Reklama

Niedziela Częstochowska

Edytorial

Obronić świętą niedzielę

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Stanowcze działanie Episkopatu Polski, który zaangażował się w inicjatywę Solidarności, by ograniczyć handel w niedzielę, potrzebuje naszego wsparcia. Konkretnie – musimy zebrać 100 tys. podpisów. W Polsce byliśmy już świadkami zamachu na niedzielę. W stosunkowo niedalekiej przeszłości komuniści próbowali wprowadzić na Śląsku czterobrygadowy system pracy. Skutkiem tego w praktyce byłoby wymazanie z kalendarza niedzieli. W czasach komunistycznych śląscy biskupi, z bp. Herbertem Bednorzem na czele, podczas stanowych pielgrzymek w Piekarach Śląskich głośno upominali się o poszanowanie dnia Pańskiego. Hasło „Niedziela Boża i nasza”, tak zdecydowanie wtedy wykrzykiwane, upowszechniło się dzisiaj i niejako wraca z większą siłą. O poparcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu ograniczenie handlu w niedzielę w tych dniach zaapelowali dodatkowo w specjalnym komunikacie biskupi metropolii górnośląskiej i archidiecezji katowickiej, na czele z abp. Wiktorem Skworcem, przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa KEP. „Powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy” – piszą w komunikacie. Podkreślają, że inicjatywa ustawodawcza bierze w obronę ok. 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedzielę oraz w dni świąteczne.

Reklama

Przeżywaniu, świętowaniu niedzieli i jej roli jako pierwszego dnia tygodnia św. Jan Paweł II poświęcił specjalny list apostolski „Dies Domini” w 1998 r. Czytamy w nim: „Odpoczynek niedzielny pozwala sprowadzić do właściwych proporcji codzienne troski i zajęcia: rzeczy materialne, o które tak bardzo zabiegamy, ustępują miejsca wartościom duchowym; osoby, wśród których żyjemy, odzyskują prawdziwe oblicze, gdy się z nimi spotykamy i nawiązujemy spokojną rozmowę”. To już Papież Polak wskazywał, że prawodawstwo cywilne musi brać pod uwagę obowiązek świętowania niedzieli. Nie tylko katolikom czy w ogóle ludziom wierzącym powinno zależeć na wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. O poszanowanie świątecznego charakteru tego dnia zaapelował bardzo wyraźnie w 2014 r. papież Franciszek na spotkaniu z przedstawicielami świata pracy i przedsiębiorcami na uniwersytecie w Campobasso we Włoszech. Stwierdził, że nasze czasy domagają się nawrócenia na taki rozwój, który potrafiłby respektować rzeczywistość stworzoną, a kwestia pracy w niedzielę dotyczy nie tylko wierzących, ale wszystkich, jako decyzja etyczna.

Znaczenie działań na rzecz niedzieli wolnej od handlu wzmacniają wyniki badań naukowych przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda. Okazuje się, że chodzenie do kościoła wydłuża życie, aż o 33 proc. zmniejsza ryzyko zgonu. Stąd w „Niedzieli” pojawia się tytuł: „Msza św. chroni przed śmiercią”. Trzeba to wszystko koniecznie zauważyć w kontekście obecnych obywatelskich działań w Polsce na rzecz przywrócenia świętego charakteru niedzieli, która jest przecież Boża i nasza. Dlatego wewnątrz numeru drukujemy wzór listy do zbierania podpisów w obronie świętej niedzieli (do pobrania na: www.niedziela.pl). Niech znajdzie się ona w każdej parafii i w każdym miejscu, gdzie Polacy mogą złożyć podpis pod obywatelskim projektem w sprawie wolnej od handlu niedzieli.

POSŁUCHAJ

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudź się!

„Zbudź się, o śpiący,
i powstań z martwych,
a zajaśnieje ci Chrystus”.

(Ef 5,14)

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję