Reklama

Polska

Zabawa: modlitwa za ofiary wypadków drogowych

O trzeźwość, zachowywanie zasad i o poczucie moralnej odpowiedzialności, bez której ludzkie życie i zdrowie na naszych drogach jest tak bardzo narażone, apelował abp Zygmunt Zimowski podczas obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków w Zabawie. Modlitwa wpisała się w obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Przypadnie ona dokładnie we wtorek, 18 listopada.

[ TEMATY ]

modlitwa

Msza św.

www.przejscie.com

Obchody zgromadziły rodziny ofiar wypadków, ludzi, którzy je przeżyli oraz przedstawicieli m.in. rządu, policji, straży pożarnej, parlamentarzystów, samorządowców oraz motocyklistów. Obecny był także Prokurator Generalny Andrzej Seremet, przedstawiciele Instytutu Transportu Samochodowego oraz ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców i ks. Jan Krynicki, krajowy duszpasterz strażaków.

„Ileż potrzeba roztropności każdemu kierowcy i każdemu użytkownikowi naszych dróg! Ileż poczucia odpowiedzialności za siebie i za innych! A przy tym jakże nieodzowna jest dalsza współpraca władz państwowych, zarówno na płaszczyźnie lokalnej, jak i ogólnopaństwowej i międzynarodowej, aby bezpieczniejsze drogi łączyły się z odpowiednim prawem i jego przestrzeganiem, między innymi – jak podają statystki, w obliczu plagi osób nietrzeźwych" - mówił w homilii abp Zygmunt Zimowski.

Reklama

Nawiązując do słów Jana Pawła II, który podczas beatyfikacji bł. Karoliny pytał „Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? arcybiskup podkreślił , że "konieczne jest przywrócenie w naszej Ojczyźnie owego rumieńca wstydu na ludzkich twarzach po dokonaniu zła, grzechu, wobec każdej społecznej nieprawości".

„Musimy wszystko uczynić, aby tym, którzy po nas przyjdą, przekazać w spuściźnie obyczaj życia trzeźwego, Polskę naprawdę trzeźwą, bogatą pięknymi owocami miłości i odpowiedzialności. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest konsekwentna odnowa moralna każdego z nas, aby ze św. Janem Pawłem II, niestrudzenie z Ewangelią w ręku, na każdy dzień moralnie odnawiać oblicze ziemi, tej ziemi” - dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Gość z Watykanu zachęcał, by wpatrywać się w bł. Karolinę - w przykład wiary i świętości młodej, polskiej dziewczyny. Wskazywał, że Jej krótkie, niespełna 17 letnie życie, jest wymownym świadectwem, jak bezcenny jest ten podstawowy Boży dar – dar wiary.

Reklama

Abp Zimowski podkreślił, że bł. Karolina przypomina nam o tym, abyśmy zawsze stawali po stronie prawdy, nawet gdyby obrona prawdy wiązała się z cierpieniem i prześladowaniem. „Bł. Karolina uczy nas głębokiej wiary zbudowanej na modlitwie i zaufaniu Panu Bogu; odkrywania godności ludzkiej osoby, prawości sumienia, a także przypomina nam, jak doniosłe i niezastąpione jest życie rodzinne – dom rodzinny - w całym procesie wychowania do dojrzałej wiary i prawdziwego humanizmu”.

Podczas uroczystości abp Zygmunt Zimowski wręczył ks. Zbigniewowi Szostakowi, kustoszowi sankturium bł. Karoliny medal „Dobrego Samarytanina”.

Rodziny ofiar wypadków drogowych, które przyjechały do Zabawy z całej Polski podkreślają, że to właśnie w sanktuarium bł. Karoliny odnalazły dalszy sens życia. W tym gronie są także dwie rodziny maturzystek.

„Jechaliśmy ok. 500 km, by tutaj dzisiaj modlić się za nasze córki, które zginęły w wypadku autokaru w 2005 roku. Nasze córki miały na imię Karolina. W tym wypadku zginęło 13 osób, w tym 10 maturzystów, którzy z Białegostoku jechali na pielgrzymkę do Częstochowy. Dzięki warsztatom w Zabawie potrafimy się pogodzić z tragedią, która nas dotknęła. Modlimy się za wstawiennictwem bł. Karoliny. Ona dodaje nam sił, by żyć” - podkreślają rodzice dwóch maturzystek, ofiar wypadku w miejscowości Jeżewo Stare.

Uroczystości rozpoczęły wypominki - modlitwa za ofiary wypadków drogowych. Po Mszy św. wystąpił Zespół Pod Gruszą z programem „100-lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny” – przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu. Później uczestnicy uroczystości modlili się przy pomniku „Przejście”, który upamiętnia tych wszystkich, którzy w tragicznych okolicznościach odeszli z tego świata w wypadkach drogowych. Posadzono tam także drzewo pamięci. Obchodom towarzyszyła m.in. akcja krwiodawstwa.

Tegoroczne obchody Dnia Ofiar Wypadków obchodzone są pod hasłem „Dzieci, niewinne ofiary”. „Chcemy zwrócić w ten sposób uwagę nie tylko na edukację dzieci i młodzieży w zakresie komunikacji i poruszania się, drogi z domu do szkoły i ze szkoły do domu, jak również w innych miejscach publicznych. Pragniemy przede wszystkim zwrócić uwagę kierowcom, że dzieci poruszają się po drogach i nie do końca kontrolują wszystkie swoje zachowania. I nie może być tak, iż przekraczane są dozwolone prędkości w terenie zabudowanym. A w naszym kraju jest to nagminnie łamane” - podkreślił wicestarosta tarnowski Mirosław Banach, prezes Fundacji Przejście.

Organizatorzy obchodów chcą zwrócić uwagę na konieczność zmian w Polsce, jeśli chodzi o ruch samochodów i szybkość w terenach zabudowanych. „Z ostatnich badań, którymi dysponujemy wynika, że 98 proc. samochodów na naszych drogach przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Generuje to dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych, w tym, co chcemy szczególnie podkreślić, z udziałem dzieci” - dodał wicestarosta.

W poniedziałek 17 listopada o 9.00 rozpocznie się w Tarnowie seminarium naukowe poświęcone problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym. Ponadto o 12.30 w kinie Marzenie zostanie zaprezentowany program edukacyjny dla młodzieży - Road Show. Ofiara wypadku, policjant, strażak, ratownik, rehabilitantka opowiedzą o swoich doświadczeniach podczas zdarzeń komunikacyjnych.

Bł. Karolina Kózkówna została zamordowana 18 listopada 1914 roku przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. W 1987 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz szkolnych kół Caritas. Polscy biskupi podczas zebrania plenarnego w październiku 2013 roku na wniosek biskupa tarnowskiego postanowili, aby bł. Karolinę Kózkównę ogłosić – obok św. Stanisława Kostki – patronką młodzieży polskiej.

2014-11-16 16:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radom: duchowni modlą się w intencji ciężko chorego abp. Zimowskiego

[ TEMATY ]

modlitwa

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

W intencji ciężko chorego abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, modlili się rano 10 stycznia księża i alumni w czasie Mszy świętej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczyli m.in. bp Adam Odzimek i ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Bp Henryk Tomasik poinformował księży i alumnów o stanie zdrowia biskupa-seniora diecezji radomskiej. - Abp Zygmunt Zimowski przeszedł dwie operacje w warszawskiej klinice. Do naszego dziękczynienia dołączamy modlitwę błagalną w jego intencji. W tej chwili organizm jest bardzo osłabiony. Ksiądz Arcybiskup przebywa na oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Polecamy jego osobę dobremu Bogu - modlił się biskup radomski.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję