Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Bastion o. Kordeckiego przechodzi konserwację

Na Jasnej Górze, mimo jesieni, prowadzone są intensywne prace budowlane na bastionie Potockich nazywanym także od znajdującego się tam pomnika, bastionem o. Kordeckiego. Po ich zakończeniu zostanie wytyczona nowa, krótsza droga ze szczytu na plac, z której będą korzystać księża rozdający Komunię świętą.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

- Od dawna istniała potrzeba skrócenia tej drogi - powiedział o. Czesław Brud, administrator klasztoru. Do tej pory księża musieli przebyć bardzo długą, okrężną trasę, by dotrzeć do wiernych zgromadzonych na placu. - Teraz będzie to znacznie łatwiejsze i skróci długość celebry – podkreślił paulin.

O. Brud dodał, że pierwotny zakres prac prowadzonych na bastionie Potockich był znacznie mniejszy od obecnie wykonywanych, ale dzięki tym działaniom mury zostały znacznie wzmocnione i odkryte zostały kolejne tajemnice jasnogórskiej fortecy.

Przy okazji prac odsłonięte i zabezpieczone zostaną lica bastionu i wcześniejszych założeń obronnych klasztoru. Konserwacji poddane zostaną fragmenty dawnych murów, korytarzy a także kazamaty.

Reklama

W centralnej części bastionu Potockich znajduje się wykonany ze spiżu w 1859 r. pomnik bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry o. Augustyna Kordeckiego.

W okresie potopu szwedzkiego forteca miała kształt prostokąta, jej obwód wynosił 470 m. Wówczas usypano też wysokie wały. Twierdza miała tzw. kazamaty i murowane skarpy. Jak na tamte czasy uznawana była za nowoczesną, choć niedużą.

W kolejnych latach twierdzę zbrojono. Przybywało urządzeń obronnych a na początku XVIII w. otoczono klasztor palisadą. Na te prace składali się często magnaci, dlatego bastiony noszą podwójne nazwy. Bastion południowo-wschodni nazywany jest: św. Jakuba, królewski albo Potockich, bo w 1740 r. hetman Józef Potocki wyłożył na jego przebudowę 10 tys. dukatów.

Mury obronne rozebrano do wysokości I piętra w 1813 r. na rozkaz cara Aleksandra I, który widział w klasztorze miejsce rodzących się idei niepodległościowych. Trzydzieści lat później Mikołaj I Romanow odbudował je jako dowód rzekomego wspierania i życzliwości dla klasztoru. W tym kształcie założenia obronne przetrwały do dziś.

W latach 90. XX w. wyremontowano bastion św. Rocha, odsłonięto jego pierwotny wygląd ukazując oryginalne mury pamiętające sławne oblężenie szwedzkie Jasnej Góry w czasie „potopu” w 1655r. i postanowiono go wyeksponować. W tzw. zasypie ziemnym, między oboma licami murów, urządzono muzeum „Skarbiec pamięci Narodu”, gdzie zgromadzone są różnorodne wota z dawnych wieków, jak i te współczesne, jest np. nagroda Nobla Lecha Wałęsy, oraz słynny wielki długopis, którym podpisywał Porozumienia Sierpniowe w 1980 r. czy pamiątki z katastrofy smoleńskiej.

Na Bastionie św. Trójcy od 1999r. stoi pomnik św. Jana Pawła II. Intensywne prace od wielu lat trwają także na Bastionie św. Barbary

2014-11-14 13:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: na Forum Młodzieży Szkół Katolickich o miłości

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Z udziałem ok. 2 tys. uczniów na Jasnej Górze odbyło się XIX Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Wobec ideologicznych zagrożeń rodziny tematem spotkania była refleksja nad właściwym rozumieniem miłości. Młodzi poznawali m.in. jej biblijne rozumienie, a także wysłuchali świadectwa małżonków z 18-letnim stażem - aktorów Dominiki i Michała Chorosińskich.

Na potrzebę wychowania ku wartościom zwrócił uwagę ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. – Rodzice też chcą takiego wychowania, tym bardziej, kiedy widzimy, co teraz się dzieje; ta ideologia LGBT, która w jakiś sposób wchodzi w mury szkół. W związku z tym rodzice się boją i wolą dać dzieci do szkół katolickich, gdzie będzie zagwarantowana pewność kierunku tego wychowania – zauważył ks. Latawiec.

CZYTAJ DALEJ

Doświadczenie choroby to też powołanie

2022-07-02 18:14

[ TEMATY ]

choroba

Adobe.Stock.pl

O tym, że doświadczenie choroby, zgoda na cierpienie jest realizacją powołania mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do pielgrzymów zgromadzonych u Matki Bożej Studzieniczańskiej. W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża na doroczną Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

Pielgrzymom towarzyszyli ich opiekunowie, kapelani szpitali, pielęgniarki, kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał ks. Szymon Klimaszewski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia oraz ks. kan. Wojciech Stokłosa, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

USA: trwają dyskusje wokół udzielania Komunii politykom proaborcyjnym

2022-07-03 08:06

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W Kościele amerykańskim nie ustają dyskusje dotyczące udzielania Komunii świętej politykom-katolikom, znanym z proaborcyjnych poglądów i działań. Spory na ten temat wzmogły się jeszcze po obaleniu 24 czerwca przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustawy „Roe v. Wade” z 1973, dopuszczającej przereywanie ciąży.

Do kolejnej takiej wymiany zdań doszło w stanie Nowy Meksyk, gdzie polityk Partii Republikańskiej John Block wezwał arcybiskupa Santa Fe Johna C. Westera do „podjęcia działań dyscyplinarnych” przeciwko kongresmence-katoliczce, popierającej aborcję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję