Reklama

Niedziela Podlaska

Sadowne

Czytanie nie jest staromodne ani przestarzałe

Niedziela podlaska 27/2016, str. 3

[ TEMATY ]

książka

Mirosława Renik

W akcji „Jak nie czytam, jak czytam” udział wzięło 685 osób

W akcji „Jak nie czytam, jak czytam” udział wzięło 685 osób

Uczniowie wszystkich szkół z Sadownego oraz duża grupa miłośników książek włączyła się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”, związaną z ustanowieniem rekordu czytania w jednym momencie. 10 czerwca o godz. 10 wszyscy uczestnicy happeningu spotkali się na stadionie szkolnym z ulubionymi książkami w ręku i na kwadrans zatopili się w lekturze. Wszystko po to, by pokazać światu, że czytanie jest fajne, że czytaniem można i należy się chwalić. Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco mało Polek i Polaków. Jesteśmy w tym temacie na szarym końcu Europy. Nadzieja na poprawę tej sytuacji leży w dorastającym pokoleniu. Stąd ogólnopolska akcja redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole” skierowana do dzieci i młodzieży, mająca na celu zachęcenie do sięgnięcia po lekturę i zainicjowanie mody na czytanie oraz pokazanie władzom lokalnym i państwowym istniejącego problemu.

Zanik czytelnictwa to bolączka społeczna. Badania pokazują, że czytanie poszerza horyzonty, łagodzi obyczaje, uczy empatii, pomaga w karierze zawodowej, dostarcza bardzo wartościowej rozrywki, kształci, rozwija młodych i starszych, jest narzędziem praktycznie dostępnym dla każdego, bogatego i biednego. Czytanie nie jest staromodne ani przestarzałe. Czytanie i dbałość o biblioteki (również szkolne) to bardzo dobry społeczny biznes. Według statystyk przeciętny Szwed czyta 20 minut dziennie. A my, Polacy? 64% z nas, dorosłych, nigdy nie sięga po książkę. Społeczeństwa, które dużo czytają, są zdrowsze, szczęśliwsze i – uwaga! – bogatsze.

Inicjatorkami wydarzenia w Sadownem były nauczycielki bibliotekarki ze szkół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej Mirosława Renik, Anna Gierej, Małgorzata Klimek. Uczniowie wszystkich szkół od kilku dni przygotowywali się do happeningu, od rana widać było młodych czytelników z książkami w ręku, wymieniających uwagi na ich temat. Przygotowali również plakaty i transparenty, m.in. z hasłami akcji: „Jak nie czytam, jak czytam”, „Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece”, „Czytanie nie boli, korzystaj z biblioteki do woli!”.

Z zaproszenia do udziału w akcji skorzystały również przedszkolaki. Specjalnie dla nich uczennice LO w Sadownem przeczytały „Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Z książkami przyszli także nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy GOK i pozostali miłośnicy czytania. Na wydarzenie przybył również wójt gminy Waldemar Cyran. Całą akcję trzeba uznać za bardzo udaną, Ogółem wzięło w niej udział 685 osób, wszyscy bardzo przejęci sprawą, wielu zapowiedziało kontynuację rozpoczętej lektury.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1800 zamachów

„Pogrom 1906”, drugą po „Pogromie 1905” część powieściowego cyklu, czyta się jednym tchem, jak powieść sensacyjną, której finał chcemy, bo musimy, jak najszybciej znać. Wiele zdarzeń opisanych w powieści jest niezwykłych, ale tak już się działo w tamtych latach, nazywanych rewolucją 1905-07. Wacław Holewiński opisuje w sugestywny sposób zapomniane, a ważkie w dziejach Polski wydarzenia. Gdyby nie dwie wojny światowe, ten czas byłby w historii Polski XX wieku ważny i eksponowany. Gdzie, w jakim kraju, w ciągu roku – a tak było w 1906 r. w Królestwie Polskim – doszło do ponad 1,8 tys. zamachów? Żadne państwo nie mogłoby w takich warunkach działać. A nasze jednak działało, choć trudno powiedzieć, że świetnie czy z powodzeniem. Bohaterami umieszczonej w tamtych realiach – na tle starannie zrekonstruowanego miasta – powieści są znane z historii, niezwykłe postaci: Wanda Krahelska, Tomasz Arciszewski, Józef Montwiłł-Mirecki. Czyta się.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję