Reklama

Drohiczyn

Katecheci w nurcie życia Kościoła

2016-07-14 08:55

Ks. Artur Płachno
Edycja podlaska 29/2016, str. 3

Ks. Artur Płachno
Podczas spotkania rozmawiano m.in. o roli katechetów w przygotowaniach do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży

W Drohiczynie miało miejsce zakończenie roku katechetycznego 2015/2016 w diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie przybyli katecheci świeccy i siostry zakonne zatrudnione w katechizacji.

Eucharystię w intencji katechetów w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego celebrował bp Tadeusz Pikus. Oprawę liturgiczna przygotowali katecheci z dekanatu hajnowskiego oraz schola z parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, nawiązując do słów powitania, jak wielką rolę mają katecheci w ukazywaniu współczesnego nurtu życia Kościoła i zrozumienia wydarzeń, którymi on żyje. Przypomniał, że obecny rok obfituje w takie zdarzenia. Są nimi: Rok Miłosierdzia, rocznica Chrztu Polski, związana z przeżyciem tajemnicy własnego chrztu, 25. rocznica powołania diecezji drohiczyńskiej oraz Światowe Dni Młodzieży.

Reklama

Po Eucharystii w auli seminaryjnej odbyło się potkanie poświęcone działalności katechetów w diecezji. Bp Tadeusz Pikus zaprosił ich na Dzień Pastoralny, który odbędzie się 17 września oraz zaprosił do refleksji nad problematyką formacji dzieci i młodzieży, uczących się w różnych szkołach, do odnalezienia się w swojej rodzinnej parafii.

Dużo czasu poświęcono przygotowaniom i roli katechetów w przeżyciu Światowych Dni Młodzieży. Zaangażowany w to dzieło ks. Emil Parafiniuk, duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej, podkreślił w swoim wystąpieniu, że Światowe Dni Młodzieży nie mogą być jedynie jednorazowym wydarzeniem, ale powinny być wykorzystane w dalszej formacji młodzieży. Dlatego towarzyszenie i obecność katechetów w ich przeżywaniu wraz z młodzieżą ma wielkie znaczenie. Podkreślił też, że Światowe Dni Młodzieży są zakorzenione w szerszym przemyśleniu św. Jana Pawła II. Powiedział, że przygotowanie się na przyjęcie ludzi z zagranicy jest ważne, ale ważnym jest również to, aby naszą młodzież wraz z gośćmi doprowadzić do spotkania z Chrystusem. Powiedział, że należy położyć akcent na świadectwo naszej kultury i religijności, którą zechcą zobaczyć goście z innych krajów oraz odkrywanie powołania życiowego młodych ludzi. Na fundamencie wolontariuszy i uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie można w przyszłości budować formację młodzieży – podkreślił kapłan.

Koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej ks. Andrzej Lubowicki powiedział, że obecnie z zagranicy potwierdziły przybycie grupy Włochów, Rosjan, które zostaną rozlokowane w rodzinach. Grupa Ukraińców zamieszka w Łochowie, a dużą grupę neokatechumenalną będzie gościć wspólnota Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim oraz parafia poklasztorna w Węgrowie. Przybliżył również ramowy program tygodnia przeżywanego przez gości wraz z młodzieżą diecezji drohiczyńskiej.

Ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego, podsumował działalność minionego roku katechetycznego w diecezji oraz mówił na temat stojących przed katechetami zadań. Zaprosił także wszystkich katechetów na inaugurację nowego roku szkolnego i katechetycznego, które odbędzie się w Drohiczynie 3 września oraz na ogólnopolską pielgrzymkę katechetów do Gniezna.

Tagi:
katecheci

Katecheta – ekspert od drogi Jezusa

2019-09-17 14:31

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 38/2019, str. 1

MR
Róże trafiły w dobre ręce

Na inaugurację nowego roku szkolnego 2019/2020, katecheci z całej diecezji, 7 września spotkali się na Mszy św. w kościele NSPJ w Bielsku-Białej. Liturgii sprawowanej w 400. rocznicę śmierci św. Melchiora Grodzieckiego i jego towarzyszy, tzw. Męczenników Koszyckich, przewodniczył bp Piotr Greger. Wraz z nim przy eucharystycznym ołtarzu stanęli ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny, ks. Tomasz Chrzan z wydziału katechetycznego i ks. dr Robert Kaczmarek, wizytator katechetyczny archidiecezji katowickiej, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Katecheta nie jest kolejnym nauczycielem przedmiotu, ale ma być praktykiem i ekspertem uczącym innych kroczyć po drogach wyznaczonych przez Jezusa – mówił w kazaniu bp P. Greger. Hierarcha zauważył przy tym, że tak postawione zadanie wymaga permanentnej troski o wzrost wiary w życiu każdego katechety. A skoro, w myśl słów św. Pawła z listu do Rzymian: „wiara rodzi się z tego, co się słyszy, a tym, co się słyszy, jest słowo Chrystusa (Rz 10, 17)”, uczniowie z ust swoich nauczycieli mają słyszeć Słowo Boże – podkreślił Biskup. Po zakończeniu liturgii katecheci wysłuchali wykładu ks. Roberta Kaczmarka „Droga bierzmowania – przekazywać «opakowanie» czy poruszać wnętrza?”. Prelegent zwrócił w nim uwagę na konieczność spojrzenia na sakrament w perspektywie długofalowej. Jego zdaniem nie można go zawęzić do projektu opartego na formule złożonej z pytań i obowiązkowych praktyk. – Współczesna młodzież poszukuje, ma wiele pytań, ale niekoniecznie szuka odpowiedzi ze strony Kościoła lub te odpowiedzi, które dają Kościół, są dla niej mało atrakcyjne – stwierdził ks. Kaczmarek. Konieczne jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodzieży. Zakłada to bycie z nią i poświęcenie jej swego indywidualnego czasu. – Trzeba bazować na budowaniu relacji i tworzeniu wspólnoty – podkreślił kapłan. Jednocześnie dziękując katechetom za ich wkład i zaangażowanie, ks. Kaczmarek rozdał im kilkaset róż. W całej diecezji do pracy katechetycznej jest skierowanych 313 księży, 53 siostry zakonne oraz 354 katechetów świeckich. Łącznie daje to 720 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem