Reklama

1050 lat chrztu Polski

Święto Eucharystii w Łodzi

Procesją z sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi na plac Katedralny im. św. Jana Pawła II rozpoczęło się w niedzielę 12 czerwca br.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii. Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza św. polowa. W uroczystości wzięły udział tegoroczne dzieci pierwszokomunijne, nawiązując do wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r., podczas której udzielił on sakramentu Pierwszej Komunii św. ponad 1,5 tys. dzieciom. Podczas Mszy św. abp Marek Jędraszewski udzielił sakramentu chrztu św. małej Weronice. Metropolita łódzki podkreślił, że łódzkie uroczystości stanowią okazję, by oddać cześć księżnej Dobrawie, którą można traktować jako matkę chrzestną polskiego narodu. Przypomniał również, jak bardzo historia naszego kraju oparta jest na chrześcijańskich korzeniach.

Reklama

Homilię w języku polskim wygłosił kard. Dominik Jaroslav Duka – arcybiskup metropolita Pragi i prymas Czech. Omówił chrzest w wymiarze soteriologicznym, czyli zbawczym, chrystologicznym, gdzie Jezus przez chrzest daje nam wyzwolenie i odkupienie win, i eklezjologicznym, który tworzy z nas, ochrzczonych, wspólnotę ludu Bożego. – Kościół to wspólnota ludzi wolnych i miłujących się nawzajem – mówił metropolita Pragi.

– Świadectwo o Kościele przynoszą całe dzieje waszej Ojczyzny. To właśnie Kościół zachował język i tożsamość narodową. To Kościół bronił i wspomagał tych, którzy powstali przeciwko okupacji i planom likwidacji narodu. Zarówno dzięki trzem powstaniom w XIX wieku oraz walce o powrót wolności i suwerenności Polski, która stała się programem nowenny przed Millennium Chrztu Polski, ogłoszonej przez niezapomnianego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także dzięki trosce o solidarność, której ojcem był św. Jan Paweł II, wywalczono dla Europy Środkowej i Wschodniej wolność religijną, polityczną, ekonomiczną i kulturową – wyjaśniał kard. Duka. Zaznaczył, że jego obecność na uroczystościach jest wyrazem wdzięczności za historię naszego narodu i jednocześnie zapewnieniem, że te wydarzenia z przeszłości nigdy nie zostaną wymazane z pamięci i ludzkich serc. Stąd stojące przed nami wyzwania, aby tak wychowywać młode pokolenia, by umiały kochać człowieka, a Boga przyjmowały w prawdzie i z odwagą – podkreślił Prymas Czech.

2016-06-15 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję