Reklama

W gościnę do „Śląska”

2016-07-13 09:00

Anna Janowska
Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 56

„Śląsk” jest jednym z nielicznych zespołów, które świętują nie tylko jubileusze, ale każde urodziny. Co więcej, to sam solenizant obdarowuje gości prezentami w czasie Wielkiego Pikniku Artystycznego – Święta „Śląska”

W tym roku zespół obchodził swoje 63. urodziny i tradycji plenerowego świętowania z tysiącami fanów w siedzibie gospodarza stało się zadość. W dniach 1-3 lipca br. park i pałac w Koszęcinie zapełniły się gośćmi – tymi, którzy od dawna znają zespół, i tymi, którzy chcieli po raz pierwszy zobaczyć go na żywo i dotknąć jego legendy.

Co widać z wieży?

Przy okazji bytności w siedzibie „Śląska” warto wspiąć się krętymi schodami na pałacową wieżę, by ogarnąć wzrokiem cały obiekt – neoklasycystyczny pałac z otaczającym go parkiem krajobrazowym. Pałac stał się siedzibą „Śląska” w 1953 r., a jego twórca – prof. Stanisław Hadyna w książce „W pogoni za wiosną” wspominał, jak z grupą przypadkowych tragarzy osobiście wnosił na pierwsze piętro dwa zdobyczne fortepiany. Z wieży widać dwa pawilony, które noszą imiona ważnych dla zespołu osób: Elwiry Kamińskiej – choreografki i Adolfa Dygacza – muzykologa i etnografa, a także dawną pałacową kaplicę, przekształconą w kameralną salę koncertową. W parku znajduje się ławeczka poświęcona prof. Hadynie, który z nieodłączną fajką studiuje partyturę. Dookoła park, a dalej zielony pierścień lasów sosnowych, którym Koszęcin zawdzięcza swój uzdrowiskowy niemal klimat. Pałac ma swoją legendę o białej damie i bliższą prawdy historię o tym, że to tutaj królowa Marysieńka oczekiwała na powrót spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego w 1683 r.

To nie był „chudy” sezon

Zakończony sezon obfitował w ważne wydarzenia, m.in. dwukrotne występy za oceanem. W grudniu ub.r. chór i orkiestra „Śląska” występowały w Kanadzie i USA, a trasa świątecznych koncertów kolędowych prowadziła m.in. przez: Detroit, Chicago, Cleveland, Nowy Jork oraz narodowe sanktuarium Matki Bożej w Doylestown, czyli Amerykańską Częstochowę. Amerykańska publiczność spotkała się ze „Śląskiem” również w kwietniu br. Artyści baletu spędzili blisko miesiąc w Branson w stanie Missouri, występując w ramach festiwalu Silver Dollar City World-Fest.

Reklama

Widzowie w całym kraju oklaskiwali zespół za barwne i dynamiczne programy: „A to Polska właśnie”, „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”, „W Europie ze «Śląskiem»”, „Kilar”, „Narodziła nam się dobroć” oraz koncerty chóralne.

Ludzie „Śląska”

Zespół to artyści baletu, chóru i orkiestry, a także osoby pracujące poza sceną. Aby tancerze mogli bezpiecznie wykonywać skomplikowane ewolucje, muszą mieć dobrze przygotowaną scenę. W czasie występu artyści przebierają się nawet 12 razy – odpowiedni kostium musi czekać na wykonawcę, a każdy jego detal musi być na swoim miejscu. Na udany występ składają się także światło, dźwięk, transport i wiele innych elementów, o które trzeba perfekcyjnie zadbać.

Tegoroczne święto jak zawsze było okazją, by podziękować wszystkim, którzy pracują na światową markę „Śląska”. Podczas koncertu galowego honorowi goście: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Wójcik, I wicewojewoda śląski – Jan Chrząszcz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk i członek Zarządu Województwa Śląskiego – Henryk Mercik wręczyli pracownikom odznaczenia państwowe i wojewódzkie: złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa śląskiego”.

Na zakończenie uroczystości na scenie pojawiły się dwa torty. Okazało się bowiem, że urodziny obchodzi nie tylko „Śląsk”, ale także jego dyrektor Zbigniew Cierniak. Do życzeń dla dyrektora dołączono również gratulacje z okazji powołania go przez Zarząd Województwa Śląskiego na kolejną kadencję.

Zaproszenie do Koszęcina

Miniony sezon przeszedł już do historii, ale życie w Koszęcinie nie zwalnia tempa. Zespół przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży i zaprasza uczestników do swojej siedziby w dniach 20-31 lipca na zwiedzanie, spotkanie z artystami, przymierzanie kostiumów i film o „Śląsku”. Istnieje możliwość rezerwacji terminu przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej i Częstochowską Organizację Turystyczną.

Trwa Letnia Szkoła Artystyczna, w której ramach zarówno zespoły, jak osoby indywidualne mogą uczestniczyć w warsztatach tańców ludowych, współczesnych oraz epoki renesansu. W sierpniu zespół organizuje II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” oraz I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Śląsk Bardzo Kreatywny”. Również w sierpniu będzie współorganizatorem koszęcińskiego Pikniku leśno-łowieckiego „Cietrzewisko”.

A już we wrześniu zespół rozpocznie kolejny sezon.

Tagi:
taniec

Reklama

Twórcy spektaklu "Lilia" - byli w Panamie. Pojadą do Lourdes

2019-05-21 11:26

Marta Mastyło UPJPII

 Przez trzy dni (16-18 maja) na Rynku Głównym krakowskie uczelnie, instytuty naukowe, instytucje mające wpływ na rozwój nauki i sztuki zachęcały do zapoznania się z ich dorobkiem, potencjałem naukowym, także tym wszystkim, co mają do zaoferowania przyszłym studentom.

Facebook

Proponowano gry, zabawy, konkursy skierowane do najmłodszych i najstarszych wiekiem. Prześcigano się w pomysłach, by zachwycić, zaintrygować, zachęcić do wspólnie przeżywanej przygody z nauką i sztuką.

Dla studentów UPJPII, którzy z chęcią poświęcili swój czas, było to fantastyczne doświadczenie - możliwość zaprezentowania własnej uczelni, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem zdobywanymi podczas studiów.

A że podczas 19. Festiwalu Nauki i Sztuki łączyły się i przenikały obie te dziedziny, nie mogło zabraknąć spektaklu tanecznego "Lilia" - wielkiej dumy i efektu wielomiesięcznej pracy naszych studentów. Działają przy Duszpasterstwie Akademickim "Patmos". Determinacja z jaką dążyli do spełnienia swojego wielkiego marzenia, czyli zrealizowania spektaklu o życiu Maryi była godna podziwu. Teraz zbierają piękne owoce swojej pracy....i mają oczywiście kolejne pomysły. Oto, co sami o sobie mówią:  - Jest to przedstawienie teatralno-taneczne, które zostało wyróżnione udziałem w Festiwalu Młodych w czasie ŚDM w Panamie w styczniu br. Mamy w planach nowe projekty sceniczne, ale nie tylko. Organizujemy warsztaty taneczne otwarte dla wszystkich, oparte na duchowości, tj. angażujące ciało i ducha, prowadzimy również tzw. "sacro jamy", czyli otwarte spotkania taneczne mające na celu modlitwę i uwielbienie, poznawanie siebie oraz rozwój relacji z Bogiem poprzez taniec. Mamy także ponowne zaproszenie do Lourdes latem tego roku. W naszym spektaklu, jak i w ogóle w tańcu, zawiera się głębia teologicznej prawdy, która w nowej i radosnej formie artystycznej jaką jest taniec, może zostać lepiej zrozumiana i przyjęta. Jednocześnie rozwijamy młode talenty, przede wszystkim aktorskie i taneczne, ale angażujemy młodych ludzi także do pomocy organizacyjnej, mediów, PR, itp. Jesteśmy nie tylko zespołem, ale też wspólnotą, która dynamicznie się rozwija - w ostatnim czasie dołączyło do nas kilkanaście młodych osób z różnych środowisk i kierunków studiów.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage'u spektaklu: Spektakl Lilia oraz na filmiku, który był wyświetlany w programie ŚDM: TUTAJ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słowo Biskupa Świdnickiego w związku z tragiczną śmiercią śp. Kristiny

2019-06-16 15:44

Bp Ignacy Dec

Drodzy diecezjanie,
wszyscy jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci tragiczną śmiercią śp. Kristiny należącej do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Jako wspólnota diecezjalna przekazujemy wyrazy współczucia pogrążonej w bólu najbliższej rodzinie. Zapewniam o swojej modlitwie w intencji śp. Kristiny i Jej bliskich.

Ks. Sławomir Marek

Bardzo proszę, by we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę w ramach modlitwy wiernych włączyć intencję za śp. Kristinę i Jej rodzinę.

Niech Bóg, Źródło życia i nadziei udzieli pogrążonym w żałobie siły i pociechy w tym trudnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

GUS: Co trzecie małżeństwo się rozwodzi

2019-06-18 18:16

mp / Warszawa (KAI)

W świetle danych GUS liczba rozwodów w Polsce stanowi jedną trzecią spośród zawieranych małżeństw w danym okresie czasu. W 2108 r. zawarto nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, a rozwiodło się prawie 63 tys.

rodjulian / fotolia.com

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w 2018 r. zawarto w Polsce nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, podobnie jak w 2017 r. Natężenie zawierania małżeństw

obserwowane na przestrzeni lat jest nieco wyższe na wsi. W tym samym roku rozwiodło się prawie 63 tys. par małżeńskich, a w przypadku kolejnych ok. 1,3 tys. małżeństw orzeczono separację. Korzystny jest fakt, że w 2018 r. rozwodów było o ponad 2 tys. mniej niż w 2017 r., a separacji o 0,3 tys. mniej niż rok wcześniej.

GUS zwraca uwagę, że liczba rozwodów w miastach jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi. W 2018 r. w miastach rozwiodło się ponad 45 tys. małżeństw. Z kolei liczba separacji w miastach jest ponad 2-krotnie wyższa niż wśród mieszkańców wsi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem