Reklama

Szczyt polskiego sukcesu

Warszawski szczyt państw członkowskich Sojuszu Północno-atlantyckiego zakończył się sukcesem militarnym i organizacyjnym. Polska otrzymała wszystko, co chciała, a nawet trochę więcej

Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 5

Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Ponad 2100 delegatów, w tym 18 prezydentów, 21 szefów rządów oraz 80 ministrów – to tylko kilka liczb, które wskazują na skalę przedsięwzięcia. Zaangażowane były prawie wszystkie służby, policja i wojsko, a przestrzeń powietrzną nad miastem monitorowały wojskowe śmigłowce i drony.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował Andrzejowi Dudzie za doskonałą organizację przedsięwzięcia oraz podkreślił, że dwudniowe spotkanie przywódców państw członkowskich pokazało jedność sojuszu.

Reklama

Logistyczny sukces nie pozostawia wątpliwości, ale o wiele ważniejsze są decyzje polityczno-militarne. I tu zmiany są naprawdę historyczne. W Polsce będzie stacjonował batalion sił NATO, którego dowództwo obejmą Amerykanie. Znajdzie się też część brygady pancernej, której dowództwo także znajdować się będzie w naszym kraju.

Z punktu widzenia naszego regionu warszawski szczyt jest przełomowy. Warszawie bowiem zależało przede wszystkim na wojskach amerykańskich. – Chcemy potwierdzić zobowiązania USA na rzecz bezpieczeństwa Polski. Jako sojusznik trwamy przy przestrzeganiu artykułu 5. To nie tylko słowa, ale także czyny – mówił amerykański prezydent Barack Obama. Oznacza to, że w Polsce będzie stacjonować kilka tysięcy żołnierzy. – Dzięki temu Polska przestała być członkiem NATO drugiej kategorii. Teraz nie tylko będziemy mieć gwarancje polityczne, ale także realne wsparcie militarne naszych sojuszników – podkreśla minister Antoni Macierewicz, szef MON.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Barack Obama złożył jeszcze jedną ważną obietnicę, która wykracza poza ramy szczytu NATO. Przedstawił ofertę dla Polski, dotyczącą dywersyfikacji dostaw energii. Tym samym dał do zrozumienia, że USA będzie eksportować gaz do Polski. Amerykański prezydent traktuje bowiem bezpieczeństwo energetyczne jako jeden z elementów bezpieczeństwa w naszym regionie. – Myślę, że prezydent USA zaskoczył w ten sposób Putina. Konsekwencją tej decyzji może być spadek cen gazu na rynku europejskim – mówi prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Sukces szczytu NATO ma wielu ojców. W przygotowanie i koordynowanie przedsięwzięcia zaangażowane były szczególnie trzy resorty: MON, MSZ i MSWiA. Największą pracę wykonał jednak gospodarz szczytu i zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Andrzej Duda. Tuż po swoim zaprzysiężeniu rozpoczął on tournée po światowych stolicach. W sumie odbył aż 50 spotkań nt. bezpieczeństwa Polski i jej sąsiadów. – To wielki sukces prezydenta Dudy, który już jako elekt rozpoczął starania, aby decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki została podjęta w Warszawie – mówi minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta RP.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję