Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

100% dla Chrystusa – IX Memoriał ku pamięci ks. Zbigniewa Antosza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2016, str. 2

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

memoriał

Archiwum autora

Na pierwszym planie wójt Wiesław Różyński

Na pierwszym planie wójt Wiesław Różyński

Zbyszek był jak meteor. Szybko zabłysnął na ciemnym niebie… i zbyt szybko zgasł. To był wspaniały kapłan i człowiek” – tak wspominają mieszkańcy Dąbrowicy swojego rodaka, ks. Zbigniewa Antosza, który w lipcu 2007 r. zginął, spadając w przepaść, podczas zejścia z alpejskiego szczytu Matterhorn i co roku organizują w swojej miejscowości memoriał ku pamięci „swojego” księdza. Tak było 19 czerwca, kiedy to odbył się IX Memoriał ku pamięci ks. Zbigniewa Antosza – 100% dla Chrystusa. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dąbrowicy, Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy oraz mieszkańców miejscowości.

Memoriał czas zacząć…

Memoriał rozpoczął się od Eucharystii sprawowanej przez kanclerza archidiecezji lubelskiej, ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego, kanclerza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. Michała Maciołka, ks. kan. Czesława Szurana oraz proboszcza parafii w Dąbrowicy ks. Józefa Bednarskiego, który już na wstępie powitał wszystkich zebranych i wspominał postać ks. Zbigniewa. – Bardzo serdecznie i gorąco wszystkich witam – wszystkich, którzy chcą modlić się i wspominać naszego wspaniałego ks. Zbigniewa. Wszystkim życzę, abyśmy dzięki tej Eucharystii i wysiłkowi fizycznemu umacniali tężyznę i fizyczną i duchową. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy i zabawy, aby uczcić pamięć ks. Antosza, który dzięki temu zawsze będzie z nami – mówił na początku Eucharystii ks. Bednarski.

Reklama

Na Eucharystii zgromadzili się parafianie, goście, uczestnicy memoriału, a przede wszystkim rodzina – mama i siostra ks. Zbigniewa Antosza. Tragicznie zmarłego kapłana wspominał również kanclerz archidiecezji lubelskiej ks. Krzysztof Kwiatkowski. – Słowo memoriał wiąże się z pamięcią. Jest próbą ucieleśnienia pewnych rzeczy, którymi ks. Zbyszek żył, bo przecież bardzo cenił sport i tężyznę fizyczną i to było widać w jego życiu. Był też społecznikiem na swój sposób. Naszym społecznościom potrzeba takich imprez, które nas zbliżają, dlatego gratuluję organizatorom i dziękuję za cześć pamięci naszego ks. Zbyszka, a także za to, że udało wam się zbliżyć do siebie całą społeczność, właśnie pod sztandarem pamięci ks. Antosza – mówił do zebranych ks. Kwiatkowski.

Nie bał się tracić

O ks. Antoszu mówił podczas homilii kanclerz naszej diecezji, ks. Michał Maciołek: – Myślę, że dostrzegamy postać drogiego nam wszystkim ks. Zbyszka. Tak jak ja go znałem, to też mogę zaświadczyć i potwierdzić, że on był zawsze człowiekiem, który nie bał się tracić. On pragnął czynić wszystko dla innych – najpierw dla Chrystusa, a to mu pomagało być dla drugiego człowieka. A dowodem na to, że mu się to w życiu udawało, że Bóg mu dawał taką łaskę, jest to, że dzisiaj go tak ciepło wspominamy – wskazał Ksiądz Kanclerz. Ks. Maciołek podkreślał również, że ks. Zbigniew Antosz zostawił po sobie piękne świadectwo swojego życia. – Bo dając – zyskujemy. Wybaczając – otrzymujemy odpuszczenie. Umierając – zmartwychwstajemy do życia wiecznego. Jest w tej modlitwie św. Franciszka krzyż, jest zaparcie się siebie, zostawienie wszystkiego i pójście za Chrystusem. Ze swoim ciężarem i swoją słabością, ale także z wielkim zaufaniem i z chrześcijańską radością, tak jak potrafił to czynić w swoim życiu ks. Antosz. Tak i my – uczmy się takiej postawy życia od Chrystusa, a także od ks. Zbyszka – zachęcał ks. Maciołek.

Integruje pokolenia

Głos zabrał również wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, który wyrażał swoją wdzięczność za życie ks. Zbigniewa, a także wdzięczność wszystkim, którzy o nim pamiętają poprzez organizowanie memoriału. – Ks. Zbyszek Antosz zawsze nas jednoczy. Dziś łączy coraz to nowe pokolenia w integracji, w duchu sportu, roweru, drużyn piłkarskich. Dziękujemy Ci, Księże Zbyszku, że cały czas potrafisz tę społeczność integrować poprzez swoje wsparcie duchowe z nieba, a także poprzez to, że stawiasz na naszej drodze wspaniałych ludzi, którzy co roku organizują ten memoriał. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy chcą ten memoriał organizować i wszystkim, którzy chcą brać w nim udział, ponieważ nie jest im obojętna pamięć naszego wspaniałego księdza alpinisty i sportowca, jakim był ks. Zbyszek – podkreślił Wójt Gminy Biłgoraj.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy memoriału wyruszyli na rajd rowerowy trasą do Pszczelnej, przez Bukową, Szeligę, Ciosmy i Knieję. Rajd zakończył się wspólną agapą, a na zakończenie memoriału odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję