Reklama

„Niedziela” realizuje apel kard. Wyszyńskiego

Gośćmi warszawskiego Klubu Ronina było wielu znanych profesorów, publicystów oraz polityków. W ostatnich miesiącach gościł tu Prezes PiS, byli wicepremierzy oraz ministrowie. Teraz klubowicze postanowili posłuchać honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia

Wieloletni redaktor naczelny tygodnika opowiadał m.in. o historii „Niedzieli”. – Pamiętam swoją rozmowę z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim w 1981 r., tuż przed jego śmiercią. Wówczas powiedział, abym był wierny Kościołowi i Polsce – wspominał ks. Skubiś. – Kilka tygodni później wyszedł pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli”, która jest wierna Kościołowi i Polsce do dziś.

Podczas spotkania w Klubie Ronina ks. Skubiś wiele uwagi poświęcił na wspominanie potyczek z komunistyczną cenzurą. Przykładowo w niewielkim tekście o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki było aż czternaście ingerencji. Ocenzurowano również fragment relacji ze spotkania gen. Jaruzelskiego z Janem Pawłem II, bo nie można było napisać, że córka generała dostała w prezencie różaniec. W historii tygodnika były też przykłady cenzury fragmentów Pisma Świętego oraz biogramów świętych.

„Niedziela” jest pismem nie tylko kościelnym. Od początku, czyli od 1926 r., była wyraziście katolicka, ale także propolska i patriotyczna. Ks. Skubiś zaapelował do wszystkich zebranych, aby propagowali czytelnictwo w Polsce, bo źródłem „głupoty narodu jest brak czytania”. – A dziś nadeszły takie czasy, że musimy walczyć nie tylko o Polskę, ale także o chrześcijańskie wartości w Europie – podkreślił.

Reklama

Ks. Ireneusz Skubiś został zaproszony do Klubu Ronina jako świadek bardzo ważnego okresu historii Polski i Kościoła. – Ksiądz redaktor po prostu zasłużył na to, aby go słuchać. Przecież „Niedziela” jest bardzo ważnym tytułem w historii Polski – stwierdził Józef Orzeł, założyciel i prezes Klubu Ronina. Jego zdaniem, prowadzenie tygodnika katolickiego w kilku różnych epokach i systemach politycznych jest doświadczeniem bardzo cennym. – Media katolickie są kluczowe również dziś. Zostały ustawione trochę z boku debaty publicznej, a powinny być w jej centrum. Głos Kościoła musi być bardziej zdecydowany i również bardziej słuchany – uważa Józef Orzeł.

Klub Ronina tworzą kręgi osób związanych głównie z ugrupowaniami postsolidarnościowymi. W cotygodniowych spotkaniach bierze udział od 50 do 150 osób. Każdą relację na portalu Blogpress z poniedziałkowych spotkań ogląda ponad 20 tys. widzów na kanale Youtube. Spotkania odbywają się w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza. – Jesteśmy klubem prawicowym, konserwatywnym i chrześcijańskim. Naszym głównym celem jest edukacja społeczeństwa. Musimy wzajemnie uczyć się polityki, historii oraz budować tożsamość Polaków – powiedział „Niedzieli” Józef Orzeł.

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: trwa III wojna światowa, potrzeba zdecydowanych działań

2022-11-25 15:53

[ TEMATY ]

wojna

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

Trwa III wojna światowa. Potrzeba zdecydowanych działań i naprawy obecnej sytuacji – pisze Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Weronie 12. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Franciszek podkreśla znaczenie takich inicjatyw, które pokazują, że dobro wspólne nie jest jedną z opcji, ale fundamentem, na którym trzeba budować społeczeństwo w sprawiedliwości, prawdzie i pięknie.

Ojciec Święty zauważa, że żyjemy w okresie wielkich konfliktów, które zdają się negować postawę zaufania do innych, podtrzymywaną przez poczucie bezpieczeństwa i pokoju. Pomyślmy – pisze Papież – o wielu trwających konfliktach na całym świecie i wynikającej z nich biedzie, cierpieniu, niewinnych ofiarach, dzieciach pozbawionych przyszłości. Jest to ponury scenariusz, który wymaga zdecydowanej interwencji i pracy naprawczej.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (1:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję