Reklama

Niedziela Podlaska

Srebrny jubileusz diecezji – dzień po dniu

Czerwiec 2016 r. to dla 25-letniej diecezji drohiczyńskiej czas świętowania i uroczystych obchodów. 5 czerwca 1991 r. i 10 czerwca 1999 r. to daty, które już na stałe wpisały się w jej dzieje. Pierwsza to dzień, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II w Białymstoku, podczas swej 4. Pielgrzymki do Ojczyzny, powołał ją do istnienia, druga to dzień jego wizyty w Drohiczynie, obchodzony odtąd jako Dzień Podlasia

Niedziela podlaska 25/2016, str. 1, 5

[ TEMATY ]

jubileusz

diecezja

Ks. Artur Płachno

W drodze na jubileuszową Eucharystię pod przewodnictwem abp. Celestino Migliorego

W drodze na jubileuszową Eucharystię
pod przewodnictwem abp. Celestino
Migliorego

Nasza diecezja wraz z powołaną tego samego dnia i roku białostocką jest wyjątkowa, bo prawie o rok starsza od pozostałych młodych Kościołów lokalnych (mocą bulli papieskiej z 25 marca 1992 r. pt. „Totus Tuus Poloniae populus”, tj. Cały Twój lud w Polsce, przygotowano zmiany w skali całego kraju, stąd powołanie naszej diecezji uprzedziło reformę administracyjną Kościoła w Polsce). Wyróżniona jest jeszcze w jednym aspekcie. Jako jedna z dwóch w Polsce, mimo braku bulli, może poszczycić się odręcznie napisanym przez świętego dziś Papieża dokumentem powołującym ją do istnienia.

5 czerwca

Tego dnia w ramach obchodów 25. rocznicy diecezji drohiczyńskiej, dokładnie w miejscu lądowania papieskiego śmigłowca 10 czerwca 1999 r., miała miejsce uroczystość poświęcenia kapliczki Jezusa Miłosiernego, która stanęła tu z inicjatywy bp. Tadeusza Pikusa i Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej. Uroczystość poprzedziła Msza św. w drohiczyńskiej katedrze pod przewodnictwem Pasterza diecezji. Przy kapliczce w poetyckich słowach bp Tadeusz opisał wydarzenie sprzed 17 laty: – Wysiadł wśród otaczających go łanów zbóż. Wtopił się w nie. Nie był jak wysmukły kłos górujący nad innymi, ponieważ jest pusty. Był już mocno pochylony, tak jak kłos obfitujący w ziarno. Był niezmiernie wartościowym kłosem, którego ziarno dawało zasiew tam, gdzie przybywał – podkreślił.

Reklama

Tego samego dnia w południe w katedrze w Białymstoku odbyły się uroczystości jubileuszowe archidiecezji białostockiej. Uczestniczyła w nich również delegacja z diecezji drohiczyńskiej z bp. Tadeuszem Pikusem, bp. Antonim Dydyczem oraz reprezentantami Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej, Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej i Podlaskiej Kapituły Kolegiackiej.

6 czerwca i kolejne dni

W poniedziałek w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie zorganizowano konferencję naukową poświęconą historii Kościoła na ziemiach obecnej diecezji drohiczyńskiej i jej obrazowi. Okolicznościowe referaty wygłosili: historyk Tomasz Jaszczołt – „Powstanie sieci parafialnej od XV do XVII wieku na terenie diecezji drohiczyńskiej”; tegoroczny neoprezbiter ks. Paweł Koc – „Ekumeniczna wizyta Jana Pawła II w Drohiczynie i jej pamiątka – Dzień Podlasia”; historyk Kościoła, dyrektor Archiwum Diecezjalnego i Muzeum Diecezjalnego ks. Zenon Czumaj – „Diecezja drohiczyńska. Ćwierć wieku dziejów Kościoła lokalnego (1991 – 2016)”. Otwarto też okolicznościową wystawę przygotowaną przez Kleryckie Koło Historyczne WSD i Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie; na trzynastu planszach zilustrowano najważniejsze wydarzenia z życia diecezji drohiczyńskiej. Autorem projektu graficznego jest al. Bartosz Ojdana. Wystawa obecnie jest eksponowana w seminarium, a jesienią będzie dostępna w muzeum. Swój dzień przeżywały też ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia katolickie.

W kolejnych dniach w modlitewne przeżywanie jubileuszu włączyły się różne środowiska w diecezji. I tak 7 czerwca były to osoby konsekrowane, 8 czerwca – wspólnoty maryjne, a 9 – katecheci i nauczyciele.

10 czerwca – Dzień Podlasia

Reklama

Tradycyjnie już główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano 10 czerwca przy Kopcu Pamięci Podlasia, usypanym w 2009 r. w miejscu nabożeństwa ekumenicznego z udziałem Ojca Świętego podczas jego jedynej wizyty w Drohiczynie. Rozpoczęto Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15, następnie wystąpili laureaci Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” i miał miejsce finał I Motocyklowego Rajdu Papieskiego.

Uroczystą Eucharystię – niejako wieńczącą obchody, koncelebrowaną pod przewodnictwem abp. Celestino Migliorego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, z udziałem licznych księży biskupów z Polski, Białorusi, a nawet Pakistanu oraz kapłanów, z homilią bp. Antoniego Dydycza – poprzedziły modlitewne czuwanie prowadzone przez Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, Litania do Serca Pana Jezusa oraz procesja z relikwiami świętych i błogosławionych związanych z naszą diecezją. Jej pomysłodawcą był ks. Marcin Szymanik, prefekt WSD w Drohiczynie. Zgromadzonych na Eucharystii powitał bp Tadeusz Pikus, a abp Migliore odczytał list, który z wyrazami łączności skierował do Biskupa Drohiczyńskiego papież Franciszek. W homilii bp Dydycz, który objął na blisko 20 lat rządy w diecezji po śmierci pierwszego biskupa Władysława Jędruszuka, nawiązał do trudnej historii tych ziem. Przypomniał też – za św. Janem Pawłem II – wierność tutejszych mieszkańców, mimo prześladowań i rozdarcia wyznaniowego. Nawiązując bezpośrednio do słów Papieża, wypowiedzianych na tej ziemi, odnoszących się do dialogu i jedności chrześcijan, przestrzegał, że choć droga Kościoła nie jest drogą łatwą, możemy ją nawet porównać do drogi krzyżowej, to zabiegając o jedność i oczyszczenie, musimy zacząć od siebie. Przykład takiego zachowania dał nam właśnie nie kto inny jak nasz święty Rodak. – Nie lękajmy się świętości, nie bójmy się geniuszu! – zachęcał bp Dydycz.

Na zakończenie została odmówiona Modlitwa Jubileuszowa Diecezji, odśpiewano uroczyste „Te Deum” – „Ciebie, Boga, wysławiamy”, głos zabrali też metropolita białostocki abp Edward Ozorowski i w imieniu prawosławnego metropolity Sawy ks. protojerej Doroteusz Sawicki. Klamrą spinającą całość była pieśń, napisana na spotkanie ze św. Janem Pawłem II w Drohiczynie, swoisty hymn Podlasia – „W dolinie Góry Zamkowej”, ze słowami – manifestem: „Drohiczyn, Drohiczyn, jak dumnie nazwa ta brzmi, Drohiczyn, Drohiczyn, hołd wielki składamy Ci...”.

Obfitujący w wydarzenia dzień zakończył Apel Jasnogórski przy kopcu Jana Pawła II prowadzony przez  Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

2016-06-15 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija pół wieku od odnowienia w Kościele stanu dziewic

[ TEMATY ]

Watykan

diecezja

dziewica konsekrowana

Vatican News

Powołanie to istniało już w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, jednak z czasem poszło w zapomnienie. Mowa o „ordo virginum”, czyli „stanie dziewic”, który przeżył swój ponowny rozkwit dzięki papieżowi Pawłowi VI. Mija właśnie 50 lat od ogłoszenia przez niego odnowionego rytu konsekracji dziewic. Na wszystkich kontynentach jest ich ok. 5 tysięcy. Obecne są również w Polsce.

Z okazji tego jubileuszu w Watykanie miał się odbyć międzynarodowy kongres konsekrowanych dziewic, na który zgłosiły się przedstawicielki z 61 krajów. Z powodu pandemii spotkanie zostało jednak przełożone. Podobnie jak konsekracja niektórych z nich.

W tym gronie jest m.in. Chiara D’Onofrio, która swe śluby miała złożyć w czerwcu. Prowadzi ona dom dla byłych więźniarek, które na nowo próbują sobie ułożyć życie. Jak mówi Radiu Watykańskiemu swe powołanie do dziewictwa odkrywała przez kilka dobrych lat. Miało to miejsce m.in. w zakładzie karnym w Rzymie, gdzie pracowała z kobietami jako wolontariuszka.

„Przede wszystkim ważny jest dla mnie w tej konsekracji element prawdziwych zaślubin, a więc życie całkowicie oddane w zjednoczeniu z Chrystusem. Drugim aspektem jest «eklezjalność», czy «diecezjalność», czyli to, że istnieje Kościół macierzysty, który mnie przyjmuje i rozpoznaje mój specyficzny charyzmat, który jest w każdej konsekrowanej dziewicy, przyjmuje go, błogosławi i posyła na świat – mówi papieskiej rozgłośni Chiara D’Onofrio. – Ta konsekracja pozostawia nas głęboko zakorzenione w świecie, pozwalając obliczu Chrystusa mocniej w nim zajaśnieć, jest to coś ważnego i pięknego. Ważny jest też wymiar siostrzanej wspólnoty. My, konsekrowane dziewice, nie jesteśmy samotnymi wyspami, nie jesteśmy też mniszkami, każda żyje osobo, ale istnieje jakby wspólna tkanina, dokładnie wpleciona w to ciało, którym jest Kościół i ludzkość, przy silnym wsparciu innych konsekrowanych, z których każda realizuje swój specyficzny charyzmat.“

Przez włączenie do stanu dziewic konsekrowane kobiety zostają mocniej wpisane w życie swych macierzystych diecezji.
Żyjąc w dotychczasowych środowiskach, samodzielnie zarabiają na swoje utrzymanie, aktywnie angażują się nie tylko w życie kościelne, ale i społeczno-polityczne. Są wśród nich m.in. nauczycielki, dziennikarki, malarki, lekarki i pielęgniarki. Wyrazem konsekracji jest złota obrączka i zobowiązanie do codziennego odmawiania brewiarza.

Adhortacja posynodalna „Vita conscrata” rozróżnia pięć form życia konsekrowanego: instytuty zakonne oddane całkowicie kontemplacji, instytuty zakonne oddane dziełom apostolskim (tzw. czynne zakony), instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego oraz „ordo virginum” - stan dziewic, pustelników i wdów poświęconych Bogu. Ten ostatni był w pierwszych wiekach chrześcijaństwa bardzo rozpowszechnioną formą życia poświęconego Bogu, gdy nie istniało jeszcze zorganizowane życie zakonne. Później został zarzucony. Przywrócono go po wiekach w Kościele katolickim dzięki Soborowi Watykańskiemu II. 31 maja 1970 r. papież Paweł VI promulgował odnowiony ryt konsekracji dziewic.

CZYTAJ DALEJ

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję