Reklama

Relikwie bł. Piera Giorgia w Polsce

2016-07-05 10:12

Anna Janowska
Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 12

Na Światowe Dni Młodzieży przybędzie do Polski w swoich relikwiach wyjątkowy pielgrzym: bł. Pier Giorgio Frassati, którego Jan Paweł II nazwał „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”

Papież Franciszek w Orędziu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży przywołał postać bł. Piera Giorgia Frassatiego jako przykład młodzieńca, który „zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.

Peregrynacja relikwii bł. Piera Giorgia

Relikwie bł. Piera Giorgia przybędą do Polski 11 lipca br. Ich peregrynacja rozpocznie się w Rybniku w diecezji katowickiej. Samochód z relikwiami przejedzie tego dnia po południu ulicami miasta – w asyście młodzieży na rolkach – do bazyliki św. Antoniego z Padwy. Tam o godz. 18 rozpoczną się Msza św. i czuwanie modlitewne, które potrwa do rana. Na trasie peregrynacji jest 10 polskich miast. Od 23 do 31 lipca relikwie Błogosławionego będą umieszczone w bazylice Trójcy Świętej Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej w Krakowie, gdzie przygotowano specjalny program ich uczczenia, nawiązujący jednocześnie do przypadającego w tym roku 800-lecia Zakonu Dominikanów.

Pełen pasji i życia

W biografii Piera Giorgia Frassatiego i jego rodziny są również polskie wątki. Błogosławiony urodził się w Turynie w 1901 r. w rodzinie, która wiele znaczyła w ówczesnym życiu politycznym i społecznym. Był pełnym radości i pasji życia młodym człowiekiem, a jednocześnie pragnął poświęcić się służbie innym. Podjął studia na Wydziale Górniczym Politechniki Turyńskiej, ponieważ chciał bliżej poznać warunki życia rodzin górniczych. Zachowały się jego listy z 1922 r., kiedy przyjechał do Katowic i zwiedził kopalnię „Ferdynand”. Nie zdążył zrealizować swojego programu – zmarł w 1925 r. na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się podczas odwiedzin chorych w szpitalu. Jego młodsza siostra Luciana wyszła za mąż za polskiego dyplomatę – Jana Gawrońskiego. W latach okupacji mocno angażowała się w pomoc Polakom, współpracowała z podziemiem, a mieszkając we Włoszech, interweniowała w sprawie uwolnienia polskich więźniów, m.in. profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej córka Wanda Gawrońska pomagała z kolei polskim opozycjonistom i wspierała demokratyczne przemiany w Polsce, za co została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Ewangelizacja i miłosierdzie

Pier Giorgio był postacią znaną na długo przed beatyfikacją, której dokonał Jan Paweł II w 1990 r. Dziś Towarzystwa Ciemnych Typów – bo tak nazywa się grupa apostolatu i modlitwy założona przez Piera Giorgia i jego przyjaciół – działają na całym świecie, także w Polsce.

Obecność relikwii Błogosławionego w Polsce jest okazją do szczególnej modlitwy za wstawiennictwem Piera Giorgia Frassatiego i przypomnienia, że w jego biografii były trudne momenty, ale też o tym, że wcześnie wybrał swoją ścieżkę życia, na której najważniejsze były ewangelizacja i miłosierdzie. W ten sposób jego postać wpisuje się w hasło tegorocznych ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Argentynie przybywa ubogich, jest ich już 16 milionów

2019-12-15 18:29

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Buenos Aires (KAI)

W Argentynie przybywa osób ubogich. Według danych zebranych przez tamtejszy uniwersytet katolicki, na dziesięciu mieszkańców kraju, czworo to ludzie biedni. Kościół wzywa do wypracowania paktu społecznego, mającego na celu wsparcie najbardziej potrzebujących.

Margita Kotas

Argentyński Uniwersytet Katolicki ujawnia, że w trzecim kwartale tego roku prawie 40 procent Argentyńczyków, czyli aż 16 milionów ludzi, zostało uznanych za biednych. To najbardziej zatrważające dane w ostatnich 10 latach.

Wśród przyczyn tej sytuacji podaje się kryzys ekonomiczny, który w tym roku jeszcze się pogłębił. Miejscowa waluta, peso argentyńskie, traci na wartości, poziom inflacji wynosi 54 procent. Jednocześnie obniżane są zarobki i wzrasta recesja. Znacząco zwiększa się też poziom ubóstwa wśród klasy średniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem