Reklama

Oko w oko

Dobre inicjatywy

2016-06-22 09:08

Alina Czerniakowska
Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 42

Wszystko, co dzieje się w środowiskach lokalnych wokół nas, w różnych organizacjach, zależy od chęci, możliwości i umiejętności ludzi kierujących, stojących na czele wspólnot, społeczności powiązanych miejscem zamieszkania czy też pewną specyfiką, charakterem działalności. Wszystko zależy od tych, którzy kierują gminami, parafiami, szkolnymi kołami zainteresowań i wszelkimi organizacjami społecznymi dorosłych. Przywódcy mający charyzmę i chęć pracy dla innych mogą zrobić wiele dobrego w swoich środowiskach i pociągnąć, zachęcić innych do uczestnictwa i zaangażowania się w różne cenne przedsięwzięcia. My, ludzie wierzący, mamy świetne przykłady parafii, księży, którzy swoim zaangażowaniem, podejmowanymi inicjatywami czynią wiele dobrego nie tylko dla swojej społeczności, ale w efekcie dla całej Polski, dając przykład, że chcieć to móc. Możliwości w zakresie takiego działania społecznego są ogromne, a znaczenie o wiele większe niż by się wydawało.

Nie tak dawno mogłam oglądać – i zaimponowało mi! – świętowanie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski przez parafię Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskim Józefowie. Procesyjne przejście z lampionami i flagami nad rzekę Świder, „Nabożeństwo Wody”, odnowa przyrzeczeń chrzcielnych, cały czas śpiew odpowiednio dobranych pieśni kościelnych i patriotycznych, dużo młodych ludzi, rodzin z dziećmi, wszyscy uroczyści – przeżycia podniosłe, bardzo potrzebne w dzisiejszym zabieganym świecie. Takie uroczystości, odpowiednio zorganizowane, pozwalają oderwać się od codziennych spraw, zamyślić, wzruszyć i zapamiętać to konkretne wydarzenie historyczne. Tym bardziej że każdy otrzymał świetny biuletyn, specjalnie wydany przez parafię na uroczystość świętowania jubileuszu Chrztu Polski. Dobry pomysł, aby przemycić trochę wiedzy historycznej, najważniejsze daty i wydarzenia, począwszy od 966 r. Do tego autorzy dołączyli odpowiednio dobrane cytaty z przemówień, książek, publikacji Jana Pawła II. Nie zabrakło też tekstów pieśni takich jak „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia” czy jak „Rota” i „Warszawianka”, „My, Pierwsza Brygada”, które na ogół znamy, ale z trudem potrafimy zacytować zaledwie jeden tytułowy werset. Tak opracowana publikacja, jeszcze w ładnej oprawie graficznej, dana do ręki, zmusza każdego do zajrzenia, zostaje w domu jako podręczne kompendium wiedzy koniecznej dla każdego Polaka. Jest nadzieja, że nie będzie leżała w kącie, zawsze ktoś z domowników po tę cienką książeczkę sięgnie i nawet przy obecnej ogólnospołecznej niechęci do czytania zainteresuje się, przejrzy. Od takich inicjatyw lokalnych zależy stan naszych umysłów i serc, czyli obraz Polski.

Reklama

Możemy być dumni, że u nas żyją piękne zwyczaje katolickie, ściśle związane z naszymi dziejami. I to jest nasza siła, której może nam pozazdrościć Europa. Nasze święta są pełne kolorów, zapachu kadzideł, blasku monstrancji lśniącej w promieniach słońca, chwalą Stwórcę nieba i ziemi. Pięknie jest żyć w Polsce. To jest nasza siła, przekazywana kolejnym pokoleniom właśnie dzięki ludziom, którzy znajdują czas i siłę, by z pasją podejmować cenne inicjatywy dla dobra nas dzisiaj i przyszłych pokoleń.

Reklama

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem