Reklama

Jasna Góra

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej po kontroli konserwatorskiej

Zakończyła się kontrola konserwatorska Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Prof. Wojciech Kurpik, konserwator Jasnogórskiej Ikony z zadowoleniem informuje, że Jej stan jest „w pełni zadowalający”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Matka Boża

BOŻENA SZTAJNER

Konserwacja została przeprowadzona wcześniej niż tradycyjnie przed Wielkanocą, ponieważ cały czas trwa badanie warunków klimatycznych, w jakich znajduje się Obraz, odkąd został umieszczony w nowej kasecie. Dlatego częstotliwość konserwacji jest teraz większa, i ma na celu przede wszystkim skontrolowanie obecnej sytuacji.

„Obraz przebywa już w tej chwili około półtora roku w nowych warunkach – wyjaśnia prof. Wojciech Kurpik – Po tym przeglądzie powierzchni malowidła, po osłuchaniu tej powierzchni, bo to jest w tej chwili podstawowa czynność konserwatorska strać się zrozumieć czy materia podłoża i zaprawy, która trzyma farbę jest w poprawnej relacji, czy niestety następują odspojenia, mogę powiedzieć, że takich odspojeń wyraźnych w tej chwili nie było, dwa miejsca zostały do obserwacji – relacjonuje dalej konserwator – W tej chwili możemy stwierdzić, że zarówno stan samego Obrazu jest w pełni zadowalający, jak i to, co również jest ważne, że to urządzenie klimatyczne, które zostało zainstalowane, spełnia swoją rolę”.

Prof. Wojciech Kurpik to wybitny konserwator, wieloletni pracownik ASP w Warszawie i od 35 lat opiekun Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W podziękowaniu za te wieloletnią opiekę konserwatorską i za szerzenie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej pan profesor w 2004 roku został włączony do konfraterni Zakonu Paulinów.

Reklama

Ikona Jasnogórska to Hodegetria czyli Przewodniczka, wskazująca na Chrystusa, którego trzyma na ręku. „Nazwa ta jest bardzo, bardzo stara, jest to nazwa grecka, łączy się z Konstantynopolem, konkretnie z pałacem cesarskim, który zwał się Hodegon, stąd Hodegetria, bo w Kaplicy tego pałacu była cudowna Hodegetria, która niestety została po zdobyciu Konstantynopola przez Turków zniszczona. Ale jej kopie, wśród nich również Obraz Częstochowski, są ikonograficznym powtórzeniem tego układu Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku – mówi prof. Wojciech Kurpik – Hodegetria nie jest typowym wyobrażeniem macierzyństwa, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w ckliwych troszkę obrazach włoskich czy innych. Jest to wyobrażenie Matki Bożej, która jak gdyby prezentuje w trybie ceremoniału bizantyjskiego Dziedzica tronu, Chrystusa (...) Stąd Matka Boża lekko tylko kieruje głowę w stronę Jezusa, natomiast zachowuje spokój, nawet pewien dystans, bo to wynika z bardzo dawnej tradycji – starożytnej greckiej”.

Wraz z prof. Wojciechem Kurpikiem od wielu już lat współpracuje o. Melchior Królik, kustosz Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

2014-11-19 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadaje wszystkiemu sens

Niedziela małopolska 38/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Matka Boża

kard. Stanisław Dziwisz

Anna Bandura

Po uroczystościach jubileuszowych. Od lewej: ks. Józef Motyka, kard. Stanisław Dziwisz i ks. Jacek Kucz

Po uroczystościach jubileuszowych. Od lewej: ks. Józef Motyka,
kard. Stanisław Dziwisz i ks. Jacek Kucz

Bogate bukiety zdobiły złote ołtarze, trąbki i puzony wygrywały pochwalną pieśń. Mieszkańcy Krzęcina oddali cześć Matce Bożej Krzęcińskiej w jubileusz 500-lecia renowacji obrazu z Jej wizerunkiem.

Parafia w Krzęcinie jest jedną z najstarszych w archidiecezji krakowskiej. Od prawie 700 lat trwa tu nieustanna modlitwa. Na tych ziemiach szczególnie czczona jest Matka Boża Krzęcińska, która od wieków obdarza licznymi łaskami mieszkańców okolicznych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję