Reklama

Śladami polskich przodków

Niedziela Ogólnopolska 27/2016, str. 19

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

W tym szczególnym miejscu zawierzacie swoje życie Bogu na wzór Maryi – powiedział do grupy Polonii brazylijskiej i grupy polonijnej z Podola na Ukrainie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 22 czerwca br. przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Abp Depo mówił w homilii o wierności łasce. – Jak żyć właściwie, żeby być wiernym Bogu do końca? – zapytał i wyjaśnił, że „trzeba być wdzięcznym Bogu za wszystko, co nas spotyka”. – Zaufanie Bogu we wszystkim to kolejny krok do wierności łasce. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „w sercu człowieka istnieje jednak niepokój pytań”. – W odpowiedzi na ten niepokój przychodzi z pomocą Duch Święty. Wierność nie jest ciężarem, ale jest odpowiedzią na miłość Boga wzrastającą miłością wobec Boga – podsumował abp Depo.

Na zakończenie Eucharystii, którą koncelebrował m.in. ks. Kazimierz Długosz, prowincjał Księży Chrystusowców w Ameryce Południowej, mieszkający od ponad dwudziestu lat w Brazylii, abp Depo poświęcił i przekazał Polonii w Brazylii kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. – Codziennością przy ołtarzu jasnogórskim jest przyzywanie Maryi jako przedziwnej pomocy i obrony. Za św. Janem Pawłem II możemy dodać, że Maryja jest żywą pamięcią o Chrystusie, który jest fundamentem naszej wiary, i do Niego nas prowadzi – powiedział metropolita częstochowski i dodał: – Niech ten obraz Maryi przypomina o więzi pomiędzy nami.

Grupa Polonii brazylijskiej oraz grupa Polaków z Podola, które nawiedziły Jasną Górę, to uczestnicy organizowanej w Kielcach Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego. W programie pobytu w Polsce było zwiedzanie Targów SacroExpo, ale też m.in. wycieczki na Święty Krzyż i do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Grupa Polonii brazylijskiej udała się z Polski do Lwowa i do Rzymu.

* * *

Silni wiarą i polskimi korzeniami

W rozmowie z „Niedzielą” abp Wacław Depo podkreślił, że wizyta Polonii z Brazylii następuje na progu 1050. rocznicy Chrztu Polski, jak również przed przyjazdem Ojca Świętego Franciszka do naszego kraju. – W Brazylii jest bardzo piękna Polonia z różnych stron Polski, ale także z różnych kręgów emigracyjnych i historycznych. Dlatego to powracanie do źródeł jest dla nich bardzo ważne. Cieszę się, że mogłem usłużyć im także w Brazylii poprzez rekolekcje, umocnić te korzenie, które wywodzą się z naszej Ojczyzny, jak i wiarę, którą wspólnie dźwigamy – powiedział abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał, że wspólnym znakiem rozpoznawczym jest dla nas figura Chrystusa w Corcovado, którą wyrzeźbił Brazylijczyk polskiego pochodzenia. – Chrystus i kult Matki Bożej to są dwa skrzydła, które nas unoszą – powiedział.

Zapraszając Polonię z Brazylii na pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski, abp Depo zaznaczył, że Msza św. narodowa, którą na Jasnej Górze będzie sprawował Ojciec Święty, będzie elementem jednoczącym nasz naród i Polaków rozsianych w różnych częściach świata.

Śladami ojców

Ks. Kazimierz Długosz wyjaśnił, że obecni właśnie na Jasnej Górze Polacy z Brazylii to potomkowie polskich emigrantów w czwartym, a nawet piątym pokoleniu. – Oni bardzo kochają Polskę. W Brazylii bardzo kochamy Matkę Bożą Częstochowską. Jest wiele kościołów i kaplic pod Jej wezwaniem. Emigranci przybywający do Brazylii mieli ze sobą obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wisi on dziś w wielu polskich domach na kontynencie południowoamerykańskim – powiedział ks. Długosz.

Brazylijka z Wilna

Danuta Lisicka de Abreu – dyrektor Parku Jana Pawła II w Brazylii wyznała: – Urodziłam się w Wilnie. Od ponad pięćdziesięciu lat mieszkam w Brazylii, ale bardzo kocham Polskę. Dziękuję Maryi, że mogę też tu dzisiaj być.

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Media Drogą...

Niedziela Ogólnopolska 47/2017, str. 16-17

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

ANNA WYSZYŃSKA: – Na Jasnej Górze 26 października 2017 r. obradowała Rada ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, której Ksiądz Arcybiskup jest przewodniczącym. Jak często spotyka się to gremium?

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję