Reklama

Głos z Torunia

Święto patronalne województwa kujawsko-pomorskiego

W 1991 i 1999 r. św. Jan Paweł II przebywał w województwie kujawsko-pomorskim, nawiedzając Włocławek, Bydgoszcz i Toruń. Z tej okazji 7 czerwca został ustalony jako święto województwa kujawsko-pomorskiego. Dodatkowo 15 lutego br. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego obrał za patrona województwa św. Jana Pawła II

Niedziela toruńska 26/2016, str. 7

[ TEMATY ]

święto

Joanna Kruczyńska

Na okoliczność obchodów święta patronalnego województwa bp Andrzej Suski w słowie pasterskim do wiernych zachęca, by „każdorazowo dzień 7 czerwca przeżywany był w świątecznym duchu modlitwy za mieszkańców naszego województwa i jako dzień refleksji nad bogatym dziedzictwem duchowym, jakie pozostawił swoim rodakom Św. Jan Paweł II”.

Obchody święta patronalnego województwa w tym roku odbyły się w Toruniu 6 czerwca. O godz. 10.30 na toruńskim lotnisku Aeroklubu Pomorskiego władze województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim i z prezydentem miasta Torunia Michałem Zaleskim dokonały odsłonięcia tablicy upamiętniającej spotkanie w tym miejscu św. Jana Pawła II z mieszkańcami miasta i diecezji 7 czerwca 1999 r. Uroczystego poświęcenia tablicy dokonali biskupi toruńscy Andrzej Suski i Józef Szamocki.

Reklama

W samo południe w toruńskiej katedrze Świętych Janów sprawowano Mszę św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Nawiązując w nim do Ewangelii dnia, w której Jezus głosi Kazanie na Górze, kaznodzieja podkreślił, iż jest to „konstytucja Królestwa Bożego”. Jezus pragnie, byśmy byli ubodzy w duchu nie w znaczeniu minimalizowania potrzeb, ale cieszenia się tym, co mamy. – Biedni są ludzie zdegustowani swoim bogactwem – mówił bp Suski, podkreślając jednocześnie, że Jezus – mówiąc o błogosławionych ubogich – nie pochwala nędzy, gdyż ta jest złem i uwłacza godności człowieka. – To nie po chrześcijańsku smucić się beznadziejnie – mówił dalej kaznodzieja. Ewangeliczna cichość to pokora milczenia, gdy trzeba, ale i odwaga mówienia rzeczy twardych, gdy trzeba. Wyznawca Chrystusa to człowiek sprawiedliwy, ale i miłosierny, bo „miłość miłosierna to taka, która bierze pod uwagę słabości i ograniczenia człowieka. To nie litość. To chęć realnej pomocy, bo w każdym z nas jest coś, co potrzebuje zaakceptowania, przebaczenia, przygarnięcia”. Czyste serce to takie, które patrzy na innych, nie zawłaszczając ich. Ci pokój czyniący są potrzebni, bo szczególnie dzisiaj tak łatwo jest skłócić ludzi, a ci, którzy dzisiaj cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, będą ostatecznymi wygranymi. – Za takimi wartościami opowiadają się uczniowie Jezusa i z takim programem przybył do nas św. Jan Paweł II – podkreślał Biskup Andrzej. – Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za to duchowe dziedzictwo, nauczanie, świadectwo życia i umiłowanie naszego narodu – mówił bp Suski.

Eucharystia w toruńskiej katedrze – oprócz biskupów toruńskich Andrzeja Suskiego i Józefa Szamockiego – zgromadziła również: bp. Jana Tyrawę z diecezji bydgoskiej, bp. Wiesława Meringa z diecezji włocławskiej, delegatów biskupów diecezji płockiej i pelplińskiej, a także parlamentarzystów, władze wojewódzkie i miejskie, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy, delegacje szkół z terenu województwa, którym patronuje św. Jan Paweł II, oraz poczty sztandarowe.

W dalszej części obchodów święta patronalnego województwa w Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otwarto wystawę „Projekt 966. Narodowy Jubileusz – Sztuka Polska 2016”. W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się także uroczysta sesja sejmiku województwa, podczas której ogłoszono stanowisko biskupów popierające starania samorządu województwa w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego i ustanowienia 7 czerwca Dniem Patronalnym św. Jana Pawła II.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Szydło: Musimy zrealizować obietnicę przodków

Premier Beata Szydło wzięła udział w Święcie Dziękczynienia w Warszawie na placu przed budowaną świątynią Opatrzności Bożej. - Dla mnie osobiście jest to wielkie zobowiązanie całego narodu, które zostało złożone przez naszych ojców. Ta obietnica nadal nas obowiązuje i mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się dokończyć budowę - powiedziała "Niedzieli" Premier Beata Szydło.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję