Reklama

Niedziela Podlaska

Drohiczyn

Katecheci w nurcie życia Kościoła

Niedziela podlaska 29/2016, str. 3

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Artur Płachno

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o roli katechetów w przygotowaniach do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o roli katechetów w przygotowaniach
do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży

W Drohiczynie miało miejsce zakończenie roku katechetycznego 2015/2016 w diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie przybyli katecheci świeccy i siostry zakonne zatrudnione w katechizacji.

Eucharystię w intencji katechetów w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego celebrował bp Tadeusz Pikus. Oprawę liturgiczna przygotowali katecheci z dekanatu hajnowskiego oraz schola z parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, nawiązując do słów powitania, jak wielką rolę mają katecheci w ukazywaniu współczesnego nurtu życia Kościoła i zrozumienia wydarzeń, którymi on żyje. Przypomniał, że obecny rok obfituje w takie zdarzenia. Są nimi: Rok Miłosierdzia, rocznica Chrztu Polski, związana z przeżyciem tajemnicy własnego chrztu, 25. rocznica powołania diecezji drohiczyńskiej oraz Światowe Dni Młodzieży.

Po Eucharystii w auli seminaryjnej odbyło się potkanie poświęcone działalności katechetów w diecezji. Bp Tadeusz Pikus zaprosił ich na Dzień Pastoralny, który odbędzie się 17 września oraz zaprosił do refleksji nad problematyką formacji dzieci i młodzieży, uczących się w różnych szkołach, do odnalezienia się w swojej rodzinnej parafii.

Dużo czasu poświęcono przygotowaniom i roli katechetów w przeżyciu Światowych Dni Młodzieży. Zaangażowany w to dzieło ks. Emil Parafiniuk, duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej, podkreślił w swoim wystąpieniu, że Światowe Dni Młodzieży nie mogą być jedynie jednorazowym wydarzeniem, ale powinny być wykorzystane w dalszej formacji młodzieży. Dlatego towarzyszenie i obecność katechetów w ich przeżywaniu wraz z młodzieżą ma wielkie znaczenie. Podkreślił też, że Światowe Dni Młodzieży są zakorzenione w szerszym przemyśleniu św. Jana Pawła II. Powiedział, że przygotowanie się na przyjęcie ludzi z zagranicy jest ważne, ale ważnym jest również to, aby naszą młodzież wraz z gośćmi doprowadzić do spotkania z Chrystusem. Powiedział, że należy położyć akcent na świadectwo naszej kultury i religijności, którą zechcą zobaczyć goście z innych krajów oraz odkrywanie powołania życiowego młodych ludzi. Na fundamencie wolontariuszy i uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie można w przyszłości budować formację młodzieży – podkreślił kapłan.

Reklama

Koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej ks. Andrzej Lubowicki powiedział, że obecnie z zagranicy potwierdziły przybycie grupy Włochów, Rosjan, które zostaną rozlokowane w rodzinach. Grupa Ukraińców zamieszka w Łochowie, a dużą grupę neokatechumenalną będzie gościć wspólnota Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim oraz parafia poklasztorna w Węgrowie. Przybliżył również ramowy program tygodnia przeżywanego przez gości wraz z młodzieżą diecezji drohiczyńskiej.

Ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego, podsumował działalność minionego roku katechetycznego w diecezji oraz mówił na temat stojących przed katechetami zadań. Zaprosił także wszystkich katechetów na inaugurację nowego roku szkolnego i katechetycznego, które odbędzie się w Drohiczynie 3 września oraz na ogólnopolską pielgrzymkę katechetów do Gniezna.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicy są zobowiązani w sumieniu uczestniczyć w lekcjach religii - oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

[ TEMATY ]

młodzi

katecheza

religia

katecheci

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach - przypomina Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. W upublicznionym dziś oświadczeniu, zwraca uwagę, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. "Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie" – czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski J.E. Ks. Abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję