Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Hałcnowska świątynia bazyliką. Tu Maryja wysłuchuje

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

PB

Figurę Matki Bożej procesyjnie przeniesiono z kościoła do ołtarza polowego

Figurę Matki Bożej procesyjnie przeniesiono z kościoła do ołtarza polowego

Nie ma większych honorów niż pocieszenie i pomoc, jakich udziela nam tutaj Matka Boża Bolesna. Maryja uczestniczy codziennie w życiu mieszkańców tutejszych miast i wiosek. Swoim spojrzeniem dogląda wszystkich szczegółów życia rodzinnego, poszczególnych osób i całej społeczności. Pozostaje do dyspozycji, aby słuchać naszych zwierzeń i modlitw – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas hałcnowskich uroczystości podniesienia tamtejszej świątyni do godności bazyliki mniejszej.

2 lipca 2016 r. w kalendarium diecezji bielsko-żywieckiej pozostanie datą wyjątkową. Od tego momentu wspólnota Kościoła na Podbeskidziu cieszy się tytułem bazyliki mniejszej, jakim papież Franciszek uhonorował kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hałcnowie, gdzie od wieków czczona jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej – Hałcnowska Pieta. Uroczystościom przewodniczył Nuncjusz Apostolski. Dziękczynną Eucharystię celebrował razem z biskupem ordynariuszem Romanem Pindlem, bp. Piotrem Gregerem oraz biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym. Przy ołtarzu polowym razem z hierarchami modliło się 120 kapłanów z naszej i innych diecezji. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych na czele z reprezentująca Premier RP posłanką Beatą Kempą, samorządowcy, wojsko, policja, poczty sztandarowe wielu organizacji, siostry zakonne i liczni wierni.

Reklama

Uroczystość rozpoczęła się procesją z kościoła w kierunku polowego ołtarza. W procesji niesiono figurę Matki Bożej ubranej w nową sukienkę ofiarowaną przez wiernych na okoliczność podniesienia świątyni w Hałcnowie do godności bazyliki mniejszej. Na początku Mszy św. bp Pindel przywitał uczestników i przypomniał najważniejsze wydarzenia z dziejów kultu maryjnego w Hałcnowie. Podkreślił również zasługi tych, którzy przyczynili się do rozwoju pobożności maryjnej w tym miejscu. Następnie wikariusz generalny naszej diecezji bp Greger odczytał Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej z 28 sierpnia 2015 r. nadający tytuł bazyliki mniejszej świątyni. Z kolei B. Kempa odczytała słowa pozdrowień premier Beaty Szydło dla uczestników uroczystości.

W homilii abp Migliore przypomniał cele dla jakich nadaje się świątyniom tytuł bazyliki mniejszej: pogłębienie więzi, jaką każdy kościół ma z biskupem Rzymu oraz nowy impuls duszpasterski w głoszeniu słowa Bożego i formowaniu wspólnoty chrześcijańskiej. – Co to znaczy uhonorować jakąś świątynię? – pytał. – Kościół jest uhonorowany, gdy można publicznie uznać, że w nim dokonywane są akty kultu, czci dla Tego, który w nim mieszka. To znaczy wobec Jezusa Eucharystycznego, który żyje i mieszka w kościele, a także wobec patronki świątyni – Matki Bożej Bolesnej, która przez lata wysłuchiwała tu liczne prośby, ocierała łzy, dodawała sił i odwagi ludziom doświadczającym desperacji, porzucenia, wyrzutów sumienia – mówił Nuncjusz.

Po błogosławieństwie asysta liturgiczna przeszła przed główne wejście nowej bazyliki. Tam abp Migliore poświecił i razem z bp. Pindlem odsłonił tablicę upamiętniającą historyczne wydarzenie nadania tytułu świątyni.

Reklama

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hałcnowie jest pierwszą bazyliką mniejszą w diecezji bielsko-żywieckiej i ważnym ośrodkiem kultu maryjnego. Przez wieki wierni oddawali cześć Maryi trzymającej w ramionach martwe ciało umęczonego Syna, a maryjnej pobożności nie przerwał nawet pożar, który pochłonął drewnianą figurę, którą w 1946 r. zastąpiono nową.

Papieska decyzja nadania tytułu bazyliki mniejszej sanktuarium w Hałcnowie jest kolejnym aktem podkreślającym ważność tego miejsca dla wiary i religijności regionu. W 1926 r. figura Matki Bożej Bolesnej została koronowana koronami biskupimi, a w 1993 r., po powstaniu naszej diecezji, koronami papieskimi.

Wraz z tytułem bazyliki wierni nawiedzający hałcnowską świątynię, którzy będą uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub pomodlą się przynajmniej modlitwą „Ojcze nasz” i odmówią Wyznanie wiary, mogą pod zwykłymi warunkami dostąpić odpusty zupełnego w rocznicę poświęcenia bazyliki, w dniu liturgicznego obchodu tytułu, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w rocznicę nadania kościołowi tytułu bazyliki, w dniu wyznaczonym przez biskupa ordynariusza i raz w roku w dowolnie wybranym dniu.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kaliska: abp Ryś ustanowił diecezjalne sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skalmierzyckiej

[ TEMATY ]

sanktuarium

abp Grzegorz Ryś

youtube.com/archidiecezjalodzka

Abp Grzegorz Ryś nadał dziś kościołowi parafialnemu pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach tytuł Diecezjalnego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skalmierzyckiej. Dekret odczytano podczas Mszy św., której przewodniczył bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. - W modlitwie i zawierzeniu się Wniebowziętej przyszedł znak „cudu nad Wisłą", zwycięstwo po raz kolejny przyszło przez Maryję – mówił celebrans.

- Matka Boża Skalmierzycka nieprzerwanie do dnia dzisiejszego odbiera od wiernych na tym miejscu cześć i jest wzywana jako szczególna pomoc w trudach życia codziennego. Przybywający pielgrzymi, zawierzając siebie Matce Syna Bożego i oddając się w Jej opiekę, odnawiają w tym miejscu swe życie w łasce Bożej, aby jak Maryja nieść Jezusa Chrystusa do swych domów i rodzin – napisał w dekrecie abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski diecezji kaliskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję