Reklama

Osiem dni, które zmieniają życie

2016-07-05 11:24

Lilianna Sicińska
Edycja wrocławska 28/2016, str. 4

Archiwum Pielgrzymki Wrocławskiej

Codziennie uczynki miłosierdzia, przejście przez bramę miłosierdzia, zanurzenie w chrzcielnicy, nauka znaku krzyża, wybaczanie w praktyce na Przeprośnej Górce i Msza św. koncelebrowana przez neoprezbiterów. Doświadczeni pątnicy przekonują: Wyrusz z nami, a zobaczysz, że pielgrzymka to 8 dni, które zmieniają życie.

Nowy początek

Organizatorzy dopinają kilkumiesięczne przygotowania, zapisy w pełni, sandały naszykowane do drogi, plecaki prawie spakowane. Wielu nie może doczekać świtu 2 sierpnia, kiedy znów wyruszą w drogę.

– Zapraszamy na wędrówkę – nie tylko szlakiem wśród innych, ale przede wszystkim wędrówkę w głąb siebie. Bo pielgrzymka to doświadczenia zmysłowe, ogromne zmęczenie i satysfakcja, że docieramy do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim przemiana i poznanie Tego, dzięki któremu możemy wędrować na co dzień – zapraszają organizatorzy.

Reklama

Brama Miłosierdzia

W szóstym dniu pielgrzymki, wchodząc do Olesna pielgrzymi nawiedzają najpierw drewniany kościół św. Anny. W tym roku przejdą przez ustawioną tam bramę miłosierdzia, spełniając zachętę papieża Franciszka. Miłosierdzie będzie podczas tych ośmiu dni omawiane w konferencjach, ale także praktykowane: codziennie rano i po południu każdy będzie zachęcany do uczynienia jednego uczynku miłosierdzia względem ducha (rano) i jednego względem ciała (po południu). Kolejność nieprzypadkowa.

Przez chrzest do krzyża

Obok bramy miłosierdzia stanie wielka chrzcielnica – w niej każdy będzie mógł zanurzyć rękę i uczynić znak krzyża. Jak to robić i co oznacza każdy ruch tego gestu wytłumaczą przewodnicy. Ten dzień będzie też nawiązaniem do 1050. rocznicy chrztu Polski.

Namaszczenie, błogosławieństwo i koncert

Siemysłów pod Namysłowem będzie miejscem, gdzie kapłani udzielą pielgrzymom sakramentu namaszczenia chorych. W trzecim dniu pielgrzymki, 4 sierpnia w Karwińcu Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem odprawią tegoroczni neoprezbiterzy. Wieczorem radość świętowania dopełni koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jadących na 70 oślętach” i uczta dla ciała: gościnny Karwiniec organizuje grila – w ten sposób niewielka wieś co roku karmi ponad 2000 pielgrzymów.

Możesz pomóc

Formowane są jeszcze szeregi służb niosących pomoc w trakcie drogi – możesz dołączyć. Poszukiwani są wolontariusze do służby medycznej – tu przyda się doświadczenie lekarzy, pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów i studentów tych kierunków. Zadania oferuje służba porządkowa, dbająca o bezpieczeństwo w trakcie drogi. Talenty muzyczne zasilą diakonię muzyczną – poszukiwani są gitarzyści!

* * *

List „Orzecha” do Pielgrzymów Miłosierdzie – druga natura chrześcijanina

Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie podejmował i wciąż podejmuje temat konkretnych uczynków miłosierdzia, wzywając ludzi do ich realizacji. Pielgrzymka Wrocławska będzie dla wszystkich okazją do przypomnienia, że miłosierdzie, które jest Imieniem Boga, ma stać się drugą naturą chrześcijanina – tak, aby w dniu sądu zadecydowało o naszym zbawieniu.
Podczas drogi każdego dnia będziemy rozważać uczynki względem ciała, a po południu względem duszy. Każdego, kto chce na nowo przeżyć i zrozumieć, czym dla niego są uczynki miłosierdzia, zapraszam w sierpniu na szlak pielgrzymkowy.
Główny Przewodnik Pielgrzymki ks. Stanisław Orzechowski

* * *

Informacje ogólne

Pielgrzymka wyruszy po raz 36. z katedry wrocławskiej 2 sierpnia (wtorek) o godz. 6 Przybycie na Jasną Górę i wejście przed obraz Matki Bożej 10 sierpnia (środa) o godz. 9. Msza św. na zakończenie pielgrzymki na wałach jasnogórskich o godz. 11.

Pielgrzym

– powstrzymuje się całkowicie od palenia tytoniu i picia alkoholu

– przestrzega zakazu noclegów koedukacyjnych

– wypełnia polecenia brata przewodnika i jego współpracowników

– przyjmuje w duchu pokuty wszystkie trudy pielgrzymowania.

Wyposażenie

– namiot, śpiwór i karimata

– bagaże zapakowane w worki foliowe, podpisane adresem i numerem grupy

– informacja o przyjmowanych lekach i dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne

– na trasie możliwość zaopatrzenia się w chleb, nabiał i podstawowe artykuły spożywcze.

Zapisy

osobiście: do 31 lipca – w parafiach

30 lipca – 1 sierpnia w godz. 11-17 – w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w DA „Wawrzyny” przy ul. Bujwida 51 mailowo na adres: pielgrzymka@pielgrzymka.pl, telefonicznie: tel. 71 328 47 68 oraz 71 725 67 20.

Koszt

Dzieci i młodzież do ukończenia gimnazjum włącznie – 85 zł. Pozostali uczestnicy – 95 zł
Dla rodzin przewidziane są zniżki.

Więcej informacji: www.pielgrzymka.pl

Tagi:
pielgrzymka

Reklama

Piękny jubileusz

2019-12-04 07:37

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 49/2019, str. I

Maria Fortuna-Sudor
Chrześcijańscy przedsiębiorcy w procesji z darami ofiarnymi

Dwa dni trwała XVI Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców Duszpasterstwa „Talent”, a motywem przewodnim był jubileusz 20-lecia działalności. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę 30 listopada (w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach) od cyklu konferencji poświęconych tematyce związanej z wartościami chrześcijańskimi w biznesie. Z kolei w godzinach popołudniowych był czas składania świadectw przedsiębiorców i dyskusje wokół tematu: „Zostać liderem, pozostać sługą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niedziela radości

Damian Kwiatkowski

BOŻENA SZTAJNER

Gaudete – to łacińska nazwa trzeciej niedzieli Adwentu, pochodząca od pierwszego słowa antyfony rozpoczynającej tego dnia Liturgię Eucharystyczną. Słowo to pochodzi od łacińskiego czasownika „gaudere” i jest wezwaniem do radości: Radujcie się ! Jej przyczyną ma być odnowienie świadomości, że Bóg jest blisko nas, że jest z nami, że stał się naszym bratem. Tego dnia w liturgii używa się szat koloru różowego (stosuje się je jeszcze tylko w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę laetare). Papież Paweł VI w 1975 r. w adhortacji apostolskiej „Gaudete in Domino” (O radości chrześcijańskiej) pisał: „Należy rozwijać w sobie umiejętność radowania, cieszenia się, korzystania z wielorakich radości ludzkich, jakich Bóg Stwórca użycza nam na tę doczesną pielgrzymkę”. Jeszcze bardziej będziemy się radować, gdy odkryjemy prawdę o tym, że Chrystus wciąż do nas przychodzi. Wtedy przepełni nas radość płynąca ze świadomości, że stoi On także u podwoi naszego serca i kołacze. Otwórzmy na oścież drzwi Chrystusowi. Najważniejsze rozgrywa się przecież w głębinach naszego serca. Może ono stać się Betlejem, gdzie zamieszka Emmanuel – Bóg z nami. Znajdźmy w tę niedzielę chwilę czasu, by Go ugościć. Papież Jan XXIII powiedział, że do Nieba nie wpuszczają ponuraków, tylko ludzi, którzy umieją się cieszyć. Oby nie okazało się, że nie nadajemy się do Nieba, ponieważ nie umiemy się cieszyć, bo zapomnieliśmy, jak to się robi. Usłyszmy więc to dzisiejsze wezwanie Kościoła: Bądź radosny! Nie zamykaj się w samotności i smutku. Jezus jest z Tobą!

Adwent przygodnie napotkanemu katolikowi niejednokrotnie kojarzy się tylko i wyłącznie z okresem przed Bożym Narodzeniem, jako czas przygotowania do świąt. Niekiedy też, niestety, bywa on postrzegany jako okres swoistej pokuty i postu, co jest jak najbardziej błędnym przeświadczeniem.
Ogólnie możemy powiedzieć, że Adwent jest czasem pobożnego i radosnego oczekiwania na pojawienie się Jezusa Syna Bożego. Obecnie przeżywamy jego trzecią niedzielę, w której manifestujemy naszą radość z bliskości Pana. Już bowiem w pierwszej antyfonie mszalnej Kościół dziś ogłasza: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko” (Flp 4, 4n). Po łacinie zawołanie to zaczyna się słowami: „Gaudete in Domino”. Dlatego często obecną niedzielę nazywamy „niedzielą gaudete”, czyli po prostu „niedzielą radości”.
Istnieje jeszcze jedna, dość intrygująca, nazwa tej niedzieli. Bywa ona bowiem nazywana „niedzielą różową”. Określenie to wywodzi się od koloru szat liturgicznych przewidzianych na ten dzień. Otóż, jest to właśnie kolor różowy. W całym roku liturgicznym stosuje się go tylko dwa razy (poza niedzielą gaudete, używa się go w tzw. niedzielę laetare, którą jest czwarta niedziela Wielkiego Postu).
W Adwencie szaty liturgiczne mają zazwyczaj kolor fioletowy, który w jasnym świetle wydaje się przybierać barwę różową. Dobór koloru wynika z jego skojarzenia z widokiem nieba o świcie. Wyobraża on blask przyjścia Jezusa Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Przychodzący Zbawiciel jest bowiem dla nas Światłością, podobnie jak wschodzące Słońce. Właśnie tego typu porównanie odnajdujemy np. w tzw. Pieśni Zachariasza: „nawiedzi nas Słońce Wschodzące z wysoka, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają” (Łk 1, 78n).
Wspólnota kościelna rozumie znaczenie wyjątkowego charakteru Adwentu jako czasu przygotowania do przyjęcia prawdy o Wcieleniu Boga. Dlatego też umieszcza ona adwentowe niedziele wysoko w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. Oznacza to, że nie wolno nam zrezygnować z celebrowania „niedzieli gaudete” na rzecz np. parafialnych uroczystości odpustowych. Radość płynąca ze zbliżających się świąt nie wynika z emocjonalnych uniesień, lecz bierze się z autentycznych religijnych przeżyć. Sam Adwent zaś ukazuje nam prawdziwą radość bycia chrześcijaninem, który oczekuje pojawienia się swojego jedynego Pana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Brazylii Adwent to czas pomocy ubogim

2019-12-15 18:43

Zdzisław Malczewski SChr/vaticannews.va / Brasília (KAI)

Dla Brazylijczyków czas Adwentu wiąże się z modlitwą i pomocą potrzebującym. Organizowane są zbiórki produktów żywnościowych oraz ubrań, w które włączają się parafie, wspólnoty, a nawet supermarkety i prywatne przedsiębiorstwa.

Margita Kotas

Episkopat opracował też specjalną nowennę, która ma pomóc wiernym przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. W specjalnej broszurce znajdziemy nie tylko modlitwy na każdy dzień, ale też propozycje konkretnych darów dla ubogich.

„Zebrani w rodzinie przygotowując przyjście Pana” - to temat tegorocznej nowenny opracowanej przez Krajową Konferencję Biskupów Brazylii. Ma ona na celu pogłębienie więzi wspólnot wiary, aby stawały się gościnnymi i otwartymi „domami”, w których wszyscy będą się czuli jak bracia i siostry.

Na ostatni dzień odprawianej nowenny poszczególne rodziny przynoszą kanapki, słodycze, napoje chłodzące, aby w ten sposób przy skromnym posiłku wyrazić ducha wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem