Reklama

Zgodnie z wolą papieża Franciszka

2016-07-13 09:00

Red.
Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 8

Centralnym punktem pobytu Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze 28 lipca br. będzie Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim, stanowiąca dziękczynienie za chrzest Polski. – Wybór Jasnej Góry i przewodniczenie narodowej Mszy św. w 1050. rocznicę Chrztu Polski jest osobistą decyzją Papieża – powiedział abp Wacław Depo w Warszawie podczas konferencji prasowej dotyczącej pobytu Franciszka w Częstochowie, w której uczestniczyli przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i Klasztoru Jasnogórskiego. Abp Depo wyjaśnił, że motywem decydującym o przybyciu Papieża na Jasną Górę jest jego pobożność maryjna. Metropolita Częstochowski ujawnił, że podczas wizyty „ad limina”, a więc jeszcze przed ustaleniem programu pielgrzymki do Polski, kiedy przedstawił się jako metropolita częstochowski, Ojciec Święty powiedział: „Spójrz w oblicze Matki Bożej i powiedz Jej o mnie”. I dodał, że 28 lipca br. Ojciec Święty będzie mógł uczynić to osobiście podczas modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zaznaczył, że wizyta papieża Franciszka będzie w pewnym sensie wypełnieniem pragnienia Pawła VI, by w 1966 r. uczestniczyć w obchodach Millennium Chrztu Polski. Niestety, komunistyczne władze nie pozwoliły mu na przyjazd do naszego kraju. Pielgrzymkę Franciszka można więc odczytywać jako dokończenie misji Pawła VI.

Papież przybędzie na Jasną Górę helikopterem w czwartek 28 lipca rano. Najpierw pomodli się w ciszy przed ikoną Matki Bożej Jasnogórskiej, a następnie będzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim i wygłosi homilię.

Reklama

Jasna Góra przygotowała specjalny dar duchowy dla Franciszka. Jest to nowenna nocnych czuwań przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, obejmujących intencje Ojca Świętego. Nowenna rozpocznie się 18 lipca. Na pamiątkę swej wizyty na Jasnej Górze Papież otrzyma krzyż chrzcielny, wykonany z ponadtysiącletniego drewna.

Ks. prał. Andrzej Kuliberda – wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego częstochowskiej Kurii, reprezentujący komitet organizacyjny papieskiej wizyty, zapewnił, że Częstochowa na przyjazd Franciszka jest bardzo dobrze przygotowana logistycznie i technicznie. Powiadomił, że na Mszę św. nie ma kart wstępu. Są przewidziane jedynie małe sektory wydzielone dla reprezentantów diecezji, koncelebransów, szafarzy Komunii św. i osób niepełnosprawnych.

Plac przed Szczytem Jasnogórskim wyznaczono jako strefę „0”. Będzie ona dostępna dla wszystkich – o zajęciu miejsca zdecyduje kolejność przybycia wiernych. Tereny przy jasnogórskich błoniach będą stanowiły kolejne strefy dostępne dla pielgrzymów. Z 10 telebimów wierni będą mogli śledzić przebieg Mszy św. Na placu staną m.in. 4 dodatkowe podia, które pozwolą lepiej widzieć ołtarz – poinformował o. Czesław Brud, administrator jasnogórskiego klasztoru.

Ks. Mariusz Frukacz – redaktor „Niedzieli” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej omówił rolę mediów katolickich: Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wraz ze studiem telewizyjnym i radiowym, Archidiecezjalnego Radia Fiat i Radia Jasna Góra w przekazywaniu informacji nt. pielgrzymki papieża Franciszka do Częstochowy.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

CIDSE apeluje o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem

2019-06-16 20:10

ts / Bruksela (KAI)

Sekretarz generalna Katolickiego Stowarzyszenia Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) Josianne Gauthier zaapelowała o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem. W dniach 20 i 21 czerwca w Brukseli odbędzie się konferencja unijnych szefów państw i rządów przed planowanym na 23 września szczytem w sprawie zmian klimatycznych.

pixabay.com

Ludzie w Europie i Ameryce Północnej jeszcze nie odczuwają w swoim życiu codziennym, jak pilnym problemem jest kryzys klimatyczny, powiedziała Kanadyjka w rozmowie z niemiecką agencja katolicką KNA 16 czerwca w Brukseli. Ale – dodała – jeśli ktoś żyje w regionie Pacyfiku, w Ameryce Południowej czy Afryce, odczuwa to każdego dnia.

Pod pojęciem „neutralności klimatycznej” należy rozumieć taką formę działania człowieka na Ziemi, która nie powoduje żadnej emisji „netto” gazów cieplarnianych: chodzi o ograniczenie emisji i wyrównanie jej poziomu z poziomem pochłaniania (dotyczy to przede wszystkim CO2) oraz stosowanie (głównie w przemyśle) różnorodnych mechanizmów kompensujących emisję gazów cieplarnianych, takich jak limity emisji i różnorodne formy handlu nimi.

Sekretarz generalna CIDSE uważa, że „musimy odejść od modelu wzrostu gospodarczego, gdyż dokładnie wiemy, że ten model prowadzi nas do ściany”. Celem natomiast powinien być powolny i systematyczny wzrost. Jednocześnie zwróciła uwagę, że środki podejmowane przeciwko zmianom klimatycznym nie mogą naruszać praw człowieka, nie mogą też tworzyć nierówności społecznych: „Jeśli na przykład chcemy wspierać energie alternatywne, to dla budowy elektrowni wiatrowych nie możemy wykorzystywać surowców spornych”.

Jako organizacja katolicka CIDSE wprowadza do rozmów na ten temat kwestie moralne i podkreśla aspekt sprawiedliwości. Gauthier wyjaśniała, że „chodzi tu o niesprawiedliwości gospodarcze, historyczne i geograficzne, a także niesprawiedliwości międzypokoleniowe oraz między mężczyznami i kobietami”.

CIDSE jest związkiem 18 katolickich organizacji na rzecz rozwoju z Ameryki Północnej i Europy, działających w 120 krajach świata. Przed zaplanowanym na 23 września szczytem klimatycznym, w dniach 20 i 21 czerwca szefowie państw i rządów będą rozmawiali o roli Unii Europejskiej w walce ze zmianami klimatycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem