Reklama

Niedziela Wrocławska

Osiem dni, które zmieniają życie

Niedziela wrocławska 28/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum Pielgrzymki Wrocławskiej

Codziennie uczynki miłosierdzia, przejście przez bramę miłosierdzia, zanurzenie w chrzcielnicy, nauka znaku krzyża, wybaczanie w praktyce na Przeprośnej Górce i Msza św. koncelebrowana przez neoprezbiterów. Doświadczeni pątnicy przekonują: Wyrusz z nami, a zobaczysz, że pielgrzymka to 8 dni, które zmieniają życie.

Nowy początek

Organizatorzy dopinają kilkumiesięczne przygotowania, zapisy w pełni, sandały naszykowane do drogi, plecaki prawie spakowane. Wielu nie może doczekać świtu 2 sierpnia, kiedy znów wyruszą w drogę.

Reklama

– Zapraszamy na wędrówkę – nie tylko szlakiem wśród innych, ale przede wszystkim wędrówkę w głąb siebie. Bo pielgrzymka to doświadczenia zmysłowe, ogromne zmęczenie i satysfakcja, że docieramy do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim przemiana i poznanie Tego, dzięki któremu możemy wędrować na co dzień – zapraszają organizatorzy.

Brama Miłosierdzia

W szóstym dniu pielgrzymki, wchodząc do Olesna pielgrzymi nawiedzają najpierw drewniany kościół św. Anny. W tym roku przejdą przez ustawioną tam bramę miłosierdzia, spełniając zachętę papieża Franciszka. Miłosierdzie będzie podczas tych ośmiu dni omawiane w konferencjach, ale także praktykowane: codziennie rano i po południu każdy będzie zachęcany do uczynienia jednego uczynku miłosierdzia względem ducha (rano) i jednego względem ciała (po południu). Kolejność nieprzypadkowa.

Przez chrzest do krzyża

Obok bramy miłosierdzia stanie wielka chrzcielnica – w niej każdy będzie mógł zanurzyć rękę i uczynić znak krzyża. Jak to robić i co oznacza każdy ruch tego gestu wytłumaczą przewodnicy. Ten dzień będzie też nawiązaniem do 1050. rocznicy chrztu Polski.

Namaszczenie, błogosławieństwo i koncert

Reklama

Siemysłów pod Namysłowem będzie miejscem, gdzie kapłani udzielą pielgrzymom sakramentu namaszczenia chorych. W trzecim dniu pielgrzymki, 4 sierpnia w Karwińcu Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem odprawią tegoroczni neoprezbiterzy. Wieczorem radość świętowania dopełni koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jadących na 70 oślętach” i uczta dla ciała: gościnny Karwiniec organizuje grila – w ten sposób niewielka wieś co roku karmi ponad 2000 pielgrzymów.

Możesz pomóc

Formowane są jeszcze szeregi służb niosących pomoc w trakcie drogi – możesz dołączyć. Poszukiwani są wolontariusze do służby medycznej – tu przyda się doświadczenie lekarzy, pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów i studentów tych kierunków. Zadania oferuje służba porządkowa, dbająca o bezpieczeństwo w trakcie drogi. Talenty muzyczne zasilą diakonię muzyczną – poszukiwani są gitarzyści!

* * *

List „Orzecha” do Pielgrzymów Miłosierdzie – druga natura chrześcijanina

Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie podejmował i wciąż podejmuje temat konkretnych uczynków miłosierdzia, wzywając ludzi do ich realizacji. Pielgrzymka Wrocławska będzie dla wszystkich okazją do przypomnienia, że miłosierdzie, które jest Imieniem Boga, ma stać się drugą naturą chrześcijanina – tak, aby w dniu sądu zadecydowało o naszym zbawieniu.
Podczas drogi każdego dnia będziemy rozważać uczynki względem ciała, a po południu względem duszy. Każdego, kto chce na nowo przeżyć i zrozumieć, czym dla niego są uczynki miłosierdzia, zapraszam w sierpniu na szlak pielgrzymkowy.
Główny Przewodnik Pielgrzymki ks. Stanisław Orzechowski

* * *

Informacje ogólne

Pielgrzymka wyruszy po raz 36. z katedry wrocławskiej 2 sierpnia (wtorek) o godz. 6 Przybycie na Jasną Górę i wejście przed obraz Matki Bożej 10 sierpnia (środa) o godz. 9. Msza św. na zakończenie pielgrzymki na wałach jasnogórskich o godz. 11.

Pielgrzym

– powstrzymuje się całkowicie od palenia tytoniu i picia alkoholu

– przestrzega zakazu noclegów koedukacyjnych

– wypełnia polecenia brata przewodnika i jego współpracowników

– przyjmuje w duchu pokuty wszystkie trudy pielgrzymowania.

Wyposażenie

– namiot, śpiwór i karimata

– bagaże zapakowane w worki foliowe, podpisane adresem i numerem grupy

– informacja o przyjmowanych lekach i dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne

– na trasie możliwość zaopatrzenia się w chleb, nabiał i podstawowe artykuły spożywcze.

Zapisy

osobiście: do 31 lipca – w parafiach

30 lipca – 1 sierpnia w godz. 11-17 – w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w DA „Wawrzyny” przy ul. Bujwida 51 mailowo na adres: pielgrzymka@pielgrzymka.pl, telefonicznie: tel. 71 328 47 68 oraz 71 725 67 20.

Koszt

Dzieci i młodzież do ukończenia gimnazjum włącznie – 85 zł. Pozostali uczestnicy – 95 zł
Dla rodzin przewidziane są zniżki.

Więcej informacji: www.pielgrzymka.pl

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: nasze serca na zawsze zostawiamy w tym świętym miejscu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

wikipedia.org

Bazylika Zwiastowania Nazaret

Bazylika Zwiastowania Nazaret

W mozaice Pani Kalwaryjskiej jesteśmy zawarci wszyscy: Polacy żyjący w ojczyźnie i wszyscy wierzący, rozproszeni po całym świecie – mówił w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz w bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie podczas uroczystości poświęcenia wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Emerytowany metropolita krakowski podkreślał, że w nazaretańskiej mozaice zawarta jest „umiłowana cząstka archidiecezji krakowskiej”.

W bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie zgromadzili się wierni uczestniczący w pielgrzymce z polskiej Jerozolimy do Ziemi Świętej, wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem, bp. Kazimierzem Górnym, ojcami i braćmi bernardynami oraz kapłanami diecezjalnymi. Obecni byli także franciszkanie posługujący w Ziemi Świętej, m. in. kustosz sanktuarium w Nazarecie o. Bruno Varriani OFM oraz o. Dobromir Jaszta OFM, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej. Wraz z polskimi pielgrzymami modlili się także twórcy mozaiki Osama Hamdan i Carla Benelli.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję