 10:02

eb / Tarnów (KAI)

Miasteczko Modlitewne to wakacyjna propozycja dla młodzieży. Uczestnicy rozbiją namioty w Zabawie przy sanktuarium bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. Do udziału zaproszeni są młodzi z całej Polski. Miasteczko to jedna z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zainspirowana życiem i świadectwem życia bł. Karoliny.

Grażyna Kania
Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie

„Bł. Karolina to osoba - magnes. Ma w sobie coś co przyciąga ludzi z całej Polski. Wiele osób nie zna Karoliny i przyjeżdża na Miasteczko, by poznać patronkę KSM-u. Szczególnie mocnym doświadczeniem jest dla nich udział w drodze krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał - Rudzie” - mówi Grzegorz Opioła, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej.

Hasło tegorocznego spotkania brzmi „Listy do K.” W programie m.in. modlitwa, spotkania w grupach, pogodne wieczory. Miasteczko Modlitewne odbędzie się w Zabawie od 27 lipca do 2 sierpnia. Więcej informacji na http://miasteczkomodlitewne.pl/ Formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 18 lipca.

Ubiegłoroczne Miasteczko Modlitewne zgromadziło ok. 120 osób. Młodzi przyjechali z różnych rejonów kraju. Były też dwie osoby mieszkające w Hiszpanii.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.

Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaproszenie na pielgrzymkę

2019-06-26 23:44

Anna Majowicz

W ostatnią sobotę sierpnia odbędzie się jubileuszowa, 10. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa.

mat. prasowe

Każdego roku do Opactwa Cystersów przybywa ok. tysiąca pątników. Pielgrzymka umożliwia integrację osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza tych przebywających na co dzień w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej, ośrodkach Caritas i szkołach integracyjnych. Podobnie jak w latach ubiegłych w trakcie pikniku po Mszy św. na scenie wystąpią niepełnosprawni artyści oraz zespoły muzyczne i teatralne. Występy przed licznym gronem uczestników są zawsze dla artystów powodem do dumy oraz okazją do wspólnej zabawy, jednocześnie przypominając wszystkim, jak produktywne może być życie mimo choroby. Podobne wydarzenia są organizowane również w innych diecezjach, ale jedynie w Archidiecezji Wrocławskiej chęć udział zgłasza ponad setka wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która dzieli się uśmiechem i radością z uczestnikami pielgrzymki. 

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w jubileuszowej 10. Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem