Reklama

Niedziela Wrocławska

Wakacje... już od grudnia

Niedziela wrocławska 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Caritas o wakacjach myśli już … w grudniu. – Kiedy kupowaliście Państwo przed świętami Bożego Narodzenia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, to właśnie wtedy włączaliście się w akcję przygotowania wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin – mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Wakacyjne wyjazdy rzeczywiście organizowane są głównie z myślą o dzieciach z najuboższych rodzin, ale – jak podkreślają pracownicy Caritas – dziś ubóstwo przyjmuje wielorakie formy, na przykład dotyka dzieci, których rodzice pracują za granicą, a one pozostawione są pod opieką dziadków. Tych form ubóstwa jest zresztą znacznie więcej. – Dlatego, wysyłając dzieci na kolonie, chcemy doprowadzić do spotkania dzieci, których rodziny zmagają się z trudnościami materialnymi, jak i tych, których deficyty wychowawcze dotyczą np. relacji. Dzięki takiemu zetknięciu dzieci widzą, że ich problemy nie są najważniejsze na świecie i że w każdym położeniu można znaleźć powody do zadowolenia – tłumaczy Paweł Trawka.

W tym roku na kolonie Caritas na 14-dniowe turnusy w Ulinii koło Łeby wyjedzie 400 dzieci z archidiecezji wrocławskiej, w skali kraju skorzysta z nich 30 tysięcy osób. Ta forma pomocy wciąż jest ważna, wciąż potrzeba też zaangażowania wolontariuszy i wsparcia ofiarodawców. Dzieci korzystają z piękna przyrody, z plaży, morza i lokalnych atrakcji, np. wycieczek do fokarium.

Reklama

Wychowawcy podkreślają, że wyjazdy wywierają bardzo pozytywny wpływ na dzieci: przynoszą nowe przyjaźnie, dają radość i wypoczynek, ale też wprowadzają poczucie ładu i uporządkowania w codzienność wychowanków.

– Początek wakacji, kiedy rozpoczynają się pierwsze turnusy, jest najlepszym momentem, by podziękować tym wszystkim, którzy w grudniu kupili świece, a w marcu paschaliki czy baranki wielkanocne – mówi Paweł Trawka. – Dziękujemy pracującym ofiarnie cały rok Parafialnym Zespołom Caritas i tym, którzy odpowiedzieli na ich zbiórki i apele.

Kiedy dzieci wypoczywają na plaży w Ulinii, ich rodzice już martwią się, co włożyć do tornistrów. Dlatego w Caritas już myślą i pracują nad kolejną akcją – „Wyprawką dla żaczka” i przygotowują na wrzesień ponad 1000 tornistrów. Trwają także prace nad kolejną edycją programu stypendialnego „Skrzydła” dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewna regeneracja

Niedziela wrocławska 27/2014, str. 1

[ TEMATY ]

modlitwa

wakacje

Magdalena Niebudek/Niedziela

W życiu duchowym nie ma stagnacji – albo idziemy do przodu (co zazwyczaj wiąże się z podjęciem trudu), albo się cofamy. Nie ulega więc wątpliwości, że wakacje, niezależnie od tego, czy tygodniowe czy trzymiesięczne, nie wiążą się z odpoczynkiem modlitewnym. Jednak stwierdzenie: „nie ma wakacji od modlitwy”, nie zachęca do nawiązania relacji ze Stwórcą, brzmi raczej jak surowa przestroga, którą lepiej potraktować na serio, by uniknąć przykrych duchowych konsekwencji. A może warto do sprawy podejść inaczej i na modlitwę spojrzeć nie jak na obowiązek, ale przyjemność, element wakacji, bez którego pełen odpoczynek nie jest możliwy?

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję