Reklama

Niedziela Częstochowska

Polska rodzina wdzięczna Bogu

Niedziela częstochowska 28/2016, str. 1, 8

[ TEMATY ]

rodzina

GRAZIAKO

Wyroby Consonni zdrowe i smaczne, elegancko eksponowane i podawane

Wyroby Consonni zdrowe i smaczne, elegancko eksponowane i podawane

Wszyscy znamy wartość rodzinnego domu. Niemniej jednak każdy musi mieć swój pomysł na dom, który przekłada się na codzienność, na dnie i noce, na różne uwarunkowania, sprzyjające bądź nie dalszej wizji domu. Gdyby tak gospodarze chcieli pisać pamiętnik, to wypełniłyby go bardzo różne wspomnienia składające się na ich dom.

Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na dom, który tworzą w Kamyku państwo Halina i Zdzisław Bartelakowie, a którym rozsławiają w najlepszym tego słowa znaczeniu naszą małą ojczyznę – Częstochowę. Otóż 25 lat temu powołali do życia zapewne znaną już dobrze wszystkim firmę Consonni, w którą dziś zaangażowani są także ich synowie, Dominik i Filip, a spośród 110 pracowników firmy gros to osoby z terenu Kamyka i okolic. Reklamą firmy od początku była jakość wyrobów oraz estetyka ich serwowania. Taka reklama nie może zawieść. Toteż produkty Consonni cieszą się zainteresowaniem i uznaniem klientów.

Ale nie mogę nie zwrócić uwagi na inny jeszcze szczegół domu państwa Bartelaków. Nie poprzestali na swoim biznesie, który wymaga niezwykłej pracy, innowacyjności i zaangażowania. Dostrzegają dalszych członków rodziny – przede wszystkim własnej, ale nie tylko – którzy przeżywają trudności i starają się wychodzić im ze swoją pomocą naprzeciw. Jest w Polsce kilka takich rodzinnych firm – jakże to jednak mało wobec potrzeb! Dlatego winno się je ze wszech miar promować.

Reklama

Co jest siłą wspomnianej rodziny? Wartości, które niesie w sobie chrześcijaństwo: pracowitość, rzetelność, uczciwość i dążenie do prawdziwego dobra i piękna. Dlatego z okazji 25 lat istnienia firmy dziękowali Panu Bogu za Jego łaski, które starali się dobrze wykorzystywać, za ludzi, którzy znaleźli się na ich drodze, za sukcesy i przede wszystkim za rodzinę, której członkowie zawsze mogą na siebie liczyć. Jakże budujące jest takie budowanie – nie tylko własnego rodzinnego domu, ale domu polskiego; budowanie, któremu towarzyszą mądrość, głęboka wiara i piękna patriotyczna wizja – pobudzające do myślenia i zachęcające do działań podobnych. Takie domy, także polskie dwory ocaliły Ojczyznę, kiedy wymazano ją z mapy Europy. Takie domy budowały naszą kulturę. W takich domach musi być zawsze miejsce dla Ewangelii, dla krzyża, dla figury Matki Bożej, musi być miejsce dla modlitwy.

Dzisiaj również, gdy różne trendy europejskie próbują nam zawrócić w głowie, trzeba powrócić do świata wartości podstawowych, sprawdzonych w historii i – takich pięknych! Jako dawny duszpasterz sięgam pamięcią do Waszych rodzinnych korzeni, które tworzą wielką sagę rodzinną. Polecam Was Panu Bogu, cytując słowa św. Jana Chryzostoma: „Doxa to Theo panton eneken” (gr.) – Chwała Bogu za wszystko!

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By śmierć wróciła pod strzechy

Niedziela Ogólnopolska 12/2015, str. 46-47

[ TEMATY ]

rodzina

Diana Drubig/Fotolia

Zagadnienie śmierci w wielkopostnym cyklu na temat rodziny może dziwić. Człowiek rodzi się jednak w rodzinie i odchodzi w rodzinie, nawet jeśli z jakiegoś powodu pozostawiono go w samotności szpitalnego łóżka

Niestety, w dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z przypadkami umierania w odosobnieniu. – Nasze społeczeństwo nie jest dość dobrze przygotowane do czuwania przy umierających – mówi ks. prof. Andrzej Szafulski, moralista z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. – Najbliżsi nie wiedzą, jak się zachować, co powiedzieć w ostatnich godzinach życia chorego. Najchętniej oddaliliby od siebie proces jego umierania i towarzyszenie w nim powierzyliby personelowi szpitalnemu. Tymczasem nie mogą stać z boku jako bezradni widzowie. Zaangażowanie winno skupić ich uwagę na człowieku, na historii jego życia, a nie wyłącznie na chorobie. Ostatnie bowiem chwile życia bliskiej osoby są okazją do uzewnętrznienia uczuć, których wcześniej nie zdołano wyrazić. Trzymając osobę umierającą do końca za rękę, można zapewniać o swojej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję