Reklama

Oko w oko

Dobre inicjatywy

Wszystko, co dzieje się w środowiskach lokalnych wokół nas, w różnych organizacjach, zależy od chęci, możliwości i umiejętności ludzi kierujących, stojących na czele wspólnot, społeczności powiązanych miejscem zamieszkania czy też pewną specyfiką, charakterem działalności. Wszystko zależy od tych, którzy kierują gminami, parafiami, szkolnymi kołami zainteresowań i wszelkimi organizacjami społecznymi dorosłych. Przywódcy mający charyzmę i chęć pracy dla innych mogą zrobić wiele dobrego w swoich środowiskach i pociągnąć, zachęcić innych do uczestnictwa i zaangażowania się w różne cenne przedsięwzięcia. My, ludzie wierzący, mamy świetne przykłady parafii, księży, którzy swoim zaangażowaniem, podejmowanymi inicjatywami czynią wiele dobrego nie tylko dla swojej społeczności, ale w efekcie dla całej Polski, dając przykład, że chcieć to móc. Możliwości w zakresie takiego działania społecznego są ogromne, a znaczenie o wiele większe niż by się wydawało.

Reklama

Nie tak dawno mogłam oglądać – i zaimponowało mi! – świętowanie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski przez parafię Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskim Józefowie. Procesyjne przejście z lampionami i flagami nad rzekę Świder, „Nabożeństwo Wody”, odnowa przyrzeczeń chrzcielnych, cały czas śpiew odpowiednio dobranych pieśni kościelnych i patriotycznych, dużo młodych ludzi, rodzin z dziećmi, wszyscy uroczyści – przeżycia podniosłe, bardzo potrzebne w dzisiejszym zabieganym świecie. Takie uroczystości, odpowiednio zorganizowane, pozwalają oderwać się od codziennych spraw, zamyślić, wzruszyć i zapamiętać to konkretne wydarzenie historyczne. Tym bardziej że każdy otrzymał świetny biuletyn, specjalnie wydany przez parafię na uroczystość świętowania jubileuszu Chrztu Polski. Dobry pomysł, aby przemycić trochę wiedzy historycznej, najważniejsze daty i wydarzenia, począwszy od 966 r. Do tego autorzy dołączyli odpowiednio dobrane cytaty z przemówień, książek, publikacji Jana Pawła II. Nie zabrakło też tekstów pieśni takich jak „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia” czy jak „Rota” i „Warszawianka”, „My, Pierwsza Brygada”, które na ogół znamy, ale z trudem potrafimy zacytować zaledwie jeden tytułowy werset. Tak opracowana publikacja, jeszcze w ładnej oprawie graficznej, dana do ręki, zmusza każdego do zajrzenia, zostaje w domu jako podręczne kompendium wiedzy koniecznej dla każdego Polaka. Jest nadzieja, że nie będzie leżała w kącie, zawsze ktoś z domowników po tę cienką książeczkę sięgnie i nawet przy obecnej ogólnospołecznej niechęci do czytania zainteresuje się, przejrzy. Od takich inicjatyw lokalnych zależy stan naszych umysłów i serc, czyli obraz Polski.

Możemy być dumni, że u nas żyją piękne zwyczaje katolickie, ściśle związane z naszymi dziejami. I to jest nasza siła, której może nam pozazdrościć Europa. Nasze święta są pełne kolorów, zapachu kadzideł, blasku monstrancji lśniącej w promieniach słońca, chwalą Stwórcę nieba i ziemi. Pięknie jest żyć w Polsce. To jest nasza siła, przekazywana kolejnym pokoleniom właśnie dzięki ludziom, którzy znajdują czas i siłę, by z pasją podejmować cenne inicjatywy dla dobra nas dzisiaj i przyszłych pokoleń.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję