Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje z Bogiem

Niedługo półmetek wakacji. Większość z nas już wypoczywała albo właśnie wyjeżdza na zasłużony urlop. Na naszych łamach prezentowaliśmy tzw. plan ogólny „Wakacji z Bogiem”, dziś zajmiemy się konkretną realizacją tego hasła

Niedziela sandomierska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Wisłok Wielki – o co młodzież pyta Księdza Biskupa

Wisłok Wielki – o co młodzież pyta Księdza Biskupa

Ruch Światło-Życie dla swoich członków ma bogatą ofertę formacyjną nie tylko w ciągu roku szkolnego, ale również w czasie wakacji. Posługujący na wakacyjnych turnusach moderatorzy i animatorzy udowadniają, że można wypoczywać i jednocześnie uczyć się. Można poznawać nowych ludzi, ale przede wszystkim poznawać Pana Jezusa i odkrywać Boże działanie w świecie.

Miłosierni jak Ojciec

„Piętnaście dni w ciągu wakacji może odmienić całe życie” – takie słowa wypowiada wiele osób, które rozpoczęły swoją przygodę z Oazą. Hasłem tegorocznych oaz wakacyjnych i całego przyszłego roku formacyjnego w parafiach są słowa: „Miłosierni jak Ojciec”. Jak zaznacza ks. Marek Kuliński, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie: – W turnusach biorą udział osoby, które są zaangażowane w Ruch Światło-Życie, jak również i takie, które po raz pierwszy właśnie na takich wakacyjnych wyjazdach mają doczynienia z wypoczynkiem, formacją i modlitwą. Tegoroczny temat – dodaje – przypomina nam o trwającym Roku Miłosierdzia i przygotowuje do ŚDM. Bardzo wiele mówimy o tym wydarzeniu podczas oazowych spotkań .

Reklama

Od 25 czerwca do 11 lipca w rekolekcjach uczestniczyło blisko 300 uczestników pod opieką ponad 60-osobowej kadry wychowawczej, tworząc 6 turnusów w ośrodkach bieszczadzkich oraz w Ulanowie. W rekolekcjach w Uhercach Mineralnych wzięło udział kilkanaście rodzin.

Jak żyją na co dzień

Dla wielu młodych ludzi rekolekcje oazowe to wspaniały czas, aby wśród rówieśników dobrze się bawić, a równocześnie przeżyć wspaniałą przygodę z Bogiem, to czas wypoczynku i formacji duchowej. Całość rekolekcji związana jest z poszczególnymi tajemnicami Różańca, dlatego każdy dzień dotyczy innej tajemnicy. Uczestnicy podczas kilkunastu dni wakacji przeżywają cały rok liturgiczny. Modlitwa różańcowa towarzyszy oazowiczom dlatego, że Ruch Światło-Życie oddany jest w macierzyńską opiekę Maryi Niepokalanej.

Oczywistą sprawą jest, że każdy dzień związany jest z Mszą św. Członkowie Ruchu starają się o jej piękno i czytelność. Nacisk kładzie się również na obcowanie ze Słowem Bożym, dlatego na turnusie nie może zabraknąć Namiotu Spotkania, czyli osobistego rozważania Pisma Świętego, czy celebracji Słowa Bożego. Moderatorzy przykładają dużą wagę do duchowej strony rekolekcji, a wyraża się to m.in. poprzez dobre przygotowanie oraz danie możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Reklama

Każdego dnia animatorzy prowadzą spotkania w grupach i wspólnie ze swoimi podopiecznymi spędzają dużo czasu na rozmowach i przygotowaniach do poszczególnych obowiązków. Jest wspólny śpiew oraz czas na modlitwę osobistą i wspólnotową. Ale nie brak jest też czasu na gry i zabawy. No i oczywistym jest, że będąc w Bieszczadach, nie może zabraknąć wypraw w góry oraz w ciekawe okolice.

Dzień na Oazie pełen jest wrażeń i atrakcji, a czas dokładnie dopięty. To na głowie moderatorów spoczywa obowiązek, aby uczestnicy, wyjeżdżając z piętnastodniowych rekolekcji, wynieśli z nich poczucie, że dobrze się bawili, czegoś się nauczyli, poznali między sobą, a przede wszystkim – na nowo odnaleźli Jezusa obecnego w ich życiu.

Poznać i pokochać Jezusa

Po co można pojechać na Oazę? Czego najczęściej poszukują młodzi ludzie? Co w takiej formie wspólnych wakacji pociąga małżeństwa i rodziny? Niewątpliwie chcą poznawać nowych ludzi. Ale oazowe rekolekcje to również szansa dla rodzin – Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, jest miejscem, gdzie całe rodziny rozczytują, jakie mają zadanie i rolę w Kościele oraz co on im może zaoferować.

Jednak „Wakacje z Bogiem” to przede wszystkim czas poznawania Pana Jezusa samemu czy całą rodziną. Przeżycia duchowe i przemianę serc uczestniczących w rekolekcjach wakacyjnych widać nie tylko po uśmiechniętych twarzach, ale da się usłyszeć podczas wypowiadanych świadectw. Zarówno małżonkowie, jaki i młodzież oraz dzieci chętnie dzielą się z innymi tym, co przeżywają. Ze wspólnym spotkaniem w trakcie trwania turnusu czy podczas Dni Wspólnoty nieodłącznie związana jest Godzina Świadectw.

Biskup u oazowiczów

Podczas trwania turnusu mieliśmy okazję do spotkania z wyjątkowym gościem. Uczestników rekolekcji oazowych odbywających się w pierwszym turnusie w ośrodkach bieszczadzkich odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. 2 lipca, w siódmym dniu rekolekcyjnych przeżyć, wszystkie bieszczadzkie ośrodki gościły Biskupa Ordynariusza. Podczas spotkań z młodzieżą i kadrą wychowawczą Ksiądz Biskup zachęcał do tego, aby czas Oazy był umacnianiem więzi z Panem Bogiem oraz budowaniem wspaniałych wzajemnych relacji między młodymi. Podkreślał, że Oaza ma pomagać otworzyć szerzej serce, aby było w nim miejsce dla Boga i dla drugiego człowieka. Bp Nitkiewicz zachęcał też młodych, aby po powrocie do parafii zaangażowali się w przygotowania do ŚDM oraz zaprosił wszystkich na Dzień Wspólnoty, który odbędzie się 23 lipca w Sandomierzu. Przypominał także o spotkaniu młodych z Papieżem w Krakowie.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjna mapa płatności, czyli gdzie na zagraniczne wakacje warto wybrać się z gotówką w portfelu?

[ TEMATY ]

wakacje

Adobe Stock

Pomimo trudnego czasu w Europie, kraje oraz turyści zaczynają coraz bardziej otwierać się na podróżowanie. Widać to po nastrojach Polaków, prawie połowa z nas (47%) planuje wyjechać na wakacje. Warto wiedzieć, że rok temu, w analogicznym czasie deklaracje chęci urlopu składał jedynie co trzeci badany – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Osoby wyjeżdzające na zagraniczne wakacje w 22% planują skorzystać z pomocy biur turystycznych, natomiast 11% zrobi to na własną rękę. Przed każdym wyjazdem warto przygotować się na to, że w wielu krajach nie zapłacimy w sklepie czy restauracji kartą płatniczą. Zatem gdzie na wakacjach musimy mieć ze sobą gotówkę w portfelu?

Pomimo pandemii, w 2020 roku na wakacje zdecydowała się podobna liczba Polaków jak w 2019 roku – wynikało z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. A właśnie w 2019 roku liczba zagranicznych podróży naszych rodaków wyniosła 12,7 mln – wynika z danych Nationale Nederlanden. Przed wakacyjnymi wyjazdami warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję