Reklama

Głos z Torunia

Ku czci gwiazdy polskiego miłosierdzia

Na firmamencie polskich świętych i błogosławionych jedną z najjaśniej świecących w Roku Miłosierdzia jest bł. Maria Karłowska, której wspomnienie przypada 6 czerwca. W tym dniu właśnie na obrzeżach Torunia miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego w mury powstającej świątyni ku czci tej błogosławionej

Niedziela toruńska 25/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

świątynia

Władysław Kościuch

Bp Andrzej Suski i ks. kan. Andrzej Ziegert podczas wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego

Biskup Andrzej Suski, przypominając sylwetkę patronki parafii, zaznaczył, że Miłosierdziu Bożemu towarzyszy szczególna radość odnalezienia. Pokazują to dobrze przypowieści o miłosierdziu. Cieszyła się bowiem kobieta, która odnalazła drachmę, cieszył się pasterz, który odnalazł swoją owcę, cieszył się też ojciec, któremu odnalazł się syn. Taką radość niosła w sobie też matka Karłowska, radość z odnalezienia człowieka, zwłaszcza wtedy kiedy się zagubi. Ksiądz Biskup dodał, że tej radości trzeba i nam, współczesnym, bo świętość nie jest zarezerwowana jedynie dla najbardziej zasłużonych, ale – jak wołał Jezus w czasie Kazania na Górze – dla wszystkich, by byli doskonali jak doskonały jest Ojciec Niebieski.

Kamień z Rzymu

Uroczystość odbyła się wewnątrz powstającej świątyni, której budowę nadzoruje proboszcz ks. kan. Andrzej Ziegert. W słowach wdzięczności przypomniał on początki prac, które szczególnie wiązały się z peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i rocznicą objawień w Fatimie 13 maja 2013 r. Również przedstawiciele parafian wyrazili swą wdzięczność za ten wspaniały dar, jakim jest powstający kościół i kamień węgielny pochodzący z Bazyliki Większej Najświętszego Zbawiciela i Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty na Lateranie, który Ksiądz Biskup osobiście przywiózł z  Rzymu.

Reklama

Ceremonia wmurowania odbyła się po homilii. Po odczytaniu aktu erekcyjnego przez proboszcza nastąpiło podpisanie go przez biskupa, proboszcza, projektanta kościoła, inspektora nadzoru budowy, kierownika budowy i przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Pasterek, a wcześniej również przez prezydenta miasta. Następnie dokonano wmurowania dokumentu pod kamieniem węgielnym, a obok niego umieszczono i poświęcono okolicznościową tablicę pamiątkową.

Dar modlitwy

W dalszej części Eucharystii parafianie w procesji z darami przynieśli m.in. księgę intencji zanoszonych do Jezusa Dobrego Pasterza przez wstawiennictwo bł. Marii Karłowskiej. Konkretne osoby zobowiązały się w niej do codziennej modlitwy w intencjach, które zostały im powierzone. Po Komunii św. ks. kan. Andrzej Ziegert wyraził swą wdzięczność biskupowi za przewodniczenie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, jak również za odznaczenie go tytułem kanonika. Ksiądz Proboszcz podziękował też wszystkim zaangażowanym w przygotowania tego ważnego wydarzenia za pomoc i wsparcie nie tylko w ostatnich dniach, lecz także przez cały okres budowy. Następnie cała wspólnota, jak w każdy poniedziałek, odmówiła Litanię do bł. Marii Karłowskiej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W Liturgii wzięli udział: kapłani, siostry zakonne, pracownicy budowy, samorządowcy z wiceprezydentem Torunia i członkami Rady Miasta oraz wierni świeccy. Oprawę muzyczną zapewnił chór z sanktuarium Miłosierdzia Bożego pod batutą prof. dr. hab. Czesława Grajewskiego.

2016-06-15 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projektując kościół architekt musi uszanować potrzeby wiernych

[ TEMATY ]

świątynia

Archiwum parafii

Kościół w Czeladzi

Architekci projektując obiekty sakralne muszą uszanować wspólnotę wierzących, jej potrzeby – podkreśla kard. Gianfranco Ravasi. Z inicjatywy Papieskiej Rady Kultury na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbywa się kolokwium poświęcone projektowaniu kościołów. Obok kard. Ravasiego uczestniczy w nim jeden z czołowych architektów naszych czasów Mario Botta.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury przypomina, że wspólnota ludzka od pierwszych chwil, kiedy tylko zajęła się organizacją przestrzeni, zawsze ustalała jej centrum i tam sytuowała świątynie. Tę rolę obiekty sakralne zachowały do dziś. Nie tylko pomagają w spotkaniu z Bogiem, ale również jednoczą społeczeństwo.

Watykański hierarcha podkreśla, że projektowanie przestrzeni sakralnych nie jest łatwe. Wymaga bowiem od architekta wczucia się w położenie wspólnoty wiernych.

"Architekt nie koniecznie musi być człowiekiem wierzącym, ale na pewno musi prowadzić dialog z wierzącymi, ze wspólnotą wiernych, którzy z tej świątyni będą korzystali. Dlatego potrzeba, aby była wspólnota, która stawia wymagania, podejmuje dialog, z uwzględnieniem oczywiście nowych tendencji w architekturze i urbanistyce. Musi to być ruch dwustronny – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi. – Chodzi o to, by nie powstawały kościoły przypominające sale obrad czy świątynie całkowicie głuche na duchowość. Ważną rzeczą jest na przykład uwzględnienie światła, bo ono odgrywa ważną rolę w liturgii. Trzeba też zapewnić odpowiednią rolę wszystkim tym znakom i miejscom, które są ważne dla chrześcijańskiego kultu. Chodzi tu więc o ołtarz, tabernakulum, krzyż, ambonę czy chrzcielnicę. Tego nie można pozostawić fantazji samego architekta. Chodzi bowiem o to, aby wspólnota, dla której jest przeznaczony dany kościół, mogła się później odnaleźć w tej przestrzeni sakralnej”.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży [galeria]

2020-07-09 10:21

[ TEMATY ]

prezydent

KSM

Andrzej Duda

para prezydencka

Agata Kornhauser‑Duda

Marcin Chmielnicki KSM

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi z Podlasia i Mazowsza przebywającymi na letnim obozie, organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Małżonka Prezydenta RP przyjechała do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Broku, aby wziąć udział we wspólnych warsztatach i ognisku z uczestnikami wakacji.

Zobacz zdjęcia: Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Pierwsza Dama dołączyła do warsztatów artystycznych z decoupage’u oraz zajęć tanecznych. Następnie została zaproszona do rozmów przy ognisku ze wszystkimi uczestnikami obozu i kadrą pedagogiczną. Agata Kornhauser-Duda, pytała dzieci i młodzież o bezpieczne zachowania podczas letniego wypoczynku.

W trakcie spotkania wolontariusze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapoznali Pierwszą Damę z rezultatami II edycji akcji Polak z Sercem, w której 24 tony żywności i 35 tys. złotych trafiło już do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Małżonka Prezydenta miała okazję porozmawiać o sytuacji Polaków mieszkających na Białorusi i Ukrainie i przekazywanej im pomocy.

Pierwsza Dama została zapoznana również z planem uroczystości 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, które odbędą się 10 października w Warszawie. Inicjatorem reaktywacji w 1990 roku był św. Jan Paweł II.

W wizycie Pierwszej Damy uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski, a z ramienia KSM Asystent Generalny ks. Andrzej Lubowicki, Asystenci KSM Diecezji Drohiczyńskiej ks. Piotr Jarosiewicz i ks. Daniel Plewka oraz Przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

Nadbużański Ośrodek Edukacji w Broku to własność KSM Diecezji Drohiczyńskiej. To pierwsza taka wizyta Małżonki Prezydenta w tym miejscu. Głównym celem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję