Reklama

Polska

Dominikanie przestrzegają przed działalnością ks. Wojciecha Gołaskiego

- Przestrzegam przed uczestnictwem w celebracjach liturgicznych i działalności organizowanej przez ks. Wojciecha Gołaskiego. Inicjatywy podejmowane przez ks. Gołaskiego są prowadzone bez współpracy i akceptacji ze strony Zakonu - napisał o. Szymon Popławski OP w komunikacie wydanym przez Polską Prowincję zakonu dominikanów. Przypomina, że ks. Gołaski został wydalony z zakonu kaznodziejskiego, obowiązuje go zakaz wykonywania święceń a jako członek Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X znajduje się w schizmie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat Prowincji ws. ks. Wojciecha Gołaskiego

W związku z duszpasterską aktywnością ks. Wojciecha Gołaskiego i pojawiającymi się pytaniami o jego sytuację kanoniczną, w imieniu o. Prowincjała przekazuję następujące informacje:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Ks. Wojciech Gołaski na mocy dekretu Mistrza Zakonu został wydalony z Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanie). Decyzja ta stała się prawomocna w październiku 2025 roku. W konsekwencji ks. Gołaski utracił wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przynależności do Zakonu, w tym również prawo do noszenia habitu dominikańskiego oraz do występowania jako dominikanin.

2. W związku z wydaleniem z Zakonu ks. Wojciecha Gołaskiego obowiązuje zakaz wykonywania święceń wynikający z kan. 701 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

3. Zadeklarowane wcześniej przez ks. Wojciecha Gołaskiego przejście „pod jurysdykcję” Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X nie wpływa na skutki wynikające z kan. 701 Kodeksu Prawa Kanonicznego, a zatem nie uchyla zakazu wykonywania święceń. W tym kontekście przypominam treść Noty Wyjaśniającej Dykasterii Nauki Wiary z dnia 2 lipca 2026 r.:

Reklama

„Duchowni należący do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X znajdują się w schizmie i dlatego należy ich uważać za schizmatyków (por. Ecclesia Dei, nr 5 c; Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych, Nota wyjaśniająca dotycząca ekskomuniki za schizmę, w którą popadają członkowie ruchu biskupa Marcela Lefebvre’a, 24.08.1996, nr 5-6). W związku z tym podlegają oni ekskomunice przewidzianej przez prawo kanoniczne (kan. 1364 § 1 KPK).”

4. W związku z zakazem wykonywania święceń wynikającym z kan. 701 Kodeksu Prawa Kanonicznego, a także w świetle Noty Wyjaśniającej Dykasterii Nauki Wiary z dnia 2 lipca 2026 r., informuję, że ks. Wojciech Gołaski sprawuje sakramenty w sposób niegodziwy, a sakrament pokuty udzielany przez niego oraz małżeństwa, przy zawieraniu których asystowałby, są nieważne.

W związku z powyższym przestrzegam przed uczestnictwem w celebracjach liturgicznych i działalności organizowanej przez ks. Wojciecha Gołaskiego. Inicjatywy podejmowane przez ks. Gołaskiego są prowadzone bez współpracy i akceptacji ze strony Zakonu.

Szymon Popławski OP

socjusz prowincjała

3 lipca 2026, 15:00

2026-07-03 16:22

Ocena: +46 -8

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa w Roku Miłosierdzia

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

komunikat

KRZYSZTOF KUNERT

Komunikat przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Jerzego Mazura SVD z okazji 17. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa w Roku Miłosierdzia. Drodzy bracia kapłani! Umiłowani bracia i siostry w Chrystusie! Przyjaciele misjonarzy! Drodzy kierowcy i użytkownicy dróg!
CZYTAJ DALEJ

Św. Wawrzyniec

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Wawrzyniec

TD

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie
10 sierpnia obchodzimy wspomnienie św. Wawrzyńca, męczennika. Kościół pod wezwaniem tego świętego znajduje się w Brzostowie, dawnej wsi - dziś spokojnej, peryferyjnej dzielnicy Głogowa. Geneza tej świątyni sięga XIV w., choć jej obecny budynek pochodzi z początków XVI stulecia. O patronie tej świątyni przetrwało niewiele informacji, ale te które dotarły z zamierzchłej przeszłości, jednoznacznie wskazują, że był on osobą w pełni zasługującą na miano ucznia Pana Jezusa, a jego wierność Kościołowi budzi podziw i szacunek do dziś...
CZYTAJ DALEJ

Rzym: coraz mniej ślubów, rośnie boom na imprezy rozwodowe

2026-08-10 14:26

Magdalena Pijewska

Rzymianie coraz rzadziej stają na ślubnym kobiercu. Liczba zawieranych przez nich małżeństw systematycznie spada, rośnie za to liczba imprez z okazji rozwodu, do których przypisywana jest specjalna świecka tradycja.

Rzymski dziennik „Il Messaggero” określił te trendy mianem zmiany kulturowej. Pokazuje ona, że młodzi Rzymianie częściej wybierają luźniejsze formy współżycia lub odkładają decyzję o formalnym związku na późniejszy wiek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję