Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

100% dla Chrystusa – IX Memoriał ku pamięci ks. Zbigniewa Antosza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2016, str. 2

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

memoriał

Archiwum autora

Na pierwszym planie wójt Wiesław Różyński

Na pierwszym planie wójt Wiesław Różyński

Zbyszek był jak meteor. Szybko zabłysnął na ciemnym niebie… i zbyt szybko zgasł. To był wspaniały kapłan i człowiek” – tak wspominają mieszkańcy Dąbrowicy swojego rodaka, ks. Zbigniewa Antosza, który w lipcu 2007 r. zginął, spadając w przepaść, podczas zejścia z alpejskiego szczytu Matterhorn i co roku organizują w swojej miejscowości memoriał ku pamięci „swojego” księdza. Tak było 19 czerwca, kiedy to odbył się IX Memoriał ku pamięci ks. Zbigniewa Antosza – 100% dla Chrystusa. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dąbrowicy, Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy oraz mieszkańców miejscowości.

Memoriał czas zacząć…

Memoriał rozpoczął się od Eucharystii sprawowanej przez kanclerza archidiecezji lubelskiej, ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego, kanclerza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. Michała Maciołka, ks. kan. Czesława Szurana oraz proboszcza parafii w Dąbrowicy ks. Józefa Bednarskiego, który już na wstępie powitał wszystkich zebranych i wspominał postać ks. Zbigniewa. – Bardzo serdecznie i gorąco wszystkich witam – wszystkich, którzy chcą modlić się i wspominać naszego wspaniałego ks. Zbigniewa. Wszystkim życzę, abyśmy dzięki tej Eucharystii i wysiłkowi fizycznemu umacniali tężyznę i fizyczną i duchową. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy i zabawy, aby uczcić pamięć ks. Antosza, który dzięki temu zawsze będzie z nami – mówił na początku Eucharystii ks. Bednarski.

Na Eucharystii zgromadzili się parafianie, goście, uczestnicy memoriału, a przede wszystkim rodzina – mama i siostra ks. Zbigniewa Antosza. Tragicznie zmarłego kapłana wspominał również kanclerz archidiecezji lubelskiej ks. Krzysztof Kwiatkowski. – Słowo memoriał wiąże się z pamięcią. Jest próbą ucieleśnienia pewnych rzeczy, którymi ks. Zbyszek żył, bo przecież bardzo cenił sport i tężyznę fizyczną i to było widać w jego życiu. Był też społecznikiem na swój sposób. Naszym społecznościom potrzeba takich imprez, które nas zbliżają, dlatego gratuluję organizatorom i dziękuję za cześć pamięci naszego ks. Zbyszka, a także za to, że udało wam się zbliżyć do siebie całą społeczność, właśnie pod sztandarem pamięci ks. Antosza – mówił do zebranych ks. Kwiatkowski.

Reklama

Nie bał się tracić

O ks. Antoszu mówił podczas homilii kanclerz naszej diecezji, ks. Michał Maciołek: – Myślę, że dostrzegamy postać drogiego nam wszystkim ks. Zbyszka. Tak jak ja go znałem, to też mogę zaświadczyć i potwierdzić, że on był zawsze człowiekiem, który nie bał się tracić. On pragnął czynić wszystko dla innych – najpierw dla Chrystusa, a to mu pomagało być dla drugiego człowieka. A dowodem na to, że mu się to w życiu udawało, że Bóg mu dawał taką łaskę, jest to, że dzisiaj go tak ciepło wspominamy – wskazał Ksiądz Kanclerz. Ks. Maciołek podkreślał również, że ks. Zbigniew Antosz zostawił po sobie piękne świadectwo swojego życia. – Bo dając – zyskujemy. Wybaczając – otrzymujemy odpuszczenie. Umierając – zmartwychwstajemy do życia wiecznego. Jest w tej modlitwie św. Franciszka krzyż, jest zaparcie się siebie, zostawienie wszystkiego i pójście za Chrystusem. Ze swoim ciężarem i swoją słabością, ale także z wielkim zaufaniem i z chrześcijańską radością, tak jak potrafił to czynić w swoim życiu ks. Antosz. Tak i my – uczmy się takiej postawy życia od Chrystusa, a także od ks. Zbyszka – zachęcał ks. Maciołek.

Integruje pokolenia

Głos zabrał również wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, który wyrażał swoją wdzięczność za życie ks. Zbigniewa, a także wdzięczność wszystkim, którzy o nim pamiętają poprzez organizowanie memoriału. – Ks. Zbyszek Antosz zawsze nas jednoczy. Dziś łączy coraz to nowe pokolenia w integracji, w duchu sportu, roweru, drużyn piłkarskich. Dziękujemy Ci, Księże Zbyszku, że cały czas potrafisz tę społeczność integrować poprzez swoje wsparcie duchowe z nieba, a także poprzez to, że stawiasz na naszej drodze wspaniałych ludzi, którzy co roku organizują ten memoriał. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy chcą ten memoriał organizować i wszystkim, którzy chcą brać w nim udział, ponieważ nie jest im obojętna pamięć naszego wspaniałego księdza alpinisty i sportowca, jakim był ks. Zbyszek – podkreślił Wójt Gminy Biłgoraj.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy memoriału wyruszyli na rajd rowerowy trasą do Pszczelnej, przez Bukową, Szeligę, Ciosmy i Knieję. Rajd zakończył się wspólną agapą, a na zakończenie memoriału odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Władysław Siarkowski – piewca folkloru, tradycji, obyczaju

Niedziela kielecka 12/2018, str. VI

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

TD

Ks. Siarkowskiemu zawdzięczamy opisy skromnych palemek z kieleckiego. Zbiory MWK

Ks. Siarkowskiemu zawdzięczamy opisy skromnych palemek z kieleckiego. Zbiory MWK

Ks. Władysław Siarkowski wyjątkowo trafnie wpisuje się w nastrój Wielkiego Tygodnia, jako kapłan diecezji kieleckiej, który w kolejne Wielkie Czwartki wraz z całym prezbiterium świętował Dzień Kapłański oraz jako ksiądz o niezwykłej etnograficznej, archeologicznej i historycznej pasji. To dzięki jego badaniom, wytrwałym poszukiwaniom, krążeniu od jednej do drugiej chłopskiej chałupy i wreszcie publikacjom, uwieczniono świat folkloru i obyczaju przełomu XIX i XX wieku na wsi w regionie kieleckim. Okres Wielkiego Postu, a szczególnie Wielkiego Tygodnia musiał być niezwykle cenny dla badacza

Niedziela Palmowa, nazywana dawniej Kwietną Niedzielą otwiera Wielki Tydzień. Rekwizytem tego dnia, nawiązującym do tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy – była i jest palma. Palmom, o czym pisze ks. Siarkowski, przypisywano dobroczynne właściwości, a zielone gałązki zawsze symbolizowały życie. Palmy zatykano za święte obrazy lub w strzechę, wierzono, że chronią od uderzenia pioruna, a poświęcone „kotki” – od bólu gardła. – „Wróciwszy z kościoła, obrywają kotki z oświęconej wierzby i dają je w chlebie domownikom i bydłu do jedzenia, gdyż jest to, jak powiadają, pierwsze święcone” – pisze kapłan – etnograf. Ks. Siarkowski przytacza również powtarzane ludowe wierzenie, że tego dnia „wszystkie zaklęte skarby po lasach i jaskiniach, których diabli strzegą, są otwarte, ale tylko przez ten czas, gdy kapłan po prosessyi stoi za drzwiami kościoła i czeka, dopóki mu ich organista nie otworzy”. Przypomina również dawny zwyczaj chodzenia z konikiem, gdy chłopcy obchodzili wieś wypraszając datki, a jeden z nich dosiadał kija z końską głową.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję