Reklama

Niedziela Częstochowska

Świadectwo Roku Miłosierdzia

Niedziela częstochowska 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Bożena Sztajner/Niedziela

Poświęcenie Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas w Częstochowie

Poświęcenie Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas w Częstochowie

Częstochowska Caritas zmieniła adres. Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas mieszczą się obecnie przy ul. Staszica 14, natomiast dotychczasowa siedziba przy ul. Staszica 5 zostanie przeznaczona w całości na Przytulisko dla Kobiet.

Uroczyste poświęcenie wyremontowanego i przystosowanego do nowych potrzeb obiektu odbyło się 23 czerwca 2016 r. Symboliczną wstęgę w drzwiach budynku przecięli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak oraz ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Ten dom to szczególny wyraz świadectwa i obdarowania – powiedział abp Wacław Depo. Zacytował również słowa Cypriana Kamila Norwida: „Odczytuj dobrze i kończ w sobie”, które każą dobrze odczytywać czas, w jakim żyjemy. Obecny czas to Rok Miłosierdzia, a nowa placówka Caritas i zamiana pomieszczeń w dawnej siedzibie na kolejne kwatery dla kobiet z dziećmi świadczy o dobrym odczytaniu intencji Ojca Świętego Franciszka, którego decyzją ten rok został ogłoszony. – Jesteśmy po to, aby obszar biedy kurczył się, aby człowiek ubogi czuł się ogarnięty pomocą innych – podkreślił Ksiądz Arcybiskup. Natomiast abp senior Stanisław Nowak zauważył, że nowy dom w dziele Caritas „ma szczególny rys teologiczny, który prowadzi do Maryi Matki Miłosierdzia”.

Ks. Marek Bator przypomniał historię budynku, do którego przeniosła siedzibę Caritas, oraz działania, które pozwoliły w krótkim okresie nadać mu nowe przeznaczenie. – Jestem ogromnie wdzięczny Księdzu Arcybiskupowi za to, że z taką determinacją zawalczył o to, by ten obiekt stał się pamiątką Roku Miłosierdzia – powiedział ks. Bator. Jak zaznaczył, dzieło było wspierane również „ofensywą duchową” oraz działaniami licznej grupy osób i firm, które zaangażowały tutaj swój czas oraz środki materialne. – Nowy obiekt pozwoli nam rozwinąć pracę z wolontariatem. Jest wiele osób, które chcą się włączyć w działania pomocowe – podkreślił ks. Bator. – Do tej pory nie mieliśmy miejsca na szkolenie wolontariatu, a teraz będziemy mogli go rozwijać. Do nowej siedziby zostanie przeniesiona również poradnia naprotechnologii oraz pomoc prawna. Ks. Bator podziękował osobom, które zaangażowały się w modernizację budynku. Jest skromny, ale estetyczny i ergonomiczny.

W uroczystościach wzięli udział m.in. ks. Andrzej Kuliberda – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Stanisław Iłczyk – proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie i wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Stanisław Mendakiewicz – proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, przedstawiciele parlamentarzystów oraz instytucji społecznych.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księża, siostry i klerycy razem w jednej sprawie

Niedziela legnicka 21/2020, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

COVID‑19

diecezja legnicka

Archiwum Caritas

Oni pospieszyli z pomocą

Oni pospieszyli z pomocą

W ciągu ostatniego miesiąca blisko 20 osób duchownych wspierało pracę jeleniogórskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, prowadzonego przez legnicką Caritas.

W zakładzie przebywa ponad 70 pacjentów wymagających całodobowej opieki medycznej i rehabilitacyjnej. Przed świętami wielkanocnymi, u jednej z pacjentek stwierdzono zakażenie koronawirusem. Testy dały więcej wyników pozytywnych. W sumie zakażeniu uległo 29 osób, pacjentów i personelu. Cały oddział został zamknięty. Na pomoc ruszyli duchowni i wolontariusze świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-27 11:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję