Reklama

Niedziela Łódzka

Pabianice

Rodziny zakorzenione w Bogu

Niedziela łódzka 23/2016, str. 5

[ TEMATY ]

rodzina

marsz

Ks. Paweł Kłys

W Marszu szły dzieci z Ksawerowa

W Marszu szły dzieci z Ksawerowa

„Rodzina – tu rodzi się dobro”, pod takim hasłem odbyła się archidiecezjalna pielgrzymka rodzin. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymka rozpoczęła się Marszem dla życia i rodziny. Szły w nim m.in. dzieci ze scholi „Jezusowe Promyki” z Ksawerowa, które później śpiewały podczas Eucharystii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej, członek Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji i Rady ds. Rodziny.

Na początku Eucharystii abp Marek Jędraszewski odwołał się do adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Podkreślił, że w ludziach młodych jest żywe pragnienie posiadania rodziny, ale wciąż brakuje społecznego wsparcia. Choć to w rodzinie i dzięki rodzinie człowiek może się w pełni rozwijać i realizować swoje człowieczeństwo.

Reklama

W homilii abp Hoser na przykładzie rodziny św. Maksymiliana opisał, jak ważna w życiu każdego z nas jest rodzina i wartości, które są w niej przekazywane. – Św. Maksymilian jest przykładem tego, że nie ma prawdziwej miłości bez ofiary. On przez całe życie wyzbywał się swego egoizmu na rzecz innych, by w końcu oddać za brata swoje życie. Takiej miłości ofiarnej uczy nas św. Maksymilian, takiej miłości uczy nas Chrystus – mówił abp Hoser. – Bo zdolność do ofiary jest wyznacznikiem miłości. Nie ma miłości bez gotowości ofiary i wierności aż do końca. Przykładem takiej właśnie miłości są również małżonkowie i rodzice, którzy wyzbywają się swojego „ja” dla małżonka i dla dzieci. Owocem takiej właśnie ofiarnej miłości małżonków są dzieci zrodzone z miłości i w miłości.

Tymczasem współcześnie coraz częściej trudniej o taką postawę – ofiarnej miłości, gotowej do poświęceń, dlatego coraz więcej małżeństw rozpada się. To wielka tragedia nie tylko dla małżonków, ale też katastrofa dla ich dzieci, swoiste tsunami, które burzy cały ich dotychczasowy świat, poczucie bezpieczeństwa i obraz prawdziwej miłości. Dlatego wielkim zadaniem teraźniejszości i przyszłości jest dbałość o trwałość i stabilność małżeństw. O to, by miłość małżeńska była zakorzeniona w źródle, którym jest Bóg.

Tradycyjnie już podczas Mszy św. wszyscy przybyli na uroczystość małżonkowie, niezależnie od stażu, odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie, a potem odebrali pamiątkowe dyplomy.

Reklama

Na zakończenie uroczystości statuetką „Maryja – Matka Życia” została wyróżniona Anna Szolc-Kowalska, wieloletnia dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, a statuetką „Zasłużony w Służbie Rodzinie” – Marzena Wasiela, farmaceutka, która sprzeciwiła się sprzedaży środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych, za co została zwolniona z pracy.

Po Mszy św. rodziny spotkały się na wspólnym posiłku i festynie.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

marsz

Tomasz Lewandowski

V Marsz dla Życia i Rodziny 25 maja zainaugurował wrocławski Miesiąc Rodziny. Przemarsz ulicami miasta pod hasłem „Wybieram przyszłość. Wybieram rodzinę!” poprzedziła Eucharystia, sprawowana o 13.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku na Ostrowie Tumskim.

Niedzielnej modlitwie przewodniczył abp. senior Marian Gołębiewski. W homilii arcybiskup mówił o potrzebie gotowości do świadczenia o nadziei, którą powinni odznaczać się chrześcijanie. – Jej podstawą jest wiara w Zmartwychwstanie Chrystusa – tłumaczył abp. Gołębiewski. Nawiązując do intencji niedzielnego marszu metropolita senior podkreślił, że życie jest „cudownym darem Boga”, zaznaczając przy tym, że Kościół zawsze będzie stał na jego straży.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Franciszek Hanek - najstarszy kapłan Archidiecezji Wrocławskiej

2021-12-07 20:15

Archiwum parafii pw. św. Mateusza w Mielcu

śp. ks. Franciszek Hanek

śp. ks. Franciszek Hanek

Dziś o godz. 18:40 do wieczności odszedł ks. Franciszek Hanek. W lipcu skończył 100 lat.

O ks. Franciszku pisaliśmy niedawno na łamach „Niedzieli Wrocławskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję