Reklama

Niedziela Legnicka

Znów muzycznie w katedrze

Na nowo rozbrzmiały katedralne organy i instrumenty muzyczne w ramach 25. Legnickich Wieczorów Organowych. Koncert inauguracyjny odbył się 21 czerwca w legnickiej katedrze

Niedziela legnicka 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

koncert

organy

Ks. Piotr Nowosielski

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały nie tylko organy, ale także instrumenty blaszane

Podczas koncertu inauguracyjnego
zabrzmiały nie tylko organy,
ale także instrumenty blaszane

Legnickie Wieczory Organowe organizowane są od 1992 r., kiedy po raz pierwszy zabrzmiały nowo wyremontowane organy w legnickiej katedrze. Od tego czasu przerodziły się już w Międzynarodowy Festiwal Organowy. Stąd w każdorocznym programie nie brakuje muzyków z Polski i zagranicy.

Tegoroczny koncert inauguracyjny poprowadził Marcin Andrzejewski, przypominając krótką historię koncertów i prezentując wykonawców. A wśród nich tego wieczoru znaleźli pochodzący z Legnicy organista Marek Fronc oraz Kwintet Blaszany Filharmonii Narodowej złożony z czołowych muzyków sekcji dętej orkiestry, którzy wystąpili w składzie: Krzysztof Bednarczyk (trąbka), Mariusz Niepiekło (trąbka), Aleksander Szebesczyk (waltornia), Andrzej Sienkiewicz (puzon) i Arkadiusz Więdlak (tuba).

Wieczór organowy rozpoczęła kompozycja Jana Sebastiana Bacha – Preludium i Fuga a-moll (BVW543). Była to okazja, aby uczestnicy wydarzenia przypomnieli sobie lub poznali możliwości instrumentu organowego, które ujawniają się przy wykonywaniu utworów komponowanych na ten instrument.

Reklama

Z kolei Kwintet Blaszany rozpoczął swój występ od kompozycji Georga Fredricha Haendla „The harmonious Blacksmith” – wariacje.

Ponadto popłynęły dźwięki utworów, kompozytorów takich jak: Tomaso Albinoni, Max Reger, Wolfgang Amadeusz Mozart, Maurice Ravel, Arthur Frackenpohl i Gerard Bunk.

Melomani mieli więc okazję do wysłuchania zarówno przykładów muzyki klasycznej, jak i współczesnej.

Legnickie Wieczory Organowe rozłożone są w czasie. Organizatorzy zapraszają na spotkania w katedrze zazwyczaj raz w miesiącu. Najbliższe z nich odbędzie się 19 lipca (recital organowy w wykonaniu Johannesa Skudlika z Niemiec). Kolejne odbędą się: 9 sierpnia (koncert kameralny z udziałem Anny Marii Jopek – śpiew, i Piotra Rachonia – organy); 30 sierpnia (recital organowy w wykonaniu Martina Setchela z Nowej Zelandii); 11 października (koncert kameralny w wykonaniu Marii Peruckiej – skrzypce, i Romana Peruckiego – organy) oraz 25 października (koncert finałowy w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego – organy, i w wykonaniu zespołu wiolonczelowego Marcelissimo). Wieczory zawsze rozpoczynają się o godz. 19.15.

Organizatorami są: Legnickie Centrum Kultury i Legnickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, a dyrektorem artystycznym jest prof. Andrzej Chorosiński.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zostań aniołem

Niedziela Ogólnopolska 7/2013, str. 18-19

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

Bożena Sztajner

Koncert kolęd H. Frąckowiak

Koncert kolęd H. Frąckowiak

- On wszedł w ludzką historię, która wielkich wydarzeń czeka. Streścił i włączył w siebie biografię każdego człowieka - mówił w auli „Niedzieli” abp Wacław Depo, parafrazując słowa Norwida

Wieczorne spotkanie w auli redakcji „Niedzieli” 30 stycznia 2013 r. miało charakter liryczno-religijnego misterium Słowa, głębokiego skupienia, opartego na tekstach mówionych i śpiewanych oraz muzyce i obrazie - owocach talentu wybitnej wokalistki Haliny Frąckowiak, aktora Dariusza Kowalskiego i jego małżonki - malarki Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej. A spotkanie zrodziło się z potrzeby serca zespołu „Niedzieli” i zostało przez redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia dedykowane metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo z okazji pierwszej rocznicy jego ingresu i objęcia rządów w archidiecezji częstochowskiej, co miało miejsce 2 lutego 2012 r.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję