Reklama

Homilie

Młodzi bardziej potrzebują świadectwa niż słów

By przekazać współczesnym dzieciom i młodzieży wiarę i dopomóc im w doświadczeniu prawdy i miłości dorośli powinni raczej dawać im przykłady, niż wiele słów – powiedział Franciszek podczas Mszy św. w Domu Świętej Marty. Wzięła w niej udział duża grupa dzieci i młodzieży jednej z rzymskich parafii.

[ TEMATY ]

papież

młodzi

dzieci

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jak donosi Radio Watykańskie ławki kaplicy w Domu Świętej Marty były dziś w znacznej mierze zapełnione dziećmi i młodzieżą. Redaktor Alessandro de Carolis określił wręcz dzisiejszą papieską Eucharystię mianem Światowych Dni Młodzieży w miniaturze. Po początkowej nieśmiałości gości Ojca Świętego zamieniła się ona w tętniącą życiem sesję pytań i odpowiedzi. Franciszek zamienił się w katechetę a jednocześnie formatora katechetów. Zauważył, że można odnieść wrażenie, iż dzisiejsze spotkanie stało się Mszą św. dla dzieci, a więc okazją do spojrzenia ku obietnicy, ku światu, który nadejdzie. Jednocześnie trzeba się zastanowić, co pokolenie dzisiejsze pozostawi temu, które nadejdzie.

„Czy uczymy tego, co usłyszeliśmy w pierwszym czytaniu: postępowania w miłości i prawdzie? A może uczymy tego słowami, ale nasze życie zmierza gdzie indziej? Dla nas jednak spoglądanie na dzieci jest odpowiedzialnością! Chrześcijanin musi zatroszczyć się o dzieci i przekazywać wiarę, przekazywać to, czym żyje, to, co jest w jego sercu. Nie możemy nie dostrzegać rosnących roślin” - powiedział papież.

Franciszek podkreślił konieczność właściwej postawy wobec dzieci i młodzieży, postawy brata, ojca, matki, siostry sprawiających, że młody człowiek się rozwija, a nie obojętności i zamknięcia się w swoich sprawach. Zaznaczył, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, za to, by dać, to co w nas najlepsze – naszą wiarę, poprzez przykład, a nie tylko słowa.

Ojciec Święty pytał też młodych, dlaczego przyszli na Mszę św. Jedna z odpowiedzi brzmiała: „bo chcieliśmy Ciebie zobaczyć. Na co Franciszek odpowiedział, że także i on cieszy się ze spotkania z młodymi. Pytał, kto przyjął już pierwszą Komunię św., kto bierzmowanie. Przypomniał, że chrzest otwiera bramy życia chrześcijańskiego, a pielgrzymka ta trwa przez całe życie, postępowanie w prawdzie i miłości – jak o tym mówi w pierwszym dzisiejszym czytaniu św. Jan (2 J 4-9). Podkreślił znaczenie sakramentów, ale także modlitwy. Trzeba się modlić, prosząc Pana Jezusa i Matkę Bożą o pomoc w tej pielgrzymce, w prawdzie i miłości. W tym kontekście papież zaznaczył, że młodzi przyszli nie tylko na spotkanie z nim, ale przede wszystkim na spotkanie z Jezusem. Musimy Go poprosić, aby nauczył nas postępowania w prawdzie i miłości – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

2014-11-14 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzeżmy z miłością tego, czym Bóg nas obdarzył!

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Frukacz, kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję