Reklama

Wakacje z Bogiem

2016-07-14 08:55

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 29/2016, str. 4-5

Ks. Adam Stachowicz
Wisłok Wielki – o co młodzież pyta Księdza Biskupa

Niedługo półmetek wakacji. Większość z nas już wypoczywała albo właśnie wyjeżdza na zasłużony urlop. Na naszych łamach prezentowaliśmy tzw. plan ogólny „Wakacji z Bogiem”, dziś zajmiemy się konkretną realizacją tego hasła

Ruch Światło-Życie dla swoich członków ma bogatą ofertę formacyjną nie tylko w ciągu roku szkolnego, ale również w czasie wakacji. Posługujący na wakacyjnych turnusach moderatorzy i animatorzy udowadniają, że można wypoczywać i jednocześnie uczyć się. Można poznawać nowych ludzi, ale przede wszystkim poznawać Pana Jezusa i odkrywać Boże działanie w świecie.

Miłosierni jak Ojciec

„Piętnaście dni w ciągu wakacji może odmienić całe życie” – takie słowa wypowiada wiele osób, które rozpoczęły swoją przygodę z Oazą. Hasłem tegorocznych oaz wakacyjnych i całego przyszłego roku formacyjnego w parafiach są słowa: „Miłosierni jak Ojciec”. Jak zaznacza ks. Marek Kuliński, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie: – W turnusach biorą udział osoby, które są zaangażowane w Ruch Światło-Życie, jak również i takie, które po raz pierwszy właśnie na takich wakacyjnych wyjazdach mają doczynienia z wypoczynkiem, formacją i modlitwą. Tegoroczny temat – dodaje – przypomina nam o trwającym Roku Miłosierdzia i przygotowuje do ŚDM. Bardzo wiele mówimy o tym wydarzeniu podczas oazowych spotkań .

Od 25 czerwca do 11 lipca w rekolekcjach uczestniczyło blisko 300 uczestników pod opieką ponad 60-osobowej kadry wychowawczej, tworząc 6 turnusów w ośrodkach bieszczadzkich oraz w Ulanowie. W rekolekcjach w Uhercach Mineralnych wzięło udział kilkanaście rodzin.

Reklama

Jak żyją na co dzień

Dla wielu młodych ludzi rekolekcje oazowe to wspaniały czas, aby wśród rówieśników dobrze się bawić, a równocześnie przeżyć wspaniałą przygodę z Bogiem, to czas wypoczynku i formacji duchowej. Całość rekolekcji związana jest z poszczególnymi tajemnicami Różańca, dlatego każdy dzień dotyczy innej tajemnicy. Uczestnicy podczas kilkunastu dni wakacji przeżywają cały rok liturgiczny. Modlitwa różańcowa towarzyszy oazowiczom dlatego, że Ruch Światło-Życie oddany jest w macierzyńską opiekę Maryi Niepokalanej.

Oczywistą sprawą jest, że każdy dzień związany jest z Mszą św. Członkowie Ruchu starają się o jej piękno i czytelność. Nacisk kładzie się również na obcowanie ze Słowem Bożym, dlatego na turnusie nie może zabraknąć Namiotu Spotkania, czyli osobistego rozważania Pisma Świętego, czy celebracji Słowa Bożego. Moderatorzy przykładają dużą wagę do duchowej strony rekolekcji, a wyraża się to m.in. poprzez dobre przygotowanie oraz danie możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Każdego dnia animatorzy prowadzą spotkania w grupach i wspólnie ze swoimi podopiecznymi spędzają dużo czasu na rozmowach i przygotowaniach do poszczególnych obowiązków. Jest wspólny śpiew oraz czas na modlitwę osobistą i wspólnotową. Ale nie brak jest też czasu na gry i zabawy. No i oczywistym jest, że będąc w Bieszczadach, nie może zabraknąć wypraw w góry oraz w ciekawe okolice.

Dzień na Oazie pełen jest wrażeń i atrakcji, a czas dokładnie dopięty. To na głowie moderatorów spoczywa obowiązek, aby uczestnicy, wyjeżdżając z piętnastodniowych rekolekcji, wynieśli z nich poczucie, że dobrze się bawili, czegoś się nauczyli, poznali między sobą, a przede wszystkim – na nowo odnaleźli Jezusa obecnego w ich życiu.

Poznać i pokochać Jezusa

Po co można pojechać na Oazę? Czego najczęściej poszukują młodzi ludzie? Co w takiej formie wspólnych wakacji pociąga małżeństwa i rodziny? Niewątpliwie chcą poznawać nowych ludzi. Ale oazowe rekolekcje to również szansa dla rodzin – Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, jest miejscem, gdzie całe rodziny rozczytują, jakie mają zadanie i rolę w Kościele oraz co on im może zaoferować.

Jednak „Wakacje z Bogiem” to przede wszystkim czas poznawania Pana Jezusa samemu czy całą rodziną. Przeżycia duchowe i przemianę serc uczestniczących w rekolekcjach wakacyjnych widać nie tylko po uśmiechniętych twarzach, ale da się usłyszeć podczas wypowiadanych świadectw. Zarówno małżonkowie, jaki i młodzież oraz dzieci chętnie dzielą się z innymi tym, co przeżywają. Ze wspólnym spotkaniem w trakcie trwania turnusu czy podczas Dni Wspólnoty nieodłącznie związana jest Godzina Świadectw.

Biskup u oazowiczów

Podczas trwania turnusu mieliśmy okazję do spotkania z wyjątkowym gościem. Uczestników rekolekcji oazowych odbywających się w pierwszym turnusie w ośrodkach bieszczadzkich odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. 2 lipca, w siódmym dniu rekolekcyjnych przeżyć, wszystkie bieszczadzkie ośrodki gościły Biskupa Ordynariusza. Podczas spotkań z młodzieżą i kadrą wychowawczą Ksiądz Biskup zachęcał do tego, aby czas Oazy był umacnianiem więzi z Panem Bogiem oraz budowaniem wspaniałych wzajemnych relacji między młodymi. Podkreślał, że Oaza ma pomagać otworzyć szerzej serce, aby było w nim miejsce dla Boga i dla drugiego człowieka. Bp Nitkiewicz zachęcał też młodych, aby po powrocie do parafii zaangażowali się w przygotowania do ŚDM oraz zaprosił wszystkich na Dzień Wspólnoty, który odbędzie się 23 lipca w Sandomierzu. Przypominał także o spotkaniu młodych z Papieżem w Krakowie.

Tagi:
wakacje

Reklama

Na wakacje z KSM

2019-06-04 10:18

KSM

Jak co roku, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z naszej archidiecezji organizuje wakacyjne wyjazdy.

Jedną z propozycji jest SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ BUG. Termin: 26-31 lipca. Koszt: dla osób z KSM 600 zł, dla osób spoza KSM 700 zł. Zaliczka: 100 zł płatna przy zapisach.

Wyjazd ten jest nowością. KSM specjalizujący się w organizowaniu wakacji w górach, w tym roku chce spróbować czegoś innego! Wspólny wypad na kajaki będzie szansą na integrację, zawarcie nowych przyjaźni, oderwanie się od szarej rzeczywistości, a przede wszystkim jednak, pozwoli Ci usłyszeć głos Boga pośród malowniczych okoliczności przyrody!

Zapisy przez internetowy formularz: Zobacz

Więcej informacji na plakacie oraz u sekretarz zarządu Kamili Suchańskiej, tel.: 577 634 348.

Nie czekaj, zapisz się już dziś!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Archiwum

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wiślica: ok. 800 osób na Diecezjalnym Spotkanii Młodzieży

2019-06-16 10:39

dziar / Wiślica (KAI)

Ok. 800 osób wzięło wczoraj udział XVII Diecezjalnym Spotkaniu Młodych, które pod hasłem „Po co Ci to? Pod prąd do źródła” odbyło się w Wiślicy, z udziałem m.in. Mietka Szcześniaka i zespołu niemaGotu.

www.facebook.com

Wydarzenie rozpoczęło się chwilą modlitwy w bazylice wiślickiej, a potem procesja przeszła z wiślickiej bazyliki kolegiackiej na plac miejski i na Wiślickie Błonia, gdzie odbyła się część główna wydarzenia.

Mszy św. przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, w asyście biskupów pomocniczych – bp. Mariana Florczyka, pomysłodawcy wiślickich spotkań młodych oraz bp. Andrzeja Kalety, który właśnie w Wiślicy otrzymał sakrament chrztu.

Homilię wygłosił bp Marian Florczyk. Przypomniał w niej historię chrześcijaństwa na ziemiach polskich, związki Wiślicy z obecnością pierwszych chrześcijan, postać księcia Mieszka I, który przyjął chrzest "depcząc pogańskich bożków".

Gościem specjalnym spotkania był Andrzej Sowa, niegdyś lider zespołu punkrockowego Maria Nefeli i narkoman, dziś wolny od nałogów i chętnie składający publiczne świadectwa, autor głośnej książki

"Ocalony. Ćpunk w kościele", zajmujący się profilaktyką uzależnień wśród młodzieży.

Odbył się koncert zespołu niemaGOtu, znanego m.in. z hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 „Błogosławieni Miłosierni”, połączony z Uwielbieniem - w połowie koncertu został wprowadzony uroczyście obraz Matki Bożej Łokietkowej wraz z krzyżem. Matka Boża Łokietkowa odbiera cześć w Wiślicy ponad 800 lat.

Wiślicę jako miejsce dorocznych spotkań młodzieży z diecezji kieleckiej wybrano ze względu na jej tradycje chrzcielne. Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.

Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej – Uśmiechniętej.

Obok bazyliki – w Domu Długosza z 1460 r. mieści się Muzeum Regionalne. Długosz – słynny kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów Kazimierza Jagiellończyka. Wielu absolwentów szkoły wiślickiej kontynuowało naukę na Akademii Krakowskiej.

Atrakcją Wiślicy są pozostałości fundamentów kościoła św. Mikołaja z X w. oraz gipsowej misy, która jest interpretowana jako naczynie służące do chrztu zbiorowego.

Z Wiślicy wyrusza także pielgrzymka kielecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem