Reklama

Z Polski i ze świata

Janusz Kotański

Nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

Papież Franciszek 23 czerwca br. na audiencji prywatnej przyjął Janusza Kotańskiego – nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, który złożył listy uwierzytelniające.

– Spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem było dla mnie niezwykle wzruszające, czułem szczerość i ciepło Ojca Świętego. Rozmawialiśmy o jego rychłym przyjeździe na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Po zakończonej rozmowie, co chyba świadczy o jej atmosferze, Papież powiedział, że drzwi Watykanu i jego drzwi są dla mnie zawsze otwarte. Na co ja odpowiedziałem, że będę nadużywał jego uprzejmości – przyznał ambasador w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Wyznał, że Ojciec Święty, z którym nie miał okazji wcześniej rozmawiać, wywarł na nim wrażenie przede wszystkim swoim wielkim ciepłem. – To było widać i czuć. Czułem też, że Polska jest dla niego ważna, że zna naszą historię; powiedział, że wie, iż wiele wycierpieliśmy.

– Przedstawiłem Ojcu Świętemu – mówi Janusz Kotański – swoją wizję pomocy w postaci stworzenia swoistej koalicji sumień opartej na judeochrześcijańskiej cywilizacji, na greckiej filozofii i na rzymskim prawie. Ojciec Święty powiedział: „Tak, to są te kolumny, na których należy się opierać”.

KAI

Watykan Bonn

Benedykt XVI pobłogosławił tablicę dla Bonn

Papież senior Benedykt XVI pobłogosławił tablicę pamiątkową dla kościoła pw. św. Augustyna w Bad Godesberg – dzielnicy Bonn. Jak informuje bońska gazeta „General-Anzeiger”, Joseph Ratzinger jako profesor Uniwersytetu w Bonn od czerwca 1959 do maja 1963 r. regularnie odprawiał Msze św. w tym kościele. Przypomina o tym tablica ufundowana przez radę parafialną.

Zanim doszło do tego wydarzenia, przewodniczący rady Hans-Clemens Köhne zapytał Papieża Seniora listownie, czy zechciałby pobłogosławić tablicę. Benedykt XVI osobistym listem zaprosił go do Watykanu. Pojechał wraz z żoną. – Papież Senior przyjął nas w prywatnym apartamencie w klasztorze Mater Ecclesiae i przeprowadziliśmy rozmowę, która, ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, trwała ponad pół godziny. Wizyta odbyła się w serdecznej i naturalnej atmosferze, a skromna i pełna humoru postawa Benedykta XVI głęboko nas poruszyła – powiedział Hans-Clemens Köhne.

Reklama

KAI

Zaproszenie na nową stronę – Episkopat.pl

Nowoczesne rozwiązania multimedialne, najnowsze informacje z życia Kościoła i wiele zdjęć – to tylko niektóre z propozycji nowej strony internetowej Konferencji Episkopatu Polski: www.episkopat.pl .

Liturgia Słowa na każdy dzień, przegląd polskich diecezji oraz sylwetki biskupów to istotne części nowej strony internetowej. Ważnym elementem jest aktualizowany na bieżąco kalendarz wydarzeń z życia Kościoła w Polsce. Łatwo można znaleźć informacje o polskich instytucjach kościelnych w kraju i za granicą. Ponadto informacje są publikowane także w językach obcych, aby dać innym osobom możliwość zapoznania się z życiem Kościoła w Polsce, szczególnie przed Światowymi Dniami Młodzieży. Na bieżąco są przekazywane informacje z Watykanu, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania Ojca Świętego Franciszka.

Dużym atutem nowej strony jest jej atrakcyjność wizualna. Można na niej znaleźć m.in. ciekawe zdjęcia, wywiady, artykuły z kraju i ze świata. Oprócz bezpośredniego łączenia się z portalami społecznościowymi, takimi jak Facebook i Twitter, oraz z serwisem Youtube jest możliwość pobierania materiałów audiowizualnych. Przykładem tego jest Flickr: www.flickr.com/photos/episkopatnews . Stąd można pobierać i publikować zdjęcia – jak z publicznej domeny – z podaniem jedynie źródła: Fot. Episkopat.pl. Strona internetowa daje także możliwość zapisania się do newslettera, aby być informowanym na bieżąco o życiu Kościoła w Polsce.

Reklama

Nowa strona Episkopat.pl ma na celu przekazywanie informacji z życia Kościoła w sposób jak najbardziej atrakcyjny i bliski ludziom.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Krótko

• Ukraińcy chcieliby, aby ich kraj dołączył do Unii Europejskiej. W sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii taką opcję wybrało 49 proc. badanych. Przeciw był co czwarty uczestnik badania.

• Uchodźców na świecie jest już więcej niż po II wojnie światowej. Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, w ubiegłym roku schronienia od wojny, prześladowań i konfliktów szukało na całym świecie ponad 65 mln osób.

• Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji. Będą obowiązywały do końca 2017 r.

• Litwa powróciła do obowiązku zasadniczej służby wojskowej. To efekt agresywnej polityki Rosji i wynikających z tego zagrożeń. Wcześniej władze kraju przywróciły pobór do wojska czasowo.

• Senat USA odrzucił propozycje zaostrzenia przepisów dotyczących dostępu do broni. Projekty w tej sprawie pojawiły się po masakrze, do której doszło 12 czerwca br. w Orlando.

• Socjaliści – druga największa grupa polityczna w europarlamencie – podjęli decyzję, że kwestia prawa aborcyjnego w Polsce powinna być, obok dyskusji wokół Trybunału Konstytucyjnego, tematem kolejnej debaty i rezolucji europarlamentu.

• Władze w Ankarze w reakcji na uznanie przez Bundestag masakry Ormian z 1915 r. za ludobójstwo sprzeciwiły się planowanej wizycie wiceministra obrony Niemiec Ralfa Brauksiepego (CDU) w tureckiej bazie lotniczej İncirlik.

• Interpol kierował policyjną operacją, w której wyniku zatrzymano w kilkudziesięciu krajach 26 osób podejrzewanych o udział w przemycie migrantów.

• Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył, że ostatnie testy rakietowe wykazały, iż jego kraj jest zdolny do zaatakowania baz USA na Pacyfiku.

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję