Reklama

Szczyt polskiego sukcesu

2016-07-13 09:00

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 5

Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Warszawski szczyt państw członkowskich Sojuszu Północno-atlantyckiego zakończył się sukcesem militarnym i organizacyjnym. Polska otrzymała wszystko, co chciała, a nawet trochę więcej

Ponad 2100 delegatów, w tym 18 prezydentów, 21 szefów rządów oraz 80 ministrów – to tylko kilka liczb, które wskazują na skalę przedsięwzięcia. Zaangażowane były prawie wszystkie służby, policja i wojsko, a przestrzeń powietrzną nad miastem monitorowały wojskowe śmigłowce i drony.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował Andrzejowi Dudzie za doskonałą organizację przedsięwzięcia oraz podkreślił, że dwudniowe spotkanie przywódców państw członkowskich pokazało jedność sojuszu.

Logistyczny sukces nie pozostawia wątpliwości, ale o wiele ważniejsze są decyzje polityczno-militarne. I tu zmiany są naprawdę historyczne. W Polsce będzie stacjonował batalion sił NATO, którego dowództwo obejmą Amerykanie. Znajdzie się też część brygady pancernej, której dowództwo także znajdować się będzie w naszym kraju.

Reklama

Z punktu widzenia naszego regionu warszawski szczyt jest przełomowy. Warszawie bowiem zależało przede wszystkim na wojskach amerykańskich. – Chcemy potwierdzić zobowiązania USA na rzecz bezpieczeństwa Polski. Jako sojusznik trwamy przy przestrzeganiu artykułu 5. To nie tylko słowa, ale także czyny – mówił amerykański prezydent Barack Obama. Oznacza to, że w Polsce będzie stacjonować kilka tysięcy żołnierzy. – Dzięki temu Polska przestała być członkiem NATO drugiej kategorii. Teraz nie tylko będziemy mieć gwarancje polityczne, ale także realne wsparcie militarne naszych sojuszników – podkreśla minister Antoni Macierewicz, szef MON.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Barack Obama złożył jeszcze jedną ważną obietnicę, która wykracza poza ramy szczytu NATO. Przedstawił ofertę dla Polski, dotyczącą dywersyfikacji dostaw energii. Tym samym dał do zrozumienia, że USA będzie eksportować gaz do Polski. Amerykański prezydent traktuje bowiem bezpieczeństwo energetyczne jako jeden z elementów bezpieczeństwa w naszym regionie. – Myślę, że prezydent USA zaskoczył w ten sposób Putina. Konsekwencją tej decyzji może być spadek cen gazu na rynku europejskim – mówi prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Sukces szczytu NATO ma wielu ojców. W przygotowanie i koordynowanie przedsięwzięcia zaangażowane były szczególnie trzy resorty: MON, MSZ i MSWiA. Największą pracę wykonał jednak gospodarz szczytu i zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Andrzej Duda. Tuż po swoim zaprzysiężeniu rozpoczął on tournée po światowych stolicach. W sumie odbył aż 50 spotkań nt. bezpieczeństwa Polski i jej sąsiadów. – To wielki sukces prezydenta Dudy, który już jako elekt rozpoczął starania, aby decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki została podjęta w Warszawie – mówi minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta RP.

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: Trwają przygotowania do 42. Europejskiego Spotkania Młodych

2019-10-17 10:55

xrk (KAI) / Wrocaw

Stolica Dolnego Śląska już za dwa miesiące po raz trzeci będzie gościć kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi – uczestników zapoczątkowanej przez brata Rogera, założyciela wspólnoty z Taizé, Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. – Proszę o wielkoduszną gościnność i otwarcie waszych domów do młodzieży – napisał w liście do Dolnoślązaków abp Józef Kupny.

Maciej Biłas / photo on flickr

Arcybiskupa będzie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej w najbliższą niedzielę. Pasterz Kościoła wrocławskiego w spotkaniu Taizé widzi ogromną szansę na nowy impuls dla duszpasterstwa młodzieży w parafiach i apeluje o zaangażowanie duchownych, wspólnot zakonnych i grup młodzieżowych w organizację „pielgrzymki zaufania przez ziemię”. – To ogromna radość, nobilitacja, wyzwanie i szansa – ocenia w rozmowie z KAI decyzję Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé o wyborze Wrocławia jako miejsca organizacji spotkania pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając, że wprawdzie stolica Dolnego Śląska gościła już uczestników Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię w 1989 i 1995 r. jednak w tym czasie miasto bardzo się zmieniło.

– Młodzi przyjadą do tego samego Wrocławia, ale to już nie jest taki sam Wrocław – mówi abp Kupny, dodając: – Jan Paweł II mówił, że do Taizé przybywa się jak do źródła. Zatem musimy zrobić wszystko, by to źródło, jakim jest Ewangelia, wystrzeliło właśnie we Wrocławiu. Hierarcha podkreśla przy tym, że równocześnie z przygotowaniami zewnętrznymi, dotyczącymi przygotowania miejsc na modlitwę czy spotkania, należy zadbać o to, by ci, którzy przyjadą do Wrocławia spotkali w tym mieście ludzi żyjących Bogiem, wybierających miłość i promieniujących bezgraniczną dobrocią. – Aby to zapewnić musimy odnowić w sobie życie słowem Bożym – zaznacza abp Kupny.

Duchowny zauważa także, że od kiedy posługuje na Dolnym Śląsku wiele razy doświadczył ogromnej wrażliwości mieszkańców na potrzeby drugiego człowieka, ich otwartości oraz gotowości włączania się w inicjatywy, podejmowane przez Kościół. – Wspomnę jedynie o dwóch wydarzeniach. Pierwsze to akcja „Dar dla Aleppo” w czasie której w bardzo szybkim czasie zebraliśmy pieniądze na wyposażenie szpitala w tym zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście. Drugie to Światowe Dni Młodzieży. Wówczas nasza archidiecezja przyjęła ponad 15 tysięcy pielgrzymów z 40 krajów świata – mówił abp Kupny, dodając: "W naszej tradycji czas Świąt Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem, w którym otwieramy szeroko serca na drugiego człowieka. Nie chcemy, by ktoś był w tym okresie sam. Myślę, że będąc `na świeżo` po doświadczeniu Bożego Narodzenia otworzymy nasze domy dla pielgrzymów, którzy odwiedzą Wrocław. Znam mieszkańców Dolnego Śląska i wiem, że staną na wysokości zadania".

Za początek działalności wspólnoty w Taizé przyjmuje się rok 1944. Wtedy brat Roger, przybył z kilkoma braćmi do francuskiej wioski. Pięć lat później złożyli śluby zakonne, poprzez które zobowiązali się do życia we wspólnocie. Z czasem wspólnota się powiększała. Dziś skupia braci reprezentujących kilkadziesiąt narodowości. Żyją oni dzięki własnej pracy, dzieląc się jej owocami z innymi ludźmi. Bracia przez cały rok przyjmują młodych, którzy uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach. Każdego dnia trzykrotnie w kościele odbywa się modlitwa, która jest połączona ze śpiewami znanymi na całym świecie. Brat Roger zainicjował także Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię", której owocem są Europejskie Spotkania Młodych, odbywające się każdego roku w jednym z miast Europy.

Uczestnicy tych spotkań wspólnie modlą się, rozważają Słowo Boże, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozmawiają na różne tematy: duchowe, społecznej, czy artystyczne. Spotkanie we Wrocławiu rozpocznie się 28 grudnia 2019 r. i potrwa do 1 stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem