Reklama

Niedziela Świdnicka

Świątynia miejscem Bożego Miłosierdzia

Niedziela świdnicka 25/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

ks. Daniel Marcinkiewicz

Msza św. jubileuszowa w murach budującego się kościoła

Świątynia jest szczególnym miejscem Bożego Miłosierdzia, gdzie oddajemy Bogu cześć i chwałę oraz oczyszczamy się moralnie z naszych grzechów – mówił w murach budującego się kościoła bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki przewodniczył uroczystej Mszy św. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, gdzie 12 czerwca świętowano 10-lecie istnienia parafii.

– Obchody jubileuszowe, które rozpoczęły się 8 czerwca peregrynacją figury Matki Bożej Fatimskiej, są także dziękczynieniem za opiekę Maryi czczonej w tutejszej parafii od pierwszych dni jej istnienia. Dziękujemy miłosiernemu Bogu, że ten święty czas nawiedzenia Maryi w Jej świętym wizerunku dane nam było przeżyć – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Robert Begierski, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie.

W homilii Ordynariusz Świdnicki, odwołując się do czytań mszalnych, mówił o wartości Bożego Miłosierdzia w życiu każdego człowieka.

Reklama

– Miłosierdzie Boże jest odpowiedzią na ludzki grzech i poczucie winy za popełniony grzech, jest czymś bardzo właściwym. Człowiek wtedy uwrażliwia siebie na zło, przeróżne pokusy, które może zwalczyć dzięki Bożemu Miłosierdziu – podkreślał celebrans.

– Naszą wiarą i miłością, którą odpowiadamy na dar miłosiernej miłości Boga, winniśmy promieniować na otoczenie. Powinniśmy być zwiastunami Bożego miłosierdzia – mówił bp Dec.

Kaznodzieja wskazywał również, aby w codzienności każdy był wrażliwy na drugiego człowieka, na jego potrzeby.

Reklama

– Nie mówmy, że nie mamy się czym dzielić. W miłosierdziu nie chodzi tyle o dzielenie się dobrami materialnymi, ale o dziele się swoim sercem. Próbuj kierować do drugiego człowieka dobre słowo, słowo pocieszenia, nadziei i otuchy – zachęcał hierarcha.

W dalszej części homilii bp Dec zauważył ofiarność proboszcza i mieszkańców, ich determinację w budowie świątyni, wspomaganie tego dzieła duchowo i materialnie.

– Mury tej świątyni wznoszone są modlitwą, wysiłkiem, cierpieniem, pracą, trudem ofiar, ale także solidarnością serc gotowych do poświęcenia. Dziękuję wam za to wszystko, co udało się całej waszej wspólnocie dokonać przez te 10 lat – mówił Biskup Świdnicki. – Nie ustawajcie w dalszej budowie tego kościoła, ale również troszczcie się o budowanie duchowej świątyni, którą jest wspólnota parafialna wraz z jej duszpasterzami – spuentował bp Dec.

Wraz z Biskupem Świdnickim modlili się: ks. prał. dr Stanisław Chomiak, dziekan bielawski, ks. prał. Edward Dzik, ks. kan. Józef Błałciak, ks. Maciej Sroczyński oraz ks. Emilian Sigel SAC ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, który od 8 czerwca poprzez głoszone rekolekcje przygotowywał wspólnotę parafialną do jubileuszu 10-lecia. W Mszy św. wzięły udział siostry augustianki oraz przedstawiciele władz samorządowych, Bractwo św. Rity, Chór Beatae Mariae Virginis z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie i licznie zgromadzeni wierni.

Jubileusz stał się także okazją do wręczenia odznaczeń diecezjalnych dla zasłużonych parafian. Na wniosek proboszcza ks. dr. Roberta Begierskiego bp Ignacy Dec odznaczył Pierścieniem św. Stanisława następujące osoby: Irenę i Tadeusza Banasiów, Henrykę i Jerzego Gawryckich, Zofię i Eugeniusza Świszczów, Violettę Wojciechowicz, Czesławę Babiak, Tadeusza Harańczyka, Ryszarda Sobieraja, Franciszka Rejmana, Czesława Filozofa, Wojciecha Jastrzębia, Leszka Filipiaka, Zbigniewa Zieja, Piotra Okoniewskiego, Pawła Ciuka, Wiesława Barana, Rafała Janiszkiewicza, Kazimierza Strzeleckiego.

– Pierścienie te pokazują, że troska o życie parafii i budowa kościoła to nie tylko sprawa proboszcza, ale i świeckich, którzy nie żałują swoich talentów, czasu i środków materialnych, by służyć pomocą całej wspólnocie parafialnej – mówił bp Ignacy Dec.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie jest jedną z najmłodszych w diecezji świdnickiej. Została erygowana 21 czerwca 2006 r. mocą dekretu ordynariusza świdnickiego bp. Ignacego Deca. Pierwszą Eucharystię w nowej wspólnocie, wydzielonej z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawiono już 25 czerwca, tym samym zainaugurowano jej istnienie. Młodej wspólnocie przewodzi jej pierwszy proboszcz – ks. kan. dr Robert Begierski.

W parafii działa prężnie Rada Parafialna. Inicjuje ona wiele przedsięwzięć, których celem jest zbieranie funduszy na budowę kościoła. W 2010 r. powołana została charytatywna Fundacja „Misericordias Domini” zajmująca się pomocą ubogim i potrzebującym. W parafii posługuje również szerokie grono Liturgicznej Służby Ołtarza, schola dziecięca oraz Żywy Różaniec i Bractwo św. Rity.

2016-06-15 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafiada w dobie pandemii

2020-08-05 07:21

Niedziela warszawska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

parafia

pandemia

Katarzyna Kasjanowicz

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Mimo obostrzeń epidemiologicznych organizatorzy zawalczyli o ciągłość wydarzenia. 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Ze względu na niespotykaną wcześniej sytuację Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza zostało zmuszone do odwołania działań sportowych i inicjatyw edukacyjnych, w takiej formie do jakiej przez lata nas przyzwyczaiło. W tym roku nie odbędzie się więc w stolicy międzynarodowe współzawodnictwo dzieci i młodzieży, skupiające standardowo 1500 uczestników. Także imprezy lokalne zmienią swój zakres. To jednak, nie obniży ich rangi. W centrum tegorocznej rywalizacji, znajdzie się szeroko pojęta kultura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Jest Matką ufności i zawierzenia

2020-08-09 22:30

o. F. Salezy Nowak OFM / Biuro Prasowe Sanktuarium

W niedzielę 9 sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP. Uroczystość rozpoczęła odprawiona w bazylice Eucharystia, której przewodniczył o. Gwidon Hensel OFM Wikariusz Prowincji OO. Bernardynów. Po Mszy św. wierni modlili się na dróżkach, uczestnicząc w Procesji Boleści Maryi.

Podczas celebracji ojciec Gwidon wygłosił homilię do zgromadzonych pielgrzymów. - Przychodzimy tutaj nie tylko po to, by wyrazić naszą cześć Maryi, nie tylko po to, by świętować, ale właśnie po to, by zanurzyć się w rezerwuarze łaski i miłosierdzia. Przychodzimy z całym ciężarem i bagażem naszej codzienności i grzechów, naszej niedoskonałości i słabości. Ten bagaż przynosimy tutaj, na Kalwarię, na tę szczególną górę, aby doznać i doświadczyć odnowienia łaski i mocy chrztu.

Kaznodzieja przywołał wydarzenie z życia Eliasza, o którym mowa w pierwszym czytaniu. - Prorok przychodzi w doświadczeniu swojej bezsilności, i staje wobec Boga, który nie objawia się w strasznych zjawiskach swojej mocy i potęgi, ale w swojej łagodności, w łagodnym szmerze. Bóg chce na tej górze objawić się w łagodnym szmerze Ducha Świętego, który przychodzi w naszej modlitwie, ale przede wszystkim w sakramentach.

Następnie odwołał się do fragmentu z Ewangelii: - Ewangelia pokazuje uczniów w godzinie słabości, którą w jakiś sposób prowokuje sam Mistrz, wysyłając ich wieczorem na jezioro (…) Jesteśmy tutaj po to, by jak Piotr usłyszeć na nowo słowa Jezusa: Przyjdź! Przyjdź po falach i odmętach.

Mówił, że pójście w stronę Mistrza wymaga odwagi ze strony uczniów. - Dziś wyruszymy z procesją współcierpienia. Chcemy pójść za Tą, która nigdy nie zwątpiła, chcemy pójść pod krzyż Chrystusa, przez dni i godziny samotności, przez doświadczenie zmartwychwstania, ale też doświadczenie rodzącego się Kościoła.

Ojciec Gwidon zwracał uwagę, że Maryja jest matką ufności i zawierzenia, dlatego chętnie idziemy za Nią, ponieważ nie zawahała się odpowiedzieć na wezwanie woli Bożej.

Kapłan przypomniał słowa zawierzenia Maryi, które towarzyszyły Polakom od ślubów Jana Kazimierza przez Śluby Jasnogórskie. Stwierdził, że wymagają one wierności ze strony składających przyrzeczenia. - Przypominamy sobie te słowa, bo one są drogą, którą musimy przejść, aby także dziś wobec burz i przeciwności przetrwać opierając się na ramieniu Tej, która pod krzyżem Chrystusa podtrzymywała cały Kościół w chwili zwątpienia i słabości.

Zakonnik zachęcał do bezgranicznego zaufania Maryi, która jest przewodniczką w oddaniu się Bogu. - Przychodzimy tutaj, by się modlić, by w tym modlitewnym trwaniu z Matką otworzyć się na Bożą siłę, na Jego tajemnicze, przemieniające działanie. Z prostotą i wytrwałością pielgrzyma niech nas prowadzi Ta, która tutaj króluje, uzdrawia i pociesza – zakończył kaznodzieja.

Po Mszy św. wierni modlili się w czasie Procesji Boleści NMP. Podczas drogi wysłuchali kazań opartych o nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, a mówiące o Eucharystii jako źródle i szczycie życia chrześcijańskiego. Procesję zakończyły nieszpory przy Domku Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję